reklama

Předpověď počasí na poslední srpnový víkend: Co dělat na zahradě, když se ochladí

Jaká je předpověď počasí na poslední srpnový víkend 25. a 26. 8. 2018? Dlouho očekávaný déšť by s sebou měly přinést i výrazné ochlazení s denními teplotami kolem 20 °C, takže nás čeká pořádná změna. V neděli je úplněk a podle lunárního kalendáře to je den, kdy bychom měli nejen my, ale i naše zahrady, odpočívat. Ale i tak tu máme tipy, co na zahradě dělat, když se nám ochladí: postarejte se o ostružiny, zasejte jarní zeleninu nebo začněte s pěstováním hub.

Předpověď počasí na víkend 25. a 26. srpna 

  • V sobotu by mělo být zataženo až oblačno, na většině území občasný déšť. Nejvyšší denní teploty 18 až 23 °C, noční v průměru 13 °C. Povane mírný severozápadní vítr. Slunce vychází v 06:04 a zapadá v 20:05. Bio předpověď hlásí stupeň  2 – střední zátěž. 
  • V neděli bude oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky, na východě zpočátku ještě zataženo s deštěm, později ustávání srážek. Nejvyšší denní teploty 16 až 20 °C, noční budou pohybovat okolo 10 °C. Mírný severozápadní až severní vítr. Slunce vychází v 06:04 a zapadá v 20:05. Bio 1, mírná zátěž.

Lidové pranostiky a zahrada

Spousta pranostik se váže k 24. srpnu, kdy je den svatého Bartoloměje. Toto datum naši předci považovali za jakýsi přelom mezi létem a podzimem: Bartoloměj svatý léto nenavrátí. Od svatého Bartoloměje slunce již tolik nehřeje. Svatý Bartolomi létu hlavu zlomí. Po Bartoloměji studený rosy, nechoďte ráno bosi. Na 26. srpna (svátek měl Zeferin podle starého kalendáře) připadal poslední den žní: Zeferin poslední klásky sbírá.

Lunární kalendář a zahrada

Na sobotu nám lunární kalendář doporučuje sázet, přesazovat, sít a hnojit, ale neměli bychom plít a okopávat. V neděli je úplněk a to je den, kdy bychom měli nejen my, ale i naše zahrada, odpočívat. Nemáme dělat ani takové maličkosti jako sušení bylinek nebo zaštipování rostlin. To si máme nechat až na příští víkend.

Předpověď počasí a zahrada: ostružiníku řez prospěje

Pro obsah většího množství vitaminů – hlavně céčka a betakarotenu, patří ostružiny mezi velmi ceněné ovoce. Ke konci srpna po sklizni posledních ostružin můžeme keře ostružiníku (Rubus) ořezat či ostříhat. Odstraníme především odplozené větévky a nově vyrostlé výhony zkrátíme zhruba o 1/3 délky. Podpoříme tak jejich vyzrávání i odolnost vůeči mrazu. Účinek je zesílen ještě možným přísuškem, kdy je vhodné odstranit z porostů i mulč a porost nezavlažovat.

Předpověď počasí a zahrada: ostružiníku řez prospěje
i (Zdroj: pixabay.com)
Předpověď počasí a zahrada: ostružiníku řez prospěje

Předpověď počasí a zahrada: výsev jarní zeleniny 

Pro pěstování raných jarních zelenin zpravidla využíváme skleník, foliovník nebo pařeniště. Pokud z těchto vybavení nemáme žádné, je i přesto možné sklízet na venkovních záhonech zeleninu brzy na jaře. Poradíme jak! Prvním předpokladem je vybrat si ozimé odrůdy salátů, špenátu, kapusty či zimní cibule, protože mají vyšší odolnost vůči mrazům, takže zimu dobře přečkají a brzo na jaře pokračují v růstu. Dobře uděláme, když jim pomůžeme přečkat zimu a mráz překrytím záhonu netkanou textilií (zhruba v listopadu), kterou sejmeme asi na konci března. Saláty je pak možné sklízet postupně od konce dubna, špenát i dříve a první hlávky kapusty dorůstají v polovině května. U cibule můžeme sklízet již po zazelenání prvních rostlin jako naťovou cibulku.

Předpověď počasí a zahrada: výsev jarní zeleniny
i (Zdroj: pixabay.com)
Předpověď počasí a zahrada: výsev jarní zeleniny

Předpověď počasí a zahrada: čas na pěstování hub

Ne všechny houby rostou jenom v lese. Některé mohou růst i na zahradě, například hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus). Srpen je vhodným obdobím pro očkování substrátů myceliem hub. Dnes už lze pěstovat v domácích podmínkách více druhů hub a jejich nabídka se stále rozšiřuje. Totéž platí i o pěstebních substrátech. K těmto účelům lze dobře využít dřevo listnatých stromů, jehličnatých není vhodné. Dřevo by mělo být čerstvé, protože jen takové je schopné poskytnout dobré vlhkostní podmínky pro správný rozvoj houbového mycelia. Rozdíly jsou i mezi jednotlivými druhy dřeva, kdy některé houby rostou a plodí lépe na tvrdém dřevě (buk, dub a habr) pět let, nebo na měkkém (bříza, topol) asi po dobu 3 let. Vhodné jsou pařezy po odstraněných listnatých stromech, kdy je pro rozvoj houby k dispozici větší množství dřevní hmoty a naočkovaná houba může žít a dávat pravidelný výnos po delší časové období. Po naočkování je třeba zajistit hlavně dostatečnou vlhkost a ochranu před vyšším kolísáním mezi denní a noční teplotou.

Předpověď počasí a zahrada: čas na pěstování hub
i (Zdroj: pixabay.com)
Předpověď počasí a zahrada: čas na pěstování hub

Publikováno: 6. 9. 2018, Autor: Marta Pawlicová , Profil autora: Marta Pawlicová