reklama

Ovocné stromy: Sázení je umění aneb 5 zásad, které se vyplatí dodržet

Pokud jste zatoužili po ovoci, které si můžete sami utrhnout, zasaďte si na zahradu ovocné stromy. Nejlepší čas pro jejich výsadbu je na podzim. Kromě choulostivých druhů broskvoní a meruněk lze na podzim vysadit prakticky všechny u nás běžné ovocné stromky. Podzimní sázení je umění, a tak pro vás máme 5 zásad, které se vyplatí dodržet.

Před výsadbou ovocného stromku si ujasněte, o jaké plody je u vás doma největší zájem. Výběr je rovněž nutné podřídit klimatickým podmínkám. Důležitá je zejména orientace pozemku ke světovým stranám a charakter lokality. Jabloním, slivoním a většině třešní se bude dařit téměř všude, hrušně jsou o něco náročnější na teplotu. Za nejcitlivější pak platí broskvoně a meruňky, které se vyplatí sázet jen na slunečné místo v závětří s jižní expozicí, zcela nevhodné jsou mrazové kotliny u břehů potoků či řek nebo otevřené větrné planiny. Máte-li zahrádku jako dlaň, s výběrem stromů opatrně! Tady se hodí jen málo rostoucí stromy, které se dají sázet v poměrně malých rozestupech. Jejich výhodou je i to, že nesou dříve ovoce. Jejich životnost je však poměrně malá.

1. Jak sázet ovocné stromy: vykopejte dostatečně velkou jámu

Nejtěžší práce je s výkopem jámy. Jen málokdo má na zahradě tak kvalitní zeminu, že mu stačí jáma „tak akorát na kořeny“. Tuto pravdu lidé slyší poměrně neradi. I v místech s dobrou půdou je potřeba připravit výkop o rozměrech 45 x 45 cm, hluboký rovněž 45 cm. V horších podmínkách vykopejte jámu o něco větší (55 x 55 cm). Tam, kde je špatné podloží, se doporučuje vyhloubit jámu až 100 x 100 cm při hloubce minimálně 50 cm. Když máte vykopanou jámu, prolijte ji pořádně vodou. To je důležité zejména při výsadbě za suchého podzimu, jako je ten letošní.

Jak sázet ovocné stromy: připravte dostatečně velkou jámu
i (Zdroj: archiv Fiskars)
Jak sázet ovocné stromy: připravte dostatečně velkou jámu

2. Jak sázet ovocné stromy: namočte kořeny, zastřihněte konce kořenů

Při výsadbě nejprve namočte kořeny vybraného ovocného stromku na 2 až 8 hodin do vody. Někteří zahradníci doporučují namočit kořeny bezprostředně před výsadbou do jílovité kaše; to podpoří rychlejší zakořeňování. Nezapomeňte ustřihnout konce kořenů. Na řezné ráně se rychle vytvoří hojivý zával a nové kořínky. Pokud je dřevo zahnědlé, zkracujte kořen tak dlouho, dokud nebude světlé.

Jak sázet ovocné stromy: zastřihněte konce kořenů
i (Zdroj: istock.com)
Jak sázet ovocné stromy: zastřihněte konce kořenů

3. Jak sázet ovocné stromy: usaďte stromek do jámy a zasypejte zeminou

Stromek usaďte do jámy tak, aby místo šlechtění zůstalo po vysypání jámy zeminou nad povrchem země. Můžete si pomoci prkénkem či kůlem, které položíte na jámu. Kolem kořenů nasypejte kvalitní zeminu, nejlépe dobře rozleželý kompost. Pak pokračujte v zasypávání kořenů. Zeminu kolem stromku ušlapejte a důkladně zalijte.

Jak sázet ovocné stromy: usaďte stromek do jámy a zasypejte zeminou
i (Zdroj: istock.com)
Jak sázet ovocné stromy: usaďte stromek do jámy a zasypejte zeminou

4. Jak sázet ovocné stromy: stromek připevněte ke kůlu a kmínek natřete

Mladý stromek je vhodné připevnit ke kůlu, ideálně tak, aby se kůl a strom nedotýkaly, ale zároveň byly stabilní. Po výsadbě se vyplatí natřít stromek bílým latexem zředěným vodou. Bílá totiž odráží sluneční paprsky a chrání stromek před vysycháním.

Jak sázet ovocné stromy: stromek připevněte ke kůlu a kmínek natřete
i (Zdroj: istock.com)
Jak sázet ovocné stromy: stromek připevněte ke kůlu a kmínek natřete

5. Jak sázet ovocné stromy: na podzim zasazený stromek zahrňte zeminou

Ovocné stromky vysazené na podzim přihrňte do výše zhruba 30 cm zeminou, aby mráz a slunce kmínky v zimě nevysušovaly. Na jaře se pak hromádka rozhrne a kolem stromku se vytvoří tzv. mísa – jejím posláním je zadržovat co možná nejvíce dešťové vody.

Publikováno: 12. 10. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce