Rostlinný symbol letošního léta ve střední Evropě? Kaktus! Mezi zvlášť oblíbené druhy patří opuncie a k pěstitelům, kteří je s láskou pěstují, patří i zahradník Martin Zoun.
Opuncie jsou krásné, a především velice rozmanité. Pokud byste si chtěli vytvořit kaktusovou sbírku jen z nich, dejme tomu třeba z 20 nebo 30 kusů, každá rostlina může být vzhledové jiná. Opuncií je kolem 300 botanických druhů a k tomu mnoho vyšlechtěných kultivarů. Třeba právě ve Středomoří je hodně lidí považuje za tamní druhy, ale jejich původní domovinou je celý americký kontinent. Odtud se rozšířily a zplaněly v mnoha tropických a subtropických zemích světa.

Opatrnost se vyplácí
U opuncií je rozmanité i otrnění. Malým trnům se říká glochidy, ale jsou i opuncie, které mají články téměř bez trnů. Trny mají na koncích zpětné háčky. Ty se při doteku zaseknou v kůži a jdou velice obtížně vytáhnout. Právě malé glochidy, které mají též zpětné háčky, se většinou zaseknou do kůže celé a už je nevyndáme. Proto musíme být při manipulaci s rostlinami velmi opatrní.

Jak pěstovat opuncie
Nejsou nijak zvlášť náročné. Vyžadují hodně světla, nejlépe přímé slunce, a dobře propustnou zeminu. Zaléváme je přibližně 1x za 14 dní. Do další zálivky by měla zemina zcela vyschnout. V létě je umístíme na zahradu nebo v truhlíku na okenní parapet. Venkovní druhy snášejí poklesy teplot i pod –25 °C. Potřebují slunné stanoviště s propustnou zeminou, ideálně např. na suché skalce orientované na jih až západ.
Zimní péče o opuncie
Tak jako jiné kaktusy musí mít úplné sucho v kombinaci s nižší teplotou. Optimálně mezi 5–15 °C. Ideální je proto přezimování např. na zaskleném balkoně, chladné světlé chodbě atd. Chlad a sucho pozastaví jejich růst. V případě vyšších teplot musíme zajistit přes zimu maximum světla, jinak se vlivem jeho nedostatku vytahují a deformují. Zaléváme je pak 1x za měsíc. Venkovní druhy mohou mít v zimě problém s vlhkostí. Podloží skalky musí být opravdu dobře propustné, jinak by jim zahnívaly kořeny.

Jak množit opuncie
Opuncie se množí dvěma způsoby. Generativně tzn. semeny, ale plodů se dočkáme především u venkovních druhů. Ze semen můžeme najednou vypěstovat více rostlin, bude ale trvat roky, než budou květuschopné.

Dalším způsobem množení je řízkování. Jeho výhodou je, že rostliny mohou nakvétat již druhým rokem.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů
Publikováno: 29. 12. 2022, Autor: Václav Postránecký, Profil autora: Václav Postránecký