reklama

Opuncie: Jak se postarat o opuncie, aby zdárně přežily zimu

Rostlinný symbol letošního léta ve střední Evropě? Kaktus! Mezi zvlášť oblíbené druhy patří opuncie a k pěstitelům, kteří je s láskou pěstují, patří i zahradník Martin Zoun.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Opuncie jsou krásné, a především velice rozmanité. Pokud byste si chtěli vytvořit kaktusovou sbírku jen z nich, dejme tomu třeba z 20 nebo 30 kusů, každá rostlina může být vzhledové jiná. Opuncií je kolem 300 botanických druhů a k tomu mnoho vyšlechtěných kultivarů. Třeba právě ve Středomoří je hodně lidí považuje za tamní druhy, ale jejich původní domovinou je celý americký kontinent. Odtud se rozšířily a zplaněly v mnoha tropických a subtropických zemích světa.

Výhonky pokryté trny uchovávají vodu pro období sucha
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Výhonky pokryté trny uchovávají vodu pro období sucha

Opatrnost se vyplácí

U opuncií je rozmanité i otrnění. Malým trnům se říká glochidy, ale jsou i opuncie, které mají články téměř bez trnů. Trny mají na koncích zpětné háčky. Ty se při doteku zaseknou v kůži a jdou velice obtížně vytáhnout. Právě malé glochidy, které mají též zpětné háčky, se většinou zaseknou do kůže celé a už je nevyndáme. Proto musíme být při manipulaci s rostlinami velmi opatrní.

Při manipulaci s opunciemi buďte opatrní
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Při manipulaci s opunciemi buďte opatrní

Jak pěstovat opuncie

Nejsou nijak zvlášť náročné. Vyžadují hodně světla, nejlépe přímé slunce, a dobře propustnou zeminu. Zaléváme je přibližně 1x za 14 dní. Do další zálivky by měla zemina zcela vyschnout. V létě je umístíme na zahradu nebo v truhlíku na okenní parapet. Venkovní druhy snášejí poklesy teplot i pod –25 °C. Potřebují slunné stanoviště s propustnou zeminou, ideálně např. na suché skalce orientované na jih až západ.

Zimní péče o opuncie

Tak jako jiné kaktusy musí mít úplné sucho v kombinaci s nižší teplotou. Optimálně mezi 5–15 °C. Ideální je proto přezimování např. na zaskleném balkoně, chladné světlé chodbě atd. Chlad a sucho pozastaví jejich růst. V případě vyšších teplot musíme zajistit přes zimu maximum světla, jinak se vlivem jeho nedostatku vytahují a deformují. Zaléváme je pak 1x za měsíc. Venkovní druhy mohou mít v zimě problém s vlhkostí. Podloží skalky musí být opravdu dobře propustné, jinak by jim zahnívaly kořeny.

Semena opuncií
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Semena opuncií

Jak množit opuncie  

Opuncie se množí dvěma způsoby. Generativně tzn. semeny, ale plodů se dočkáme především u venkovních druhů. Ze semen můžeme najednou vypěstovat více rostlin, bude ale trvat roky, než budou květuschopné.

Řízkování opuncií
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Řízkování opuncií

Dalším způsobem množení je řízkování. Jeho výhodou je, že rostliny mohou nakvétat již druhým rokem.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 29. 12. 2022, Autor: Václav Postránecký, Profil autora: Václav Postránecký