reklama

Připravte trávník na zimu: Návod na správnou podzimní vertikutaci

Letošní horké a suché léto dalo trávníku pořádně zabrat, a proto si určitě zaslouží vaši pozornost, aby byl opět v dobré kondici. Máme pro vás návod, jak na podzim trávník správně vertikutovat, a připravit ho tak na zimu.

Pojem vertikutace už u nás dávno není neznámý. Název vznikl z anglického vertical cut = svislý řez a znamená tedy prořezávání trávníku, které je základem péče o zdravý a hustý trávník. Jak tedy správně vertikutovat? „Vertikutací neboli prořezem trávníku docílíte rozrušení povrchu, zajistíte zvýšení přísunu vzduchu, vody, světla, podpoříte kořenový systém a omezíte tvorbu mechů a travní plsti,“ říká specialista Petr Tichý ze společnosti Hecht. Vertikutovat je vhodné 2x ročně, na podzim a na jaře. Samozřejmě záleží na konkrétních podmínkách a počasí, teplota by neměla nikdy klesnout pod 8 °C! Špatně provedená vertikutace se projeví na delší době regenerace trávníku. Půda nesmí být promáčená, aby nedocházelo k vytrhávání drnů a zalepování nožů půdou. Také by ale neměla být vyschlá a tvrdá, protože do takové půdy se nože  nezaříznou. Nejlepší období nastává zhruba 2 dny po dešti.

Přizpůsobte vertikutaci stavu trávníku

Pár dnů před vertikutací můžete na stinných místech použít prostředek na hubení mechu, aby vertikutátor odstranil již odumřelý mech. Před samotnou vertikutací pak z trávníku odstraňte nečistoty (listí, větve, klacíky). Pokud je trávník zanedbaný a zhutnělý, lze vertikutovat v podélném i příčném řezu. Organické zbytky je potřeba po vertikutaci z trávníku posbírat do sběrného koše vertikutátoru nebo pečlivě shrabat hráběmi.  

Vertikuace trávníku: akumulátorový vertikutátor - provzdušňovač trávníku
i (Zdroj: archiv Hecht)
Vertikuace trávníku: akumulátorový vertikutátor - provzdušňovač trávníku

Vyberte si správného pomocníka - vertikutátor

Dnes jsou hodně rozšířené elektrické vertikutátory, jejichž používání je velice snadné a jsou téměř bezúdržbové. Pokud je však potřeba vertikutovat plochy bez dostupnosti elektrické energie, či plochy členité a větší, hodí se vertikutátory poháněné spalovacím motorem. A pokud máte jen menší trávník, je vhodným pomocníkem akumulátorový vertikutátor.

Trávníku věnujte péči i po vertikutaci

Po vertikutaci si všimnete prázných míst v trávníku, která je po 2 týdnech potřeba doplnit trávníkovým substrátem, dosít a lehce přihrnout hráběmi. A protože i trávník potřebuje výživu, je vhodné ho přihnoijit. Samozřejmě je nutné ošetřený trávník dobře zalít, aby půda s novou travní výsadbou nevysychala.

Publikováno: 6. 9. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce