Starší kabelová cívka jde s trochou fantazie proměnit v hezký přírodní stolek s provazovým povrchem. Cívky se dají sehnat na internetu, v bazaru nebo po známých. Cívku tvoří střed, spojený tyčemi a obalem z papíru, a vrchní a spodní kulatá; deska z překližky. Jde o cívku z menších kabelů, která není tvořená masivním dřevem stlučeným hřebíky. Tady je návod krok za krokem, jak takový pěkný stolek z kabelové cívky vyrobit.
Jak při výrobě stolku z kabelové cívky postupovat
1. krok: z kabelové cívky odstraníme střed
Nejprve odstraníme střed z papíru, někdy bývá i ze dřeva. K tomu nám pomůže úhlová bruska. Papír kolem dokola nařízneme a narušíme a sundáme.

2. krok: odstraníme středové spojovací trubičky
Pak přeřízneme a odstraním středové spojovací kovové trubičky. Při práci s úhlovou bruskou si chráníme oči brýlemi. Po odstranění středu získáme dva překližkové kruhy o síle materiálu 1 cm a průměru 60 cm.

3. krok: kulaté desky obrousíme
Obě desky obrousíme pomocí pásové nebo vibrační brusky. Vyvrtané otvory a zářezy zachováme, budou nám tvořit patinu budoucího stolku.

4. krok: očistěné desky natřeme lazurou
Obroušené desky natřeme lazurou. Nejprve je důkladně zbavíme prachu a nečistot. Teprve potom můžeme začít materiál natírat tak, aby vynikla kresba dřeva.

5. krok: z šesti kulatinek pravíme nohy stolku
Nohy stolku budou tvořit smrkové kulatinky o průměru 3,5 cm. Ty si zakrátíme v pokosnici pomocí ostré čepové pilky na délku 40 cm. Aby stolek působil stále kulatě, vložíme mezi horní a spodní stolkovou desku ne čtyři, ale rovnou šest nohou. Ty budou působit plněji a dotvoří nám iluzi kulatého středového prostoru. Ten je možné dobře využít například pro odložení časopisů nebo rozečtené knížky.

6. krok: nohy stolku natřeme
Po zakrácení obrousíme zbytky po řezání. Potom všechny nohy natřeme. Pro natírání si do konců kulatinek klepneme malé hřebíčky. Snadno se nám tak budou díly natírat celé dokola, bez toho, aby bylo nutné je někam pokládat na natřenou barvu.

7. krok: ze spodní strany připevníme otočná kolečka
Pro snadný pohyb po místnosti připevníme ze spodní strany stolku čtyři otočná kolečka o výšce 8 cm. Dvě mají brzdu a tak můžeme stolek v případě potřeby snadno zafixovat na místě.

8. krok: nohy připevníme ze spodní desky
Nohy stolku rozpočítáme tak, aby byly od sebe v pravidelných vzdálenostech. Připevníme je ze spodní desky stolu. Následně pak i z horní strany desky stolu. Používáme vruty se zápustnou křížovou hlavou 4 x 50 mm. Vruty z horní strany nebudou vidět, schová je provázek, kterým pokryjeme horní stolovou desku.

9. krok: provázkem ozdobíme horní desku
Do otvoru pro osu vložíme sklenici. Podle té se nám bude začátek přírodního provázku, který použijeme na horní desku, dobře odmotávat. Použijme přírodní sisalový provázek o průměru 8 až 10 mm. Počítáme s větší spotřebou. Při hustém omotávání můžeme spotřebovat podle průměru provázku 25-30 metrů. K lepení použijeme kontaktní lepidlo. Natřeme část plochy kolem středu, necháme krátce odvětrat a pak postupně namotáváme, dotahujeme a přitlačujeme provázek do lepidla. Na lepení se nám budou hodit jedny pomocné ruce navíc.

10. krok: přilepený provázek přelakujeme
Nakonec přilepený provázek přestříkáme pomocí bezbarvého laku. Lépe se tak bude udržovat a zůstane čistý a odolný například proti polití.

11. krok: stolek z kabelové cívky je hotový
Na hotový stolek už jen zbývá postavit džbánek s dobrým pitím a občerstvení.

Publikováno: 6. 9. 2018, Autor: Pavel "Kutil" Zeman , Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman