reklama

Vratič obecný: Rostlina, jejíž výrazné aroma odpuzuje různé druhy hmyzu

Celá rostlina je sice jedovatá i pro člověka, ale množství obsaženého jedu není tak veliké, abyste se s vratičem báli pracovat. Naopak, jeho účinky na hmyz činí z vratiče velmi oblíbeného pomocníka. Hledáte účinný přípravek proti šatním molům, komárům, mouchám, mandelince bramborové nebo mšicím? Už nehledejte…

Vratič obecný (Tanacetum vulgare)

Dříve se vratič obecný nazýval kopretina vratič (Chrysanthemum vulgare) a jeho žluté květy jsou skutečně podobné středům kopretin. Vratič je vytrvalá bylina, jedovatá, ale na druhou stranu i léčivá. Jako léčivka byl vratič užíván již ve starověkém Řecku, ale pro jeho toxicitu se postupně od jeho užívání ustoupilo. Dnes se využívá jen ve formě mastí a přírodního insekticidu, tedy odpuzovače hmyzu.

Včelku lákají i květy vratiče
i (Zdroj: Adam Sedláček)
Včelku lákají i květy vratiče

Dorůstá do výšky asi 1,5 m a během července až září vykvétá žlutým chocholičnatým květenstvím. Roste na okrajích polí, rumištích, železničních náspech i okrajích cest a silnic. Má rád slunná stanoviště a nesnáší přemokření a stín. Rozmnožuje se semenem nebo oddenky. Vratič je velmi oblíbený i jako sušená květina, do zimních suchých vazeb nebo na věnce.

Vratič obecný (Tanacetum vulgare)
i (Zdroj: Adam Sedláček)
Vratič obecný (Tanacetum vulgare)

Jak možná získal vratič své jméno

Kdo se prý napije odvaru z vratiče, ten se prostě pozvrací… ale existuje i mnohem poetičtější výklad. Kdo utrhne vratič rostoucí u cesty, ten se jistě vrátí zpět.

Vratič obecný (Tanacetum vulgare)
i (Zdroj: Adam Sedláček)
Vratič obecný (Tanacetum vulgare)

Jak využít vratič jako přírodní insekticid

  • Vratič vysázený na několika místech na zahradě odpuzuje mšice.
  • Vratič pomáhá i proti mandelince bramborové, stačí ho vysázet na okraj políčka (na velké pole však jeho síly nestačí).
  • Rostliny, napadené různými škůdci, postříkejte výluhem z rozkvetlého vratiče. Stačí asi dvě hrsti nařezané natě vratiče přelít litrem vařící vody a vychladlý nálev naplnit do rozstřikovače. Výluhem můžete rostliny i zalévat.
  • Výluh z vratiče prý pomáhá i proti blechám a štěnicím.
  • Rozkvetlý vratič natrhejte do vázy a komáři, ale i mouchy se vašemu stolu zdaleka vyhnou.
  • Sušený vratič vložte do plátěného sáčku a zavěste do skříně. Funguje stejně jako levandule a odpuzuje šatní moly. Jen zdaleka tak pěkně nevoní.

Publikováno: 31. 8. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Jak se zbavit parazitů v těle

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Škrkavky, roupy, tasemnice - to jsou paraziti, které nás napadají. Tady máme rady, jak se jich zbavit.