Vlašské ořechy jsou spojené především s pečením vanilkových rohlíčků a dalšího vánočního cukroví, že ano? Ovšem neobejde se bez nich třeba domácí štrúdl, zmrzliny nebo pomazánky. A protože sklizeň pozdních odrůd vlašských ořechů v říjnu vrcholí, poradíme vám, jaké ořechy a jak správně skladovat, abyste je měli na Vánoce po ruce. A navíc pro vás máme recept na ořechový čaj proti kašli, který určitě vyzkoušejte!
Sklizeň ořechů pozdních odrůd, které jsou na uskladnění nejvhodnější, vrcholí. Jakmile zelená slupka puká a začíná černat, ořechy samy padají na zem. Sklizni můžete pomoci setřásáním dlouhou tyčí na konci s hákem, nikdy však ořechy nesklízejte klácením - dochází k poškození větví ořešáku a ořechy mohou být nedozrálé. Nebojte se, mrazíky ořechy nijak nepoškodí, naopak získáte tak plody nejlepší jakosti.
Jaké vlašské ořechy skladovat
Skladování ořechů není zrovna nejjednodušší, protože mohou snadnou žluknout. Na uskladnění jsou vhodné jen ořechy na stromě řádně vyzrálé a s neporušenou skořápkou. Poškozené nebo předčasně sklizené ořechy se světlým jádrem nevydrží, jádro seschne nebo zplesniví. Takové ořechy hned spotřebujte. Plody s viditelnými stopami plísně a zabarvené, ale i scvrklá jádra raději vyhoďte. Nejdéle vydrží ořechy ve skořápce – skořápka totiž pomáhá regulovat vlhkost a teplotu; zároveň nepropouští vzduch, a tak jádro nezačne žluknout.

Jak skladovat ořechy nevyloupané
Vlašské ořechy na uskladnění musí být zdravé a dobře usušené, aby nezplesnivěly. Celé ořechy rozprostřete v jedné vrstvě a nechte 4 až 6 týdnů sušit. Nesušte je ve vlhké místnosti a nikdy je nestěhujte z venku do uzavřené místnosti a naopak. Pak je naskládejte do bedýnek vyložených papírem, siťových pytlů nebo papírových tašek. Dbejte na to, aby nezvlhly a nezačaly plesnivět. Nevyloupané ořechy vydrží dlouho, když je naložíte do soli. Ve vyvařené a suché velké zavařovací sklenice nebo hliněného hrnce střídavě dávejte vrstvy ořechů a směsi z hrubé soli, kokosového vlákna a dokonale suchých hoblin z tvrdého dřeva. Dobře upěchujte. Nádobu uzavřete a uložte na tmavém a chladném místě.

Jak skladovat vyloupaná jádra ořechů
Vyloupaná jádra ořechů můžete nejjednodušeji skladovat v mrazáku či v ledničce v uzavřené nádobě nebo hermeticky uzavřených sáčcích, aby ořechy nenatáhly pachy ostatních potravin. Jádra také můžete zavařit: do vymytých a suchých sklenic naskládejte ořechy, sklenice vložte do trouby předehřáté na 80 °C a nechte tam zhruba 3 minuty. Sklenice vyndejte, ihned uzavřete víčkem, otočte dnem vzhůru a nechte vychladnout. Uchovávejte na suchém, chladném a temném místě.

Prima tip: ořechový čaj proti kašli ze skořápek
Skořápky 20 středně velkých vlašských ořechů dobře omyjte, zalijte 600 ml vody a nechte nejméně 12 hodin macerovat. Toto množství vypijte při kašli ve třech dávkách během dne. Před použitím přiveďte 200 ml k varu, 5 minut povařte, sceďte a oslaďte medem.

Publikováno: 8. 11. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce