reklama

Předpověď počasí na první víkend v září: Co dělat na zahradě?

Jaká je předpověď počasí na víkend 1. a 2. 9. 2018? Má být oblačno, deštivo a poměrně chladno, vypadá to, že se nám bude lépe dýchat. Co dělat na zahradě? Tady jsou naše 3 tipy: začínáme s rychlením bylin a přesazováním trvalek, sklízíme postupně jádrové ovoce a zkrášlujeme trávník. K 1. září (sv. Jiljí) se váže hodně lidových pranostik, které předpovídají, jaké bude babí léto a podzim: Jiljí jasný – podzim krásný. Když na svatého Jiljí prší, celý podzim voda crčí. Tak se necháme překvapit.

Předpověď počasí na víkend 1. a 2. září

  • V sobotu by mělo být většinou oblačno až zataženo s občasným deštěm. Na západě a severozápadě srážky jen ojediněle. Nejvyšší denní teploty v Čechách 15 až 19 °C, na Moravě 20 až 26°C, noční v průměru 12 °C. Vát bude mírný vítr severních směrů.  Slunce vychází v 06:13 a zapadá v 19:52. Bio předpověď hlásí stupeň  2 – střední zátěž.
  • V neděli se očekává převážně oblačno až zataženo, na jihu Čech se mohou objevit vydatnější srážky. Ráno ojediněle mlhy. Nejvyšší denní teploty 19 až 24 °C, v noci kolem 13 °C. Mírný severní vítr.  Slunce vychází v 06:13 a zapadá v 19:52. Bio 1 - mírná zátěž.

Lidové pranostiky a zahrada

Na 1. září na den svatého Jiljí připadá spousta pranostik, které předpovídají, jaké bude babí léto a podzim. Jaké počasí Jilja ukazuje, takové po celý měsíc dodržuje. Jiljí jasný – podzim krásný. Na den Jiljí hromy a blesky – čtyři týdny mokré stezky. Když na svatého Jiljí prší, celý podzim voda crčí. Na svatého Jiljí jasno, bude suchá jeseň. Tak se uvidí. 2. září býval svátek svatého Štěpána (dnes slaví Adéla) a v tento den už podle lidových pranostik začalo loučení s létem: Na Štěpána krále je už léta namále.

Lunární kalendář a zahrada

Měsíc ubývá, a tím ubývá síla i zemi. Všechno dozrává, pomalu se hlásí podzim. Na víkend nám lunární kalendář doporučuje přesazovat, sázet, sušit bylinky, zvelebovat trávník i zavařovat. Určitě by se nemělo zalévat, protože na rostlinách zalévaných v tyto dny se mohou objevit škůdci. Pokud předpověď počasí vyjde, zahrada se zalévat opravdu nebude muset. A pokud nezaprší, tak vzhledem k dlouhodobému suchému a teplému počasí bychom to s tím nezaléváním neměli brát doslova.

Předpověď počasí a zahrada: přesazujeme trvalky a bylinky

Je tu čas pro podzimní výsadbu a přesazování trvalek a bylinek, aby do zimy ještě dobře zakořenily. Neměli bychom zapomenout zasadit do květináčů bylinky (pažitku, petrželku), které si dáme v zimě za okno. Zatím je ještě necháme venku, dokud nezačne mrznout, nebo je založíme v zahradě a pak je podle potřeby odebíráme k rychlení. Vysazujeme předpěstované dvouletky na trvalé stanoviště jako náhradu za už odkvétající letničky. Jedná se mj. o macešky (Viola x wittrockiana), sedmikrásky (Bellis), pomněnky (Myosotis), silenky (Silene), náprstníky (Digitalis), hvozdík bradatý (Dianthus barbatus).

Předpověď počasí a zahrada: přesazujeme bylinky a trvalky; hvozdík bradatý (Dianthus barbatus)
i (Zdroj: pixabay.com)
Předpověď počasí a zahrada: přesazujeme bylinky a trvalky; hvozdík bradatý (Dianthus barbatus)

Předpověď počasí a zahrada: sklízíme jádrové ovoce

Postupujme podle sklizňové zralosti. Správná sklizňová zralost nastává zpravidla při snadné odlučitelnosti stopky od větévky. Jsou však odrůdy, u kterých to neplatí, potom se hodnotí ostatní znaky – barva jadérek, vybarvení slupky a i větší propad plodů za bezvětří. Předčasná sklizeň má za následek scvrkávání plodů, hnědnutí slupky a fyziologické skvrnitosti. Plody bývají navíc nedostatečně vybarveny, bez typické vůně a zpravidla chutnají mdle. Pozdní sklizeň plodů zvýší jejich choulostivost při sklizni, během skladování pak plody brzy moučnatí, měknou a jsou náchylnější k hnilobě, skvrnitosti slupky a sklovitosti dužiny.

Předpověď počasí a zahrada: sklízíme jádrové ovoce
i (Zdroj: istock.com)
Předpověď počasí a zahrada: sklízíme jádrové ovoce

Předpověď počasí a zahrada: zakládáme, obnovujeme, vylepšujeme trávník

Nastává druhé nejvhodnější období pro založení trávníku výsevem, což je začátek září (první spadá do dubna až května). Nejlepšími půdními podmínkami pro trávník je hlinitý písek. Protože trávník koření poměrně mělce, jen asi do hloubky 10 cm, je nutné, aby měla povrchová vrstva dobrou humusovitou půdu, která bude obsahovat všechny potřebné živiny. Pro jemnější druhy travin je navíc výhodnější slabě kyselá půdní reakce pH 5,6–6,5. Pro založení je třeba půdu na rýč hluboko zrýt, pečlivě odstranit kameny a kořeny vytrvalých plevelů. Při kypření a zpracovávání půdy je možné i upravit správný poměr hlinitého a písčitého podílu na ideální poměr 1 : 1, přidat můžeme i zralou kompostovou zeminu. Vše dobře zapracujeme a promísíme do hloubky zhruba 10 cm a povrch urovnáme. Den před výsevem půdu dobře zalijeme dávkou asi 20 l /m2, zpočátku jen mírně. K výsevu si vybereme pokud možno podmračený den bez větru a deště. Po výsevu osivo napříč zasekáme hráběmi do půdy. Po mírném uválcování jemně zavlažíme. Poprvé sečeme při výšce 6 až 7 cm a to jen na výšku 4 až 5 cm, později můžeme snížit na 3 až 4 cm. Po seči je dobré za suchého počasí zalít.

Předpověď počasí a zahrada: pro založení trávníku je třeba půdu na rýč hluboko zrýt
i (Zdroj: archiv Fiskars)
Předpověď počasí a zahrada: pro založení trávníku je třeba půdu na rýč hluboko zrýt

Publikováno: 6. 9. 2018, Autor: Marta Pawlicová , Profil autora: Marta Pawlicová