reklama

Kalendář pro zahradníky: Listopad

Každý správný zahradník dobře ví, jakou pozornost jeho milovaná zahrádka právě potřebuje. Náš kalendář je pro něho jenom malým připomenutím. Ovšem pak je tu i skupina nadšených zahrádkářů začátečníků, kterým takový kalendář může pomoci překonat pochopitelnou počáteční bezradnost.

i (Zdroj: pixabay.com)
Listopadový kalendář pro zahradníky poradí, na co před zimou nezapomenout (Zdroj: pixabay.com)

Listopad v zahradě

Zahrada oblečená do barevného podzimního hávu trpělivě čeká, až ji připravíte na příchod paní zimy, aby mohla až do příchodu jara v klidu spát. Před příchodem mrazů už by měly být opravdu všechny choulostivé trvalky a keře zakryté a stromy obalené.

Pozor na vodu, která zůstala v zahradních nádobách a květináčích. Mráz by je mohl potrhat. Vyvěste do zahrady krmítka pro ptáky. Na jaře a v létě vám pomohou s likvidací škodlivého hmyzu.

Věnujte pozornost krmítkům pro ptáčky
i (Zdroj: pixabay.com)
Věnujte pozornost krmítkům pro ptáčky

Naposledy letos posečte trávník a důkladně vyčistěte a zazimujte sekačku. Zryjte všechny volné záhony. Květináče s cibulovinami určenými pro vánoční výzdobu přeneste na světlé, ale chladné místo ve chvíli, kdy listy dosáhnou výšky 3 cm.

Je čas na výsadbu cibulovin
i (Zdroj: pixabay.com)
Je čas na výsadbu cibulovin

Pokliďte ještě poslední spadlé listí. Spalte všechny ořezané a napadené větve stromů a keřů. Zabráníte tak šíření nákazy. Při spalování se však řiďte místními předpisy. S úklidem zahrady to však nepřehánějte. Někde v koutě ponechte kupku listí a starých větví, aby se v ní mohli schovat ježci před chladem.

Listopad je začátkem hibernace ježků
i (Zdroj: pixabay.com)
Listopad je začátkem hibernace ježků

Můžete ještě dokončit výsadbu jarních cibulovin. Vysazujte ovocné keře i stromy. Prořežte rybízy a angrešty. Mezi trvalky rozhoďte trochu kravského hnoje nebo kompostu – můžete ho i zapravit do půdy.

Zdroj informací: veronica.cz; pestik.cz

Publikováno: 10. 11. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.