reklama

Rychlení hyacintů: Zajistěte si zimní květy včasnou přípravou

Zdá se vám poněkud brzy, myslet na pošmourné zimní dny? Kdepak, právě včasná příprava vám pomůže chladné roční období zvládnout s voňavými květinami na stole či parapetu.

Jaké cibule vybrat

Zakoupit můžete buď cibule preparované, vhodné k ranému rychlení (pro vánoční období) nebo cibule nepreparované, k pozdnímu rychlení, které vám vykvetou až v únoru. Vybírejte pouze cibule 1. nebo 2. velikosti, tedy ty, které mají 18-19 cm nebo 17-18 cm v obvodu. Cibule koupíte pravděpodobně v nějakém obalu, sáčku. Ihned po zakoupení je vyjměte, aby nezačaly plesnivět.

Kdy cibule vysadit

Hyacinty potřebují k rychlení asi 10 týdnů. Preparované cibule se mohou sázet od začátku září, obyčejné asi od druhé poloviny září.

Způsoby rychlení hyacintů

Hyacinty můžete rychlit zasazené do květináčů a misek s hlínou nebo jen ve vodě. Prodávají se speciální vázy, ve kterých jsou cibule umístěny pěkně nad hladinou vody a kořínky jsou ve vodě. My si ale hyacinty vysadíme do obyčejné skleněné misky a pomůžeme si kamínky a oblázky, aby cibule seděla tak vysoko nad hladinou, jak má.

Vázy pro rychlení hyacintů
i (Zdroj: istockphoto.com)
Vázy pro rychlení hyacintů

Rychlení hyacintů v misce s vodou

1. krok: vyskládejte kamínky

Skleněná miska musí být naprosto čistá, zbavená všech choroboplodných zárodků. Postačí, když misku umyjete v myčce. Do misky pak vyskládejte kamínky nebo oblázky, ovšem také až po důkladném očištění. Můžete je i vyvařit ve vodě. Pak kamínky zalijte vodou tak, aby trochu vykukovaly nad hladinu.

Rychlení hyacintů: vyskládejte kamínky
i (Zdroj: Simona Sedláčková)
Rychlení hyacintů: vyskládejte kamínky

2. krok: očistěte cibule

Cibule hyacintů opatrně očistěte od suchých slupek, dejte však pozor, ať nepoškodíte spodní část cibule s rašícími kořínky.

Rychlení hyacintů: očistěte cibule
i (Zdroj: Simona Sedláčková)
Rychlení hyacintů: očistěte cibule

3. krok: zakryjte kornoutem

Cibule posaďte do misky na kamínky a zakryjte je i s miskou velkým papírovým kornoutem a uložte do tmavé a chladnější místnosti.

Rychlení hyacintů: zakryjte kornoutem
i (Zdroj: Simona Sedláčková)
Rychlení hyacintů: zakryjte kornoutem

4. krok: jen krůček ke květu

Jakmile se za několik týdnů objeví puky s připravenými květy, přeneste hyacinty do teplejší místnosti, kde rychle vykvetou.

Rychlení hyacintů: jen krůček ke květu
i (Zdroj: pixabay.com)
Rychlení hyacintů: jen krůček ke květu

Publikováno: 6. 9. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce