Pažitka pobřežní (Allium schoenoprasum) je blízkou příbuznou česneku i cibule. Lidově se jí říká různě, třeba šnytlík, šnytlink, šnytlich, šnytloch, šnytlok, šnitlink, šnitlík, šnydlink, šnytlik, vošlejch či ošlejch. Její růst venku na zahradě na podzim končí, takže chcete-li mít čerstvou pažitku nabitou vitaminy i nadále, připravte ji k rychlení. Poradíme vám, jaké odrůdy jsou k zimnímu rychlení vhodné i jak a kdy na to. A představíme vám také méně známou česnekovou pažitku.
Proč vlastně pažitku pěstovat?
Pažitka pobřežní (Allium schoenoprasum) má mnohostranné využití jako koření i jako léčivka. Neocenitelná je nať ve studené kuchyni; přidává se nasekaná do pomazánek a salátů, tvoří podstatnou složku bylinkových másel. V zásadě ji můžete použít všude, kam se hodí cibule. Jako dekoraci lze použít nejen zelenou nať, ale i fialový květ.
Kromě toho se pažitka osvědčila i jako skvělá léčivá bylina – podporuje chuť k jídlu a tvorbu trávicích šťáv, je účinná proti střevním parazitům a snižuje krevní tlak. Má protisklerotický, dezinfekční a imunostimulační účinek. Obsahuje vysoké množství vitaminu C, riboflavin, draslík, vápník, fosfor, sodík, železo a betakaroten. A jako bonus nabízí ve 100 g „zelené hmoty“ až 2,8 g vlákniny, což je zhruba 7 % denní doporučené dávky!
Jak a kdy připravit pažitku k rychlení
Zhruba od začátku října si můžete začít připravovat pažitku k rychlení. Trsy určené k rychlení opatrně vyjměte z půdy, rozdělte na menší části a oklepejte přebytečnou zeminu. Při dělení trsů dbejte na to, aby se jednotlivé cibulky nepoškodily. Poškozené cibulky odstraňte. Trsy zasaďte do květináče, doplňte zeminou tak, aby rostlina byla pevně ukotvena. Nať v tomto období již neodřezávejte. Potom se trsy nechají postupně v chladu zaschnout a promrznout. Teplotě pod bodem mrazu byste měli rostliny vystavit nejméně na 2 až 3 dny. Běžně se květináče s pažitkou zakládají do studeného skleníku nebo do jiné chladnější místnosti. Rostlinám dopřejte minimálně měsíc klidu a teprve pak začněte s přirychlováním.
Koncem prosince můžete pažitku, která prošla obdobím klidu a optimálně i mrazem, začít přirychlovat. Pro rychlejší nastartování růstu květináč s pažitkou vložte do vodní lázně o teplotě max. 30 °C. Rychlené rostliny potřebují dostatek světla a tepla, nesvědčí jim však prudké slunce na jižním parapetu. Ideální je stanoviště s dostatečným množstvím rozptýleného světla o teplotě v rozmezí 15 až 22 °C. Nať pažitky můžete začít sklízet, když rostliny dosáhnou výšky 10 cm, tedy přibližně za 3 až 4 týdny od počátku rychlení. Trsy rostoucí pažitky pravidelně zalévejte – častou chybou bývá nadměrná zálivka. Pažitka lépe snese vyschnutí než dlouhodobé přemokření. Máte-li trsů více, můžete rychlit pažitku postupně, nevyužité květináče nechte v chladu na postupné přirychlování.
Pažitka: odrůdy vhodné na přirychlování
Erecta je raná, vysoce výnosná odrůda, která je ideální pro pěstování v květináči. Listy jsou silnější, pevné, tmavozelené, příjemné aromatické chuti.
Praga je raná odrůda velmi vhodná k rychlení. Listy jsou silnější, delší, tmavozelené, ostřejší chuti. Při rychlení můžete sklízet už za 22 až 30 dnů od výsadby. Při polním pěstování dává 5 až 7 sklizní.
Bohemia je raná odrůda pro rychlení i polní pěstování. Je ranější a výnosnější než Praga. Má širší, středně zelené, středně dlouhé listy. Vegetační doba do první sklizně na záhoně je 110, při rychlení zhruba 55 dní. Velmi dobře snáší mrazy.
Pažitka čínská neboli česneková pažitka
Pažitka čínská (Allium tuberosum) je známá také jako česneková pažitka. Roste planě v jihovýchodní Asii od Japonska po Nepál, kde se pěstuje pro nať a křehkou lodyhu jemně česnekové, aromatické chuti.
Podzemní cibulky lze použít v jako náhradu za česnekové stroužky. Její listy jsou ploché, podobné trávě a rostou až do výšky 60 cm. Kvetou vzpřímenými růžovofialovými květy celé léto. Listy i květy čínské pažitky se využívají ve studené kuchyni.
Zdroj informací: autorka článku
Publikováno: 2. 10. 2018, Autor: Marta Pawlicová, Profil autora: Marta Pawlicová