reklama

Proč se listí na podzim zbarví? Listová alchymie barev

Když na zbarvené podzimní listí stromů a keřů zasvítí slunce, jejich krása nás dostane! Převládá žlutá a červená, nechybí odstíny hnědé, u některých rostlin zůstává listí až do opadání zelené. Prozradíme vám, proč se vlastně listí na podzim zbarví.

Podzimní listí hraje barvami (Zdroj: pixabay.com)

Rostliny na podzim poznají, že už listy, které jim slouží jako zásobárna energie, nebudou přes zimu potřebovat. Poslední potřebnou energii si z nich stáhnou a zamezí jim přísun vody, kterou si šetří pro sebe. V listech se nachází mnoho důležitých látek (cukrů, bílkovin, minerálních látek), a proto než list opadne, je alespoň část těchto látek odvedena do větví, kmene a kořenů, kde jsou po dobu zimního klidu uloženy. Na jaře, kdy stromy raší, jsou tyto zásoby opětovně využity ke tvorbě nových listů a květů.

Proč se podzimní listí zbarví?

Ze školy si asi pamatujeme, že zelené zbarvení listů způsobuje barvivo chlorofyl. Ten v době vegetace zachycuje sluneční energii a díky fotosyntéze vytváří látky důležité pro stavbu rostliny. Kromě chlorofylu je v listech také několik žlutých a oranžových barviv. S odcházejícím létem klesá aktivita fotosyntézy a pomalu se začíná rozkládat i zelený chlorofyl. Ten uvolňuje místo pro žlutá a oranžová barviva – karotenoidy. Ta jsou proti rozkladu podstatně odolnější, a proto zůstávají v listech i po rozkladu chlorofylu.

Když na zbarvené listí stromů a keřů zasvítí slunce, jejich krása nás dostane
Když na zbarvené listí stromů a keřů zasvítí slunce, jejich krása nás dostane (Zdroj: pixabay.com)

A kde se vzala červená a hnědá například některých javorů či buků? Jejich červené zabarvení způsobují barviva antokyany, která jsou u nich obsažena v takové míře, že jsou viditelné po celou dobu vegetace. Jiné rostliny barvící se na podzim do červena mají těchto barviv podstatně méně, tvoří se v listech až na podzim a jsou viditelná až v době rozkladu chlorofylu. U některých dřevin se na podzim ukládá v listech i větší množství tříslovin, jejich přítomnost pak dodává spolu s karotenoidy listům hnědé zbarvení. Každá rostlina, každý strom má jednotlivých barviv rozdílná množství a výsledné zbarvení je výsledek jakéhosi smíchání obsažených barev. Vznikají tak různé škály od žluté až po červenohnědou.

Každá rostlina má rozdílná množství barviv, výsledné zbarvení je výsledek smíchání obsažených barev
Každá rostlina má rozdílná množství barviv, výsledné zbarvení je výsledek smíchání obsažených barev (Zdroj: pixabay.com)

Listová alchymie barev: zelená

Od jara do podzimu má listí na stromech barvu zelenou. Příčinou je zelené barvivo chlorofyl, které je obsaženo v každém listu. Je důležité hlavně kvůli roli, kterou hraje při tvorbě kyslíku. Na podzim ho vystřídají karotenoidy nebo antokyany. V případě, že mrazy uhodí už na začátku podzimu, se list nestihne obarvit a spadne zelený.

Listová alchymie barev: červená / žlutá

Na podzim se rozpadá barvivo chlorofyl, který je obsažen v listu, což způsobuje jeho zelenou barvu. Po jeho rozpadu je vystřídán buď odolnějším barvivem karotenoidem (list je žlutý), nebo antokyanem (list je červený).

Listová alchymie barev: hnědá

Listy také mohou obsahovat třísloviny, které vytvoří v kombinaci s barvivy karotenoidy hnědou barvu. Hnědé listy můžeme na zemi najít z důvodu, že byl velmi suchý podzim a listí nemělo potřebné podmínky k tomu, aby se zbarvilo.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 14. 11. 2023, Autor: Jaroslav Beran, Profil autora: Jaroslav Beran