reklama

Proč se listí na podzim zbarví? Listová alchymie barev

Když na zbarvené podzimní listí stromů a keřů zasvítí slunce, jejich krása nás dostane! Převládá žlutá a červená, nechybí odstíny hnědé, u některých rostlin zůstává listí až do opadání zelené. Prozradíme vám, proč se vlastně listí na podzim zbarví.

i (Zdroj: pixabay.com)
Podzimní listí hraje barvami (Zdroj: pixabay.com)

Rostliny na podzim poznají, že už listy, které jim slouží jako zásobárna energie, nebudou přes zimu potřebovat. Poslední potřebnou energii si z nich stáhnou a zamezí jim přísun vody, kterou si šetří pro sebe. V listech se nachází mnoho důležitých látek (cukrů, bílkovin, minerálních látek), a proto než list opadne, je alespoň část těchto látek odvedena do větví, kmene a kořenů, kde jsou po dobu zimního klidu uloženy. Na jaře, kdy stromy raší, jsou tyto zásoby opětovně využity ke tvorbě nových listů a květů.

Proč se podzimní listí zbarví?

Ze školy si asi pamatujeme, že zelené zbarvení listů způsobuje barvivo chlorofyl. Ten v době vegetace zachycuje sluneční energii a díky fotosyntéze vytváří látky důležité pro stavbu rostliny. Kromě chlorofylu je v listech také několik žlutých a oranžových barviv. S odcházejícím létem klesá aktivita fotosyntézy a pomalu se začíná rozkládat i zelený chlorofyl. Ten uvolňuje místo pro žlutá a oranžová barviva – karotenoidy. Ta jsou proti rozkladu podstatně odolnější, a proto zůstávají v listech i po rozkladu chlorofylu.

Když na zbarvené listí stromů a keřů zasvítí slunce, jejich krása nás dostane
i (Zdroj: pixabay.com)
Když na zbarvené listí stromů a keřů zasvítí slunce, jejich krása nás dostane

A kde se vzala červená a hnědá například některých javorů či buků? Jejich červené zabarvení způsobují barviva antokyany, která jsou u nich obsažena v takové míře, že jsou viditelné po celou dobu vegetace. Jiné rostliny barvící se na podzim do červena mají těchto barviv podstatně méně, tvoří se v listech až na podzim a jsou viditelná až v době rozkladu chlorofylu. U některých dřevin se na podzim ukládá v listech i větší množství tříslovin, jejich přítomnost pak dodává spolu s karotenoidy listům hnědé zbarvení. Každá rostlina, každý strom má jednotlivých barviv rozdílná množství a výsledné zbarvení je výsledek jakéhosi smíchání obsažených barev. Vznikají tak různé škály od žluté až po červenohnědou.

Každá rostlina má rozdílná množství barviv, výsledné zbarvení je výsledek smíchání obsažených barev
i (Zdroj: pixabay.com)
Každá rostlina má rozdílná množství barviv, výsledné zbarvení je výsledek smíchání obsažených barev

Listová alchymie barev: zelená

Od jara do podzimu má listí na stromech barvu zelenou. Příčinou je zelené barvivo chlorofyl, které je obsaženo v každém listu. Je důležité hlavně kvůli roli, kterou hraje při tvorbě kyslíku. Na podzim ho vystřídají karotenoidy nebo antokyany. V případě, že mrazy uhodí už na začátku podzimu, se list nestihne obarvit a spadne zelený.

Listová alchymie barev: červená / žlutá

Na podzim se rozpadá barvivo chlorofyl, který je obsažen v listu, což způsobuje jeho zelenou barvu. Po jeho rozpadu je vystřídán buď odolnějším barvivem karotenoidem (list je žlutý), nebo antokyanem (list je červený).

Listová alchymie barev: hnědá

Listy také mohou obsahovat třísloviny, které vytvoří v kombinaci s barvivy karotenoidy hnědou barvu. Hnědé listy můžeme na zemi najít z důvodu, že byl velmi suchý podzim a listí nemělo potřebné podmínky k tomu, aby se zbarvilo.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 14. 11. 2023, Autor: Jaroslav Beran, Profil autora: Jaroslav Beran