reklama

Cínie neboli ostálky jsou milovnice léta a teplých slunečních paprsků

Letošní horké a suché léto cíniím neboli ostálkám velmi svědčí. Jedny z našich nejpopulárnějších letniček jsou velké milovnice teplých slunečních paprsků, dlouho pestrobarevně kvetou, vyniknou na zahradě i ve váze a celkem snadno se pěstují. A taky jsou ideální k řezu, protože ve váze vydrží dlouho krásné.

Cínie (Zinnia), česky ostálky, na zahradě rostou prakticky v každé půdě, vyhněte se jen těžkým a přemokřeným. Mají rády slunce, je dobré je chránit před větrem. Vytrvalý déšť a chladné léto ostálkám nesvědčí, málo pak kvetou a hlavně jsou citlivé na houbové choroby; obzvlášť plnokvěté odrůdy jsou citlivé na hniloby květů, protože voda, která se v květech udrží po dešti, je živným prostředím pro klíčící spóry hub. Cínie nejsou příliš náročné na živiny, ale přihnojení jednou až dvakrát za vegetaci jim prospěje. Hlavně velkokvěté ostálky profitují z odstraňování odkvetlých uvadlých květů. Zabráníte tvorbě semen, podpoříte další kvetení a ve vlhkém počasí odstraníte zdroj šíření houbových chorob. Květy mohou být různě probarvené, jednoduché, poloplné i plné, jehlicovité, pomponkovité, jiřinovité. Některé ostálky mají květy velké až 10 cm. Bylo vyšlechtěno mnoho kultivarů od nízkých po 1 m vysoké.

Ostálka lepá (Zinnia elegans), je u nás oblíbená letnička
i (Zdroj: istock.com)
Ostálka lepá (Zinnia elegans), je u nás oblíbená letnička

Cínie neboli ostálky jsou milovnice léta a slunce

Ostálka lepá (Zinnia elegans), u nás oblíbená vzpřímená letnička s drsnými stonky i listy a velkými, plnými květy, dorůstá do výšky zhruba 70 cm. Škála barev zahrnuje téměř všechny odstíny, pouze modrá zůstává pro cínie, podobně jako třeba pro růže a tulipány, zatím nedostupná. Jasně oranžové květy nabízí Oriole, Cherry Queen zase zářivě červené, Luminosa romanticky růžové. Kdo má rád sluníčkové žlutou, určitě sáhne po Canary Bird a komu se líbí bílá, pro něj je tu Nina. Odrůda Queen Lime Red vyniká úchvatnou kombinací růžové barvy se světle žlutým středem, Envy přidala svou zelenobílou barvou ostálkám další rozměr, stejně jako Pepermint Stics s netradičním žíháním v pastelových barvách. Popart Golden And Red má květy dvoubarevné – zlatožluté s červeným žíháním.

Ostálka lepá (Zinnia elegans): odrůda Queen Lime Red
i (Zdroj: archiv Semo)
Ostálka lepá (Zinnia elegans): odrůda Queen Lime Red

Ostálka Haageova (Zinnia haageana) je rychle rostoucí nízká keříčkovitá letnička s úzkými listy. Bohatě kvete žlutooranžovými květy s oranžovým terčem.

Ostálka Haageova (Zinnia haageana)
i (Zdroj: istock.com)
Ostálka Haageova (Zinnia haageana)

Zinnia marylandica vznikla křížením ostálky lepé s ostálkou úzkolistou, vyniká kompaktním, keříčkovitým typem růstu a krásnými jednoduchými a poloplnými květy. Odrůda Zahara má květy o pětinu větší než všechny dosud pěstované ostálky tohoto druhu. Zahara Stralight Rose je krásná dvoubarevná ostálka s bílým základem a růžovým žíháním.

Zinnia marylandica: odrůdy Zahara Double Fire a Zahara Starlight Rose
i (Zdroj: archiv Semo)
Zinnia marylandica: odrůdy Zahara Double Fire a Zahara Starlight Rose

Cínie neboli ostálky ve váze

Ostálka je výborná rostlina k řezu do vázy, při časté výměně vody vydrží svěží i více než týden. Nebojte se řezat květy do váz – podpoříte tím větvení rostliny i další růst. Květy řežte tehdy, když se začíná tvořit pyl, tj. v době když jsou již plně vyzrálé. Řežte je po ránu, když jsou buňky pletiv nasyceny vodou. Ihned po uříznutí ponořte květy do kbelíku s vodou.

Zínie neboli ostálky jsou výborné květiny k řezu do vázy
i (Zdroj: istock.com)
Zínie neboli ostálky jsou výborné květiny k řezu do vázy

Publikováno: 22. 8. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce