reklama

5 tipů, jak uchovat jablka přes zimu: Buďte lepší ve skladování jablek

Babí léto nebude trvat věčně, najednou udeří zima a mráz, a pak budete rádi, že máte úrodu jablek pod střechou. Zimní odrůdy jablek mohou zůstat šťavnaté a plné vitaminů až do jara, pokud je správně uskladníte. Máme pro vás 5 tipů, jak uchovat jablka přes zimu.

Jak uchovat jablka přes zimu: stopkou dolů, bubákem nahoru

Jablka ze zahrady, která chcete uchovat přes zimu, musí být trhaná, zdravá, nepoškozená a se stopkou. Kvalitní jablka ukládejte do čistých, nejlépe vydezinfikovaných, vzdušných bedýnek a lísek zásadně stopkou dolů a bubákem nahoru; nedoporučuje se ve více vrstvách na sobě. 

Buďte lepší ve skladování jablek: plody dáváme stopkou dolů, bubákem nahoru
i (Zdroj: istock.com)
Buďte lepší ve skladování jablek: plody dáváme stopkou dolů, bubákem nahoru

Jak uchovat jablka přes zimu: nemíchejte je s bramborami

Abyste neporušili chuť a vůni, neskladujte jablka nikdy společně s kořenovou zeleninou a bramborami - jablka rychle nasávají pachy z okolí. Také uskladňujte různé odrůdy zvlášť, každá má jiné nároky a vzájemně si neprospívají. Například letní odrůdy není vhodné ani přechodně skladovat spolu se zimními odrůdami. Vylučují totiž více etylenu, a tím snižují trvanlivost zimních jablek.

Jak uchovat jablka přes zimu: jak připravit sklep

U sklepa je podstatné, aby byl vzdušný, chladný a čistý. Doporučuje se vydezinfikovat sířením (na 1m3 10 g sirného knotu). Stěny sklepa je vhodné vybílit vápnem s přídavkem 3% modré skalice, jejímž roztokem můžete i vyčistit bedýnky nebo lísky, které ale musíte před použitím nechat dobře vyschnout.

Jak uchovat jablka přes zimu: teplota a vlhkost sklepa

Sklep nesmí být příliš teplý, ale ani mráz jablkům neprospívá. Nejvhodnější teplota k uskladnění je kolem 4 °C. V mrazivých dnech ve sklepě nikdy nevětrejte! Pro jablka potřebné nejméně 85% relativní vlhkosti vzduchu docílíte kropením podlahy (nikdy ne ovoce!) nebo umístěním namočených cihel. Ovoce potřebuje volné proudění vzduchu, ale bedýnky můžete s prolukou skládat na sebe. Každopádně několikrát týdně kontrolujte stav uskladněného ovoce a napadené okamžitě zužitkujeme nebo vyhodíme.

Buďte lepší ve skladování jablek: plody, které chcete uchovat přes zimu, musí být trhaná se stopkou
i (Zdroj: istock.com)
Buďte lepší ve skladování jablek: plody, které chcete uchovat přes zimu, musí být trhaná se stopkou

Jak uchovat jablka přes zimu, když nemáte sklep

Pokud sklep nemáte, můžete jablka přes zimu skladovat v prázdném skleníku, nevytápěné chodbě nebo na balkoně v bedně zevnitř vyložené silnou a souvislou vrstvou polystyrénu. Patří tam však pouze pečlivě vybrané, opatrně trhané, zcela zdravé plody, které zabalte raději jednotlivě do měkkého papíru.

Publikováno: 24. 9. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce