reklama

Růžové květy jsou krásné! Ale víte, že jsou taky léčivé?

Růže pěstujete asi spíše pro jejich krásné květy a ani vás nenapadne, že patří mezi léčivé bylinky. Ano, růžové květy jsou jedlé, a dokonce léčivé – hojí sliznice i pokožku a hlavně dělají dobře ženské duši. Máme pro vás recepty na domácí růžovou vodu nebo růžový sirup.

V lidové medicíně se z pěstovaných růží nejvíc využívají růže damašská (Rosa damascena) a nejvoňavější růže stolistá (Rosa centifolia). Dovedou jemně, ale účinně dezinfikovat a uklidňovat zanícené sliznice dýchacích cest i trávicího traktu. Svou vůní pak celkově harmonizují psychiku, zejména tu ženskou. Od středověku se z květů růží vyráběly šťávy, sirupy, med, růžová voda nebo olej. 

Růže damašská (Rosa damascena) pomáhá hlavně při ženských problémech
i (Zdroj: istock.com)
Růže damašská (Rosa damascena) pomáhá hlavně při ženských problémech

Růže damašská pomáhá při ženských problémech

Růže damašská (Rosa damascena), zvaná také damascénská, turecká či bulharská, obsahuje éterické oleje, které se po staletí využívají pro své uklidňující, antibakteriální a protizánětlivé účinky. Pochází nejspíš z Persie, odkud se postupně rozšířila do Řecka a celé Evropy. Vonné esence z růží získávali staří Egypťané, Řekové a Římané, ale protože postup extrakce byl náročný a drahý, používali ho výhradně faraoni, králové a královny. Růžový olej se využívá při aromaterapii, vdechování vůně pomáhá při všech ženských problémech od bolestí hlavy přes PMS a bolestivou menstruaci až po nepříjemné projevy menopauzy.

Růžový nálev uklidňuje trávicí ústrojí, posiluje játra a nervovou soustavu
i (Zdroj: istock.com)
Růžový nálev uklidňuje trávicí ústrojí, posiluje játra a nervovou soustavu

Vnitřně (nálev, sirup) se růže používá při zánětech trávicího ústrojí, posiluje játra a nervovou soustavu – působí proti depresím, stresu, nervozitě a nespavosti. Pro lepší spánek můžete rozházet růžové okvětní plátky v ložnici. Kosmetický účinek je také neobyčejný – od osvěžení očí, vyhlazení vrásek, až po ošetření popraskaných cévek a hnědých skvrn na pleti. Z růžových květů lze rychle připravit obklad na spáleniny a otoky. Okvětní lístky stačí pomačkat a přiložit přímo na postiženou kůži. Růžová poupata sbírejte před rozvinutím, okvětní plátky ihned po otevření květů. Na růžový nálev hrst čerstvých korunních plátků nebo 1 lžičku podrcených usušených přelijte 250 ml vroucí vody, zakryté nechte asi 10 minut vyluhovat. Pak sceďte a popíjejte. Nejlepší je oslazený medem.

Recept na růžový sirup

Do nádoby vložte 2 hrsti čerstvých nebo sušených růžových okvětních lístků a přelijte je 500 ml vroucí vody. Zakryjte a nechte 24 hodin louhovat. Sceďte. Pak přiveďte k varu a smíchejte se stejným množstvím medu. Už nevařte! Sirup nalijte do lahviček a dejte do ledničky.

Růže stolistá (Rosa centifolia) pomáhá proti rýmě i stárnutí
i (Zdroj: istock.com)
Růže stolistá (Rosa centifolia) pomáhá proti rýmě i stárnutí

Růže stolistá pomáhá proti rýmě i stárnutí

Intenzivně vonící růže stolistá (Rosa centifolia) obsahuje účinné látky, které omezují množení virů, a tak pomáhá při rýmě i chřipce a astmatu. Tonizuje organismus, minimalizuje riziko  smutku, nervozity a deprese. V kosmetice je růžová voda z růže stolisté vhodná pro zklidnění suché, citlivé nebo stárnoucí pokožky. Pokud nemáte po ruce růžovou vodu, můžete si potírat pleť přímo růžovými okvětními lístky.

Domácí růžová voda

Hrst okvětních lístků růží zalijte 250 ml vody, přikryjte pokličkou a pomalu přiveďte k varu. Sejměte a nechte vychladnout. Potom růžové lístky pečlivě vyždímejte. Růžovou vodu dejte do skleničky, uzavřete a v lednici skladujte nejdéle 10 dní. Pak si udělejte novou. Růžová voda sloužila proti omdlévání, vyplachování úst růžovou vodou prospívá zubům a dásním.

Recept na domácí růžovou vodu
i (Zdroj: istock.com)
Recept na domácí růžovou vodu

Publikováno: 29. 8. 2018, Autor: Martin Kolár , Profil autora: Martin Kolár