reklama

Klanopraška čínská: Dekorativní popínavka a významná léčivka

Krásně červené plody klanoprašky mají povzbuzující účinky na nervovou soustavu, stimulují srdeční a cévní soustavu a zlepšují i zrak. Léčivé jsou však všechny části rostliny a zahradník Martin Pražák nám o této zázračné rostlině poví mnohem víc.

Klanopraška čínská (Schizandra chinensis)

Pnoucí dřevitá liána, která roste obvykle do 4–5 m výšky, výjimečně až do 10 či 15 m. Jednoduché listy obvykle zakrývají jak bělavé květy, tak i souplodí červených plodů. Z každého jediného květu se vyvine celé souplodí s deseti až patnácti bobulemi (nejvíce i 40 bobulí). Střapce červených plodů velmi připomínají rybíz. Bobule jsou krásně červené až rudé, velké ½ až ¾ cm, zrají obvykle začátkem září. Z jedné rostliny lze sklidit obvykle 2à5 kg plodů. Rostlina je velmi dekorativní popínavka a významná léčivka známá ve vietnamské i čínské medicíně. Rostlina pochází z Dálného východu, Japonska, Koreje, Mandžuska, kde roste v nížinách, obvykle lužních lesích.

Co klanopraška potřebuje

Nároky jsou velmi malé, vhodná je opora, postačí i nízká, např. plot. Roste jak na slunci, tak i v polostínu. Nemá ráda suché kamenité a chudé půdy, vhodnější jsou půdy dobře zásobené živinami a vláhou. Snáší i velmi silné mrazy, pro své brzké rašení však může být krátce poškozena velmi pozdními jarními mrazíky, stejnými, jaké ochromí i květy meruněk.

Klanopraška čínská: z každého jediného květu se vyvine celé souplodí
i (Zdroj: istockphoto.com)
Klanopraška čínská: z každého jediného květu se vyvine celé souplodí

Kdy klanopraška začíná plodit

Schizos a andros značí rozdělené (rozeklané) pohlaví. Referuje o zvláštní schopnosti měnit pohlaví během růstu. Mladé rostliny, které obvykle mezi třetím a čtvrtým rokem rozkvetou, mají obvykle samčí květy, které nepřinášejí plody, v dalších letech je ale rostlina již obsypána květy oboupohlavnými, které již dávají narůst plodům.

Jak množit klanoprašku

Množíme obvykle oddělky a odnožemi (krátká ukázka), vhodné jsou i kořenové řízky. Ze semen je množení často komplikované, pro nevyvinuté zárodky v semenech.

Klanopraška čínská: bobule jsou krásně červené až rudé
i (Zdroj: istockphoto.com)
Klanopraška čínská: bobule jsou krásně červené až rudé

Jak je to s léčivými účinky klanoprašky

V praxi se používá jak lihový extrakt z plodů, tak i sušené plody k přípravě čaje. Nejvíce se tedy používají a sbírají červené plody klanoprašky, které mají povzbuzující účinky na nervovou soustavu, stimulují srdeční a cévní soustavu a zlepšují i zrak. Léčivé a tonizující jsou však všechny části rostliny, které pro své silice typicky voní při poranění listů či stonků. Známý je hepatoprotektivní čili játra hojící účinek. Protizánětlivě působí i na žaludeční vředy. V neposlední řadě se používá jako prevence chřipek a viróz. Plody dodávají ale také množství minerálních prvků a vitaminů. Pro své léčivé využití je rostlina řazena k rostlinným harmonizátorům či adaptogenům, jejichž účinky jsou povzbuzující, tonizující, dodávající vitalitu a odolnost. Účinky adaptogenů se dají přirovnat k působení kofeinu, jsou ale trvalejší a bez výkyvů. Léčivka mj. zvyšuje krevní tlak, lidé s vysokým krevním tlakem by ji měli užívat se souhlasem lékaře.

Klanopraška čínská: sbírají se červené plody klanoprašky
i (Zdroj: istockphoto.com)
Klanopraška čínská: sbírají se červené plody klanoprašky

Konzervace plodů

Plody se v době zrání sbírají, na rostlině však vydrží mnohem déle. Nejsnadnější způsob konzervace je usušení, lze je však i zavařovat, přidávat do džemů či nakládat do medu. Tradiční sibiřské národy používaly sušených semen při delších výpravách do divočiny, kde jim pomáhaly s velkou fyzickou námahou a malým množstvím potravy.

Publikováno: 9. 10. 2018, Autor: Václav Postránecký , Profil autora: Václav Postránecký