reklama

Oblíbené afrikány aneb Zrzavé krasavice jsou stále v kurzu

Afrikány neboli aksamitníky, jak se správně jmenují, kvetly neúnavně od jara přes celé léto až do podzimu. A jak to vypadá, zdaleka ještě neřekly své poslední slovo. Zničit je mohou až první mrazíky.

Většina zahrádkářů svou zahradu velmi miluje, ale bohužel na ni nemá tolik času, kolik by potřebovala. Obvykle po letech pokusů, a především omylů, sází na stoprocentně spolehlivé květiny, mezi které afrikány rozhodně patří.

Víte, že…

… afrikány netrpí téměř žádnými chorobami ani škůdci a naopak, blokují vývoj půdních háďátek?

… kombinací několika odrůd a kultivarů afrikánů vytvoříte bohatý záhon?

... afrikán dobře doplňuje například i barevně podobná řeřicha?

Oblíbené afrikány 1
i (Zdroj: Petra Hajská)
Oblíbené afrikány 1

Afrikány patří mezi nejoblíbenější letničky. Velmi snadno se pěstují ze semene, ale na druhou stranu ne každému může vonět jejich silné kořeněné aroma. Výhodou je, že prý nevoní ani komárům, a tak se například balkónu, ozdobenému truhlíky s afrikány, z daleka vyhnou.

Znáte jejich původ?

Rozhodně nepocházejí z Afriky, jak by se podle lidového názvu mohlo zdát. Jejich domovem je Střední Amerika, především Mexiko a Guatemala. Do Evropy se dostaly až ve druhé polovině osmnáctého století a rychle se tady zabydlely.

Afrikány hrají všemi odstíny oranžové barvy
i (Zdroj: Petra Hajská)
Afrikány hrají všemi odstíny oranžové barvy

Jak o ně pečovat?

Jen těžko budeme hledat spolehlivější a skromnější letničku. Brzy na jaře se dají koupit už vzrostlé sazeničky, ale snadno si je vypěstujete i sami, výsevem semene přímo na stanoviště. Pro urychlení se dají i předpěstovat ve skleníku či doma za oknem. Afrikánům se výborně daří na plném slunci, ale stejně dobře se dají pěstovat i v polostínu. Spokojí se s každou půdou a nevadí jim krátkodobé sucho, ale ani přemokření. Pokud se nechystáte sbírat semeno pro příští rok, pak raději pravidelně odstraňujte odkvetlé květy. Prodloužíte tak dobu kvetení – afrikány, stejně jako jiné květiny, se nebudou vysilovat tvorbou semen. Pokud však naopak o semena pro výsev v příštím roce stojíte, pak je na jejich sběr nejvyšší čas.

Vyznáte se v afrikánech?

Afrikán se správně jmenuje aksamitník a vědeckým jménem Tagetes, které je odvozeno od etruského boha Tagesa. Ten prý měl podobu hezkého chlapce. Pěstují se odrůdy odvozené od tří botanických druhů:

Aksamitník jemnolistý (Tagetes tenuifolia)

Vyznačuje se drobnějším vzrůstem a jemnými lístky. Mívá pouze jednoduché květy, ovšem většinou v obrovském množství.

Oblíbené afrikány 6
i (Zdroj: Petra Hajská)
Oblíbené afrikány 6

Aksamitník rozkladitý (Tagetes patula)

Nejoblíbenější druh afrikánu, s mohutnějším vzrůstem a bohatými květy. Vykvétá v mnoha odstínech od žluté přes oranžovou až po temně cihlovou.

Oblíbené afrikány 7
i (Zdroj: Petra Hajská)
Oblíbené afrikány 7

Aksamitník vzpřímený (Tagetes erecta)

Vytváří velké, plné úbory a pro svou výšku se skvěle hodí nejen do letňáčkových záhonů, ale i k řezu do kytic. Ve váze vydrží nejméně jeden týden.

Oblíbené afrikány 8
i (Zdroj: Petra Hajská)
Oblíbené afrikány 8

Jako kytice ve váze

Afrikány jsou spolehlivé jako záhonové, ale i truhlíkové květiny.

Oblíbené afrikány 2
i (Zdroj: Petra Hajská)
Oblíbené afrikány 2

Trochu rustikální podzimní dekorace

Okrasné plnokvěté slunečnice a cihlově zbarvené afrikány a chryzantémy výborně doplňuje dubová větvička, vybarvená podzimem do rezava.

Oblíbené afrikány 5
i (Zdroj: Petra Hajská)
Oblíbené afrikány 5

Pozdní sběr

Drobničky z květů cínie a afrikánu a bobulek černého bezu nebo z bílého řebříčku, zeleného kontryhele a oranžových afrikánů dokážou ještě na chvilky připomenout léto.

Oblíbené afrikány 4
i (Zdroj: Petra Hajská)
Oblíbené afrikány 4

Publikováno: 16. 10. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce