reklama

Víte, jak se jmenují plody hruškovce přelahodného? Avokádo!

Avokádo patří mezi ovoce, i když není sladké a využitím připomíná spíše zeleninu. Dá se z něho připravovat chutná pomazánka či zdravá polévka, hodí se na různé předkrmy i do salátů.

Hruškovec přelahodný (Persea americana)

Statný, stálezelený strom, pocházející z Mexika, odkud se rozšířil po celém území střední Ameriky. Nyní se pěstuje na jihu Spojených států i ve státech kolem Středozemního moře v Evropě i v Africe, ale i v jihovýchodní Asii i v Austrálii či na Novém Zélandu. Rod hruškovců patří do čeledi vavřínovitých. Hruškovec přelahodný je choulostivý strom, který vyžaduje teplé a vlhké podnebí. Dorůstá do výšky 15–20 m.

Hruškovec přelahodný (Persea americana)
i (Zdroj: istockphoto.com)
Hruškovec přelahodný (Persea americana)

Množení hruškovce přelahodného

Plodem hruškovce přelahodného je bobule vejčitého až hruškovitého tvaru velká 7–20 cm a těžká 100–2000 g. K namnožení hruškovce můžete použít i avokáda z obchodu. Semeno se musí využít ihned po vyjmutí z avokáda. Uložené v suchu ztrácí do jednoho měsíce klíčivost. Semeno napíchněte ze čtyř stran na špejle a položte je na skleničku s vodou tak, aby se semeno jen zlehka dotýkalo vodní hladiny. Mladé rostlinky však nemívají vysokou kvalitu a špatně snášejí přesazování. Při pěstování na plantážích se hruškovce roubují či očkují.  

Množení hruškovce přelahodného
i (Zdroj: istockphoto.com)
Množení hruškovce přelahodného

Avokádo

Avokádo je bohaté na minerální látky, draslík, měď, magnezium, fosfor a vitaminy C, E, K, H, B3 a B5 (kyselina pantothenová). Dužina obsahuje jen mizivé množství cukru, zato na ovoce nezvyklé množství tuku. Avokádo snižuje obsah cholesterolu v krvi, ale i hladinu inzulinu v krvi, pomáhá s hubnutím a povzbuzuje mozek.

Recept na oblíbené quacamole

Avokádo se používá především v syrovém stavu, dá se využít jako náhražka másla, majonézy či dresingu. Tradičním receptem z avokáda je mexické quacamole, tedy avokádový dip, pocházející od Aztéků. Připravuje se rozmačkáním avokádové dužiny v hmoždíři a přidáním mořské soli, drcených rajčat, citronové šťávy a čili. Můžete přidat i cibuli, česnek, jogurt, smetanu, majonézu, koriandr nebo bazalku.

Mexické quacamole
i (Zdroj: istockphoto.com)
Mexické quacamole

Pozor na domácí mazlíčky

Avokádo obsahuje persin, který je silně jedovatý především pro papoušky a kanárky. Intoxikace těchto zvířat avokádem většinou končí smrtí. Avokádo by se nemělo dávat ani psům a kočkám.

Publikováno: 22. 8. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce