reklama

Pěstování kosatců není žádná věda, ale bez přesazování nepokvetou

Víte, jak na zahradě pěstovat kosatce? Pokud to nevíte přesně, tak tady je návod pana Martina Blažka, proč a jak přesazovat takzvané americké kosatce. Jejich pěstování sice není žádná věda, ale bez přesazování nepokvetou a budou slabé. Nejvhodnější dobou pro přesazování kosatců je druhá polovina srpna.

i (Zdroj: pixabay.com)
Pěstování kosatců má jedno pravidlo. Přesazování!

Pěstování kosatců není žádná věda

Před mnoha lety se mi na jedné zahrádkářské výstavě zalíbily kosatce (Iris), jejichž květy se dost podobaly orchidejím. Tehdy se jim říkalo americké kosatce, ale jestli jsou opravdu z Ameriky, to nevím. Od té doby je na zahradě pěstuju a líbí se mi pořád. Jejich pěstování není žádná věda, ale bez pravidelného přesazování kosatce slábnou a méně a méně kvetou. Proto je jednou za tři roky rozsaďte a dejte na jiné místo. Nejvhodnější dobou pro přesazování takzvaných amerických kosatců je druhá polovina srpna, to se vždycky dobře přijmou a pak pěkně rostou.

Zahradní kosatce přesazujte v druhé polovině srpna
i (Zdroj: pixabay.com)
Zahradní kosatce přesazujte v druhé polovině srpna

Pěstování kosatců začíná i končí u přesazování

Nejprve rostliny vyryjte, oklepejte z nich hlínu a oddenek rozdělte na menší části tak, aby každá měla vlastní listy. Na každé části zkraťte listy o jednu třetinu až polovinu délky. Kořínky můžete nepatrně zkrátit také, není to však nutné. Takto připravené sazenice vysaďte na nové stanoviště. Pokud nemůžete kosatce zasadit hned, uskladněte je na pár dní ve sklepě, případně je můžete vložit do nádoby a zasypat je hlínou.

Kosatce jednou za čas přesaďte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kosatce jednou za čas přesaďte

Při sázení rozprostřete kořínky do mělce vyhloubené jámy s pískem, pod každý kosatec navíc dejte kamínek. Přihrňte hlínu, ale jen tak, aby jedna třetina oddenku byla ještě nad zemí. Když je sucho jako letos, zalijte je, aby se snadněji ujaly, ale jinak počkejte se zálivkou asi týden. Já ještě hned po přesazení ke každé rostlině dám cedulku s rokem, kdy jsem ji přesadil a ještě připojím barvu květů - první rok po přesazení totiž ještě kosatce příliš nekvetou.

Zdroj: Martin Blažek

Publikováno: před týdnem, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce