reklama

Zahradní poradna Lídy Duškové a Jana Kopřivy vám poradí, jak se postarat o orchideje a bylinky

Máte rádi orchideje? A umíte se o ně správně starat? Lída Dušková a Jan Kopřiva vám poradí, jak docílit krásných a lesklých listů u orchidejí a navíc pomůžou sklidit a uskladnit vaše bylinky, které vám vyrostly na záhoně nebo v truhlíku.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Zahradní poradna Lídy Duškové a Jana Kopřivy vám poradí, jak se postarat o orchideje a bylinky (Zdroj: Prima DOMA)

Sběr bylinek ze zahrádky

Pěstování bylinek již opět zcela zaplnilo naše zahrady, zahrádky i truhlíky na balkonech. Nyní máme nejvyšší čas, abychom je sklidili a uskladnili na pozdější dobu. Jde především o vytrvalé bylinky jako je máta nebo dobromysl. 

Máta
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nezapomeňte v tuto dobu ostříhat vaše bylinky

Bylinky ostříháme a uložíme je podle druhu na nějaké suché a teplé místo, kde je necháme pozvolna usušit. Tím si zajistíme dostatek surovin pro výrobu bylinných čajů.

Stříhání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Bylinky zastřihněte a uložte k sušení

Jakmile budou úplně suché, přemístíme je do plátěných sáčků, kde jim nehrozí plíseň a můžeme bylinky užívat podle potřeby.

Sušení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Bylinky sušte v teple a suchu

Péče o orchideje

Orchideje jsou nádherné pokojovky, které ale budou kvést a prospívat pouze tehdy, pokud budou mít ideální podmínky k růstu. Orchideje jsou totiž velmi náchylné na nejrůznější škůdce.

Nejčastěji se na orchidejích můžeme setkat s červci. Ti na listech vytvářejí vatě podobné shluky, ve kterých se zdržuje jejich potomstvo. Kromě povlaku červci vylučují medovici při intenzivním sání listů rostlin, a ta zanechává na listech lepkavou stopu. 

Listy
i (Zdroj: Prima DOMA)
Listy každých 14 dní otřete vlhčenými ubrousky na rostliny

Jakmile se červci na rostlinách objeví, musíme zahájit postřik. Raději, než postřik ale vsadíme na prevenci. Listy můžeme otírat speciálními vlhčenými ubrousky na rostliny. Těmito ubrousky listy zbavíme nejen škůdců, ale také prachu a nečistot. Listy také zůstanou krásně lesklé a vlhké. V ubrouscích je zředěná dezinfekční látka, která rostliny nespálí, ale spolehlivě odstraní všechny nežádoucí škůdce. 

Ubrousky
i (Zdroj: Prima DOMA)
V obchodě sežene speciální ubrousky na rostliny

Publikováno: 22. 10. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová