reklama

Rostlina, jejíž výrazné aroma odpuzuje různé druhy hmyzu

Celá rostlina je sice jedovatá i pro člověka, ale množství obsaženého jedu není tak veliké, abyste se s vratičem báli pracovat. Naopak, jeho účinky na hmyz činí z vratiče velmi oblíbeného pomocníka. Hledáte účinný přípravek proti šatním molům, komárům, mouchám, mandelince bramborové nebo mšicím? Už nehledejte…

Vratič obecný

Dříve se vratič obecný nazýval kopretina vratič (Chrysanthemum vulgare) a jeho žluté květy jsou skutečně podobné středům kopretin. Vratič (Tanacetum vulgare) je vytrvalá bylina, jedovatá, ale na druhou stranu i léčivá. Jako léčivka byl vratič užíván již ve starověkém Řecku, ale pro jeho toxicitu se postupně od jeho užívání ustoupilo. Dnes se využívá jen ve formě mastí a přírodního insekticidu, tedy odpuzovače hmyzu.

Včelku lákají i květy vratiče
i (Zdroj: Adam Sedláček)
Včelku lákají i květy vratiče

Dorůstá do výšky asi 1,5 m a během července až září vykvétá žlutým chocholičnatým květenstvím. Roste na okrajích polí, rumištích, železničních náspech i okrajích cest a silnic. Má rád slunná stanoviště a nesnáší přemokření a stín. Rozmnožuje se semenem nebo oddenky. Vratič je velmi oblíbený i jako sušená květina, do zimních suchých vazeb nebo na věnce.

Vratič obecný (Tanacetum vulgare)
i (Zdroj: Adam Sedláček)
Vratič obecný (Tanacetum vulgare)

Jak možná získal vratič své jméno

Kdo se prý napije odvaru z vratiče, ten se prostě pozvrací… ale existuje i mnohem poetičtější výklad. Kdo utrhne vratič rostoucí u cesty, ten se jistě vrátí zpět.

Vratič obecný (Tanacetum vulgare)
i (Zdroj: Adam Sedláček)
Vratič obecný (Tanacetum vulgare)

Jak využít vratič jako přírodní insekticid

  • Vratič vysázený na několika místech na zahradě odpuzuje mšice.
  • Vratič pomáhá i proti mandelince bramborové, stačí ho vysázet na okraj políčka (na velké pole však jeho síly nestačí).
  • Rostliny napadené různými škůdci postříkejte výluhem z rozkvetlého vratiče. Stačí asi dvě hrsti nařezané natě vratiče přelít litrem vařící vody a vychladlý nálev naplnit do rozstřikovače. Výluhem můžete rostliny i zalévat.
  • Výluh z vratiče prý pomáhá i proti blechám a štěnicím.
  • Rozkvetlý vratič natrhejte do vázy a komáři, ale i mouchy se vašemu stolu zdaleka vyhnou.
  • Sušený vratič vložte do plátěného sáčku a zavěste do skříně. Funguje stejně jako levandule a odpuzuje šatní moly. Jen zdaleka tak pěkně nevoní.

Zdroj: Adam Sedláček

Publikováno: 31. 8. 2018, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Jak se zbavit parazitů v těle

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Škrkavky, roupy, tasemnice - to jsou paraziti, které nás napadají. Tady máme rady, jak se jich zbavit.