reklama

Znáte vodní ořechy? Ne? Tak zkuste pěstovat kotvici plovoucí

Kotvici plovoucí byste dříve našli v každém vesnickém rybníčku. Její rohaté plody známé jako vodní ořechy nebo taky vodní kaštany kdysi sloužily k obživě v době, kdy se neurodilo dost obilí a dalších plodin. Dnes je kotvice plovoucí kriticky ohroženým druhem naší květeny. Zkuste si tuhle vodní rostlinu pěstovat v zahradním jezírku a vodní ořechy poznáte!

Kotvice plovoucí (Trapa natans) je obdivuhodná rostlina, které byla známá již v pravěku. Na plodech téhle zajímavé vodní rostliny si pochutnával člověk v neolitu společně třeba s lískovými oříšky. Plody kotvice známé jako vodní ořechy nebo také vodní kaštany se dají jíst syrové, vařené nebo pečené. V dobách nedostatku se podobně jako žaludy nebo kaštany mlely na mouku na pečení chleba a placek. Dnes kotvicové oříšky na trhu nenajdete, a to i přesto, že ještě v druhé polovině 19. století se pečené plody kotvice docela běžně prodávaly na tržištích po celé Evropě, tedy i u nás. 

Kotvice plovoucí (Trapa natans) má ráda stojaté nebo mírně tekoucí vody a dostatek světla
Kotvice plovoucí (Trapa natans) má ráda stojaté nebo mírně tekoucí vody a dostatek světla (Zdroj: istock.com)

Jak vodní ořechy chutnají a proč jsou zdravé

V kotvicových oříšcích jsou bílá, chutná a výživná jádra s množstvím škrobu, bílkovin i troškou tuku. Chutí hodně připomínají pečené jedlé kaštany. V lidovém léčitelství byly vyhledávaným a velice účinným lékem proti průjmům a dalším zažívacím potížím.

Ve vodních oříšcích jsou bílá, chutná, výživná i léčivá jádra
Ve vodních oříšcích jsou bílá, chutná, výživná i léčivá jádra (Zdroj: istock.com)

Jak se kotvice plovoucí pěstuje na zahradě

Zvýšený zájem o plody kotvice a regulace vodních toků zapříčinily, že se stala kriticky ohroženým druhem. Pokud se vám podaří obstarat si semínka kotvice plovoucí, určitě si ji vysaďte do zahradního rybníčku nebo jezírka. Pomůžete tak zachránit obdivuhodnou rostlinu, která se vám v září až říjnu odvděčí svými krásnými rohatými plody. Kotvice plovoucí má ráda stojaté nebo mírně tekoucí vody a dostatek světla, tedy dokonale čistou vodu. Zakořeňuje na dně v bahně, lodyha je dlouhá až dva metry, plovoucí listy mají nafouklý řapík, což rostlině umožňuje udržet se na hladině. Po odkvětu na konci května se vyvíjí na květní stopce zhruba 4 centimetry dlouhý oříšek s růžky připomínající kotvu.

Kotvice plovoucí (Trapa natans) je obdivuhodná vodní rostlina
Kotvice plovoucí (Trapa natans) je obdivuhodná vodní rostlina (Zdroj: istock.com)

Publikováno: 5. 9. 2018, Autor: Martin Kolár , Profil autora: Martin Kolár