reklama

Víte, proč jsou právě chryzantémy dušičkové květiny?

Chryzantémy neboli listopadky či dušičky jsou symbolem podzimu. Chryzantémy mají dobrou pověst coby smuteční a hřbitovní květiny, ovšem byla by škoda využívat je jen na Dušičky. Jejich pestré květy rozzáří zahradu i balkon v pošmourných listopadových dnech a ve váze nadělají dlouhou spoustu parády. A pokud to nevíte, prozradíme vám, proč jsou právě chryzantémy dušičkové květiny.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Chryzantémy jsou oblíbené podzimní květiny, vídáme je hlavně na Dušičky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Chryzantémy (Chrysanthemum) jsou trvalky původem z Číny a Japonska, kde dodnes patří k nejoblíbenějším květinám. Jsou řazeny do čeledi hvězdicovité a rozdělují se na velkokvěté a drobnokvěté. Chryzantémy čítají vícero druhů a mnoho vyšlechtěných odrůd. Nabízejí nepřebernou škálu tvarů květů – jednoduché i plné, v různých tvarech a velikostech, ve všech barvách a odstínech kromě pravé modré.

Chryzantémy pěstované na záhonech kvetou od září až do příchodu mrazů
i (Zdroj: pixabay.com)
Chryzantémy pěstované na záhonech kvetou od září až do příchodu mrazů

Chryzantémy na zahradě a na balkoně

Chryzantémy pěstované na záhonech kvetou od září až do příchodu mrazů a svými květy dodávají zahradě romantickou podzimní atmosféru, zatímco ostatní rostliny už odkvetly či odkvétají. Co se populárních hrnkových rostlin týče, ty se liší od zahradních pouze menším vzrůstem a bohatším rozvětvením. Hrnkové chryzantémy vyniknou v truhlících a nádobách  na okně, na balkoně i v bytě.

Hrnkové chryzantémy vyniknou v nádobách na okně, na terase či balkoně
i (Zdroj: istock.com)
Hrnkové chryzantémy vyniknou v nádobách na okně, na terase či balkoně

Chryzantémy jsou vděčnými květinami k řezu

Chryzantémy při správném zacházení vydrží ve váze v plné kráse až tři týdny. Pokud se chcete krásou řezaných květů chryzantém těšit co nejdéle, je nutné odstranit ze stonku všechny listy, které by jinak zůstaly ve vodě. Konce stonků je nutné šikmo seříznout ostrým nožem, nikdy nestříhejte nůžkami.

Někdy se může stát, že stonky díky vzduchovým bublinám nemohou přijmout dostatečné množství vody a květy začínají chřadnout. V tom případě je stačí znovu seříznout a do vázy přidat několik kostek ledu, protože při nižší teplotě mohou stonky vodu lépe přijímat. Vodu je vhodné kontrolovat, po týdnu vyměnit, stonky opět seříznout a přidat výživu pro řezané květiny.

Chryzantémy jsou vděčnými květinami k řezu, ve váze v plné kráse vydrží až tři týdny
i (Zdroj: istock.com)
Chryzantémy jsou vděčnými květinami k řezu, ve váze v plné kráse vydrží až tři týdny

Proč jsou právě chryzantémy dušičkové květiny?

Můžeme se jen domnívat, že je tomu tak na základě květomluvy, která chryzantému považuje za symbol věčnosti. A možná proto, že jsou chryzantémy i v pošmourném dušičkovém počasí krásné. Kdoví, ale ať už je to jakkoli, chryzantémy a Dušičky k sobě patří!

Mohou se použít nejen hrnkové a řezané, ale i zdobené věnce, mísy a koše, v nichž jsou chryzantémy základním a dominantním prvkem. Pokud chceme dát na hrob hrnkovou rostlinu, je důležité ji zapustit do země i s květináčem, aby mohla čerpat vláhu ze země. Navíc bude stabilnější a lépe odolá nepřízni listopadového počasí.

Zdroj informací: zahrada.bydleniprokazdeho.cz

Publikováno: 30. 10. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce