reklama

Podzimní zahrada: Myslíme na jaro, vyséváme špenát a kozlíček polníček

Zahrada na podzim není jenom o sklizni úrody a rytí záhonů. Protože už myslíme na jaro, vyséváme v září listovou zeleninu, konkrétně špenát a kozlíček polníček pro přezimování a ranou jarní sklizeň. Obě zeleniny jsou na pěstování nenáročné a dobře snáší mráz, ale hlavně jsou obě zdravé a moc dobré!

Podzimní zahrada: špenát

Milovaný i nenáviděný špenát setý (Spinacia oleracea) je chladnomilná listová zelenina, v našich zimách dostatečně mrazuvzdorná. Pro přezimování a ranou jarní sklizeň vyséváme vhodné odrůdy špenátu v září. Špenátu neprospívají vysoké teploty a dlouhý den, protože způsobují vybíhání rostlin do květu. A bohužel pro nás je kvetoucí rostlina tuhá a ztrácí chuť. I přesto, že se vědci spletli s desetinnou čárkou a špenát není tak bohatý na železo, stále obsahuje spoustu zdraví prospěšných živin - jód, draslík, vápník, kyselinu listovou, betakaroten, vitaminy C, B a K či  lecitin. Konzumace špenátu má pozitivní vliv na imunitní systém, posiluje činnost srdce a tvorbu krve, kosti a zuby. Špenát také odvodňuje a pomáhá tělu zbavovat škodlivých toxinů. 

Podzimní zahrada: vyséváme špenát pro jarní sklizeň
i (Zdroj: archiv Semo)
Podzimní zahrada: vyséváme špenát pro jarní sklizeň

Jak špenát na podzim vysévat a pěstovat

Nejvhodnější pro pěstování špenátu jsou hlinitopísčité půdy s pH 6 – 7,5, které ale dostatečně zadržují vodu. Špenát nesnáší suché a kyselé půdy a větrné polohy. Semínka vyséváme do řádků 15 až 20 cm. Vzhledem ke krátkému vegetačnímu období a mělkému kořenovému systému má vysoké nároky na vodu. Na nedostatek vláhy reaguje zpomalením růstu, tvorbou menšího počtu listů a především předčasným vybíháním do květu.

Špenát: hybridní odrůda Trumpet F1 tvoří mohutné růžice tmavozelených listů
i (Zdroj: archiv Semo)
Špenát: hybridní odrůda Trumpet F1 tvoří mohutné růžice tmavozelených listů

Odrůdy špenátu vhodné pro přezimování

Základem pro úspěšné pěstování špenátu je správný výběr odrůdy s vysokou odolností k plísni špenátové. Pro přezimování je důležitá dobrá mrazuvzdornost.

  • Hudson F1  je hybridní odrůda rezistentní k plísni špenátové,  má výbornou odolnost k nízkým teplotám a spolehlivě přezimuje.  
  • Trumpet F1 je velmi výnosná hybridní odrůda tvořící mohutné růžice tmavozelených listů. Odrůda je rezistentní k plísni špenátové. Má velmi dobrou odolnost proti vymrzání.
  • Winterriesen je odrůda špenátu s velkým, silným olistěním. Listy jsou pravidelně uspořádané v růžici střednězelené barvy. Chuť je obzvlášť aromatická, proto ho můžeme doporučit pro kuchyňskou úpravu v syrovém stavu jako špenátový salát. Spolehlivě přezimuje.
Podzimní zahrada: vyséváme kozlíček polníček pro jarní sklizeň
i (Zdroj: archiv Semo)
Podzimní zahrada: vyséváme kozlíček polníček pro jarní sklizeň

Podzimní zahrada: kozlíček polníček

Kozlíček polníček (Valerianella locusta) je nenáročná listová zelenina pro časné jarní sklizně. Chutné šťavnaté listy se upravují jako salát, mají však vyšší nutriční hodnotu. Obsahují množství vitaminů B, C a E, kyselinu listovou, rutin a také vápník. V Evropě je známý od 16. století, od 18. století se pěstuje v zahrádkách, a přesto u nás patří k méně oblíbeným zeleninám. Velmi populární je v sousedním Německu a pak ve Francii, Holandsku a Belgii.

Jak kozlíček políček na podzim vysévat a pěstovat

V září je čas jeho setí na záhon pro sklizně v předjaří a na jaře. Sejeme na vzdálenost řádků 15 až 20 cm, v řádku 0,5 – 1 cm od sebe. Velmi dobře snáší mráz, vymrzá pouze za holomrazů. Je dobré ho proto venku chránit netkanou textilií. Říjnové výsevy ve skleníku velmi dobře přezimují a sklízíme je časně z jara. Vyséváme do řádků 10 cm, v řádku optimálně 2 semínka na centimetr řádku.

Kozlíček polníček: odrůda Larged Leaved má středně zelený, oválně prodloužený list
i (Zdroj: archiv Semo)
Kozlíček polníček: odrůda Larged Leaved má středně zelený, oválně prodloužený list
  • Odrůda kozlíčku polníčku vhodná pro přezimování Larged Leaved vytváří bohatou listovou růžici, má středně zelený, oválně prodloužený list s poměrně výraznou žilnatinou a polovzpřímený habitus. Dobře přezimuje.

Publikováno: 11. 9. 2018, Autor: Jan Prášil , Profil autora: Jan Prášil