Nevšední řebčíky nabízejí na jaře zajímavé barvy, tvary i velikosti. A i když si během let svou cestu do zahrad našlo na 150 různých druhů a kultivarů, nejznámější jsou dva: drobný řebčík kostkovaný (Fritillaria meleagris) a okázalý řebčík královský (Fritillaria imperialis). Poradíme, jak je pěstovat. Víte, že řebčíky se sázejí už koncem léta a začátkem podzimu?
V jarní zahradě mezi tulipány, narcisy či drobnými sněženkami vynikají řebčíky. Jejich pěstování si sice žádá o trochu více pozornosti, ale efekt je zaručen. Řebčíky rozdělujeme do dvou skupin – na tzv. císařské a drobnokvěté, které se vzhledem i pěstováním dost liší. Okázalé císařské mají až 1,5 m vysoké lodyhy, zakončené množstvím listů a převislých oranžových, žlutých a červených květů. Drobnokvěté řebčíky nejsou vyšší než 50 cm, mají malé, svěšené květy různých barev, většinou jsou vínové a fialové.

Okázalé císařské řebčíky
Nepřehlédnutelný řebčík královský (Fritillaria imperialis) dosahuje výšky až 120 cm, má okouzlující květy, které jsou seskupeny do jediného okolíku na vysoké lodyze. Říká se mu také císařská koruna, což odkazuje na tvar semenáčků, které se otáčejí nahoru a společně vytvářejí tvar koruny. Řebčík královský poprvé v Evropě údajně vysadil botanik Carolus Clusius v nizozemském Leidenu už počátkem 16. století. Mohou být citronově žluté (kultivary Lutea), oranžovočervené (kultivar Rubra maxima) nebo červené (kultivar Premier).

K vysokým druhům patří řebčík perský (Fritillaria persica), jehož tmavé květy přiléhají ke stonku dosahujícímu výšky okolo 90 cm jako hustý klas.

Drobnokvěté řebčíky
Řebčík kostkovaný (Fritillaria meleagris) má drobné, velice půvabné fialové květy (kultivar Alba je bílý) a dosahuje výšky okolo 30 cm; tak trochu připomíná bleduli.

Fritillaria michailovskyi je bohatě kvetoucí řebčík s červenofialovými květy s jasně žlutými okraji, které se vlní jako sukně ve větru. Dosahuje výšky 20 cm.

Fritillaria raddeana s okouzlujícími krémově zbarvenými květy s nápadnými žlutými tyčinkami se často objeví už na konci března. Je vysoký kolem 50 cm.

Jak řebčíky pěstovat
Řebčíky je třeba sázet už koncem léta a začátkem podzimu. Cibulky nemají žádnou ochrannou slupku a rychle vysychají. Řebčíky zasaďte dost hluboko do půdy: malé cibulky nejméně do hloubky 10 cm a větší do 20 cm. Cibulky řebčíku královského mají dutý střed v místě, kde se minulý rok nacházel stonek. To je horní strana cibulky. Chcete-li zabránit usazování vody v této prohlubni, zasaďte cibulky šikmo. Nejvhodnější pro velké řebčíky je slunné místo s vyšší vzdušnou vlhkostí, výživná vlhčí půda. Drobné řebčíky potřebují kyselé půdy a stinné stanoviště, hodí se zejména do skalek.

Během a po kvetení rostliny trochu zalévejte. Vyšší řebčíky trochu podepřete. Rostliny na podzim uschnou, ale cibulka přežije pod povrchem půdy. Řebčík královský přežije zimu snadněji, pokud ho zakryjete mulčem nebo listy či kompostem. Drobnější řebčík kostkovaný snadno zplaňuje, takže jej můžete jednoduše nechat být v zemi a sledovat, jak se spontánně objevují na různých místech příští rok.
Prima tip: řebčík královský vyžene krtka
Řebčík královský je jedovatý, nejjedovatější částí je cibule. Ta šíří zápach, který údajně vadí především krtkům a hrabošům, takže tyto cibulky jsou skvělý způsob, jak vypudit tato drobná stvoření ze zahrady.
Publikováno: 10. 10. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce