reklama

Předpověď počasí na třetí srpnový víkend + rychlé rady do zahrady

Jaká je předpověď počasí na třetí srpnový víkend 18. a 19. srpna 2018? O víkendu bude slunečné počasí s průměrnými teplotami okolo 29 °C, při zvětšené oblačnosti se mohou objevit přeháňky, takže žádné velká změna nepřijde. Podle lunárního kalendáře je sobota ve znamení květů, a tak se na zahradě věnujte hlavně kytičkám. A tady jsou naše rychlé rady: postarejte se o kvetoucí růže, začněte s výsadbou prvních jarních cibulovin a zasaďte čemeřici.

Předpověď počasí na víkend 18. a 19. srpna 

  • V sobotu by mělo být polojasno, přechodně místy oblačno a ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší denní teploty 28 až 33 °C, na západě a severozápadě kolem 27 °C, na jihovýchodě až 33 °C, noční v průměru 16 °C. Povane slabý západní vítr. Slunce vychází v 05:52 a zapadá v 20:20. Bio předpověď hlásí stupeň  2 – střední zátěž. 
  • Nedělní obloha má být jasná až polojasná, při přechodně zvětšené oblačnosti se mohou ojediněle objevit přeháňky. Nejvyšší denní teploty 25 až 31 °C, noční budou pohybovat okolo 15 °C. Očekává se bezvětří. Slunce vychází v 05:52 a zapadá v 20:20. Bio 2, střední zátěž.

Lidové pranostiky a zahrada

Moc hub srpnových, moc vánic sněhových. Nejsou-li v srpnu hřiby, nebude v zimě sněhu. A jelikož houby ve většině krajů vůbec nerostou, natož pak hřiby, tak můžeme očekávat teplou zimu. Ale jestli bude platit, že „srpen z počátku-li hřeje, zima pak se dlouho sněhem skvěje“, tak to by nám zimní radovánky vyjít měly. A co říká pranostika na sobotu na svatou Helenu? Přinese-li déšť svatá Helena, bývá otava dlouho zelená.

Lunární kalendář a zahrada

Měsíc přibývá a i naše síly rostou. Sobota je ve znamení květů. Proto je vhodná doba pro množení růží – můžeme je množit vyzrálými jednoletými řízky, lehce zakoření i venku na záhoně. Začneme s vysazováním prvních jarních cibulovin (sněženky, bledule, kandík psí zub, lilie bělostná). Neděle je ve znamení listů. Je vhodné dělit, množit, přesazovat trvalky kvetoucí na jaře. Víkend je vhodný také pro sběr bylinek a koření jako jsou jitrocel, řepík, saturejka, majoránka.

Předpověď počasí a zahrada: péče o růže ve vrcholném létě
i (Zdroj: pixabay.com)
Předpověď počasí a zahrada: péče o růže ve vrcholném létě

Předpověď počasí a zahrada: péče o růže ve vrcholném létě

Při péči o růže ve vrcholném létě je nejdůležitější odstraňování odkvetlých květů – okvětní plátky jsou ideální živnou půdou pro rozvoj houbových chorob. Odkvetlé květy odstřihneme k prvnímu plně vyvinutému listu. Čím hlouběji stříháme a čím kratší zůstane dřevo, o to déle musíme čekat na nové květy. Odrůdy určené k řezu květů musíme stříhat dost hluboko, ale i tak pamatujme, že by měly na výhonu zůstat nejméně 2 plně vyvinuté listy. Z jednoho keře odebereme vždy jen jeden kvetoucí stonek, aby neutrpěl tvar keře. Nemocné a poškozené výhony ihned odstříháváme a ničíme, na hnojení použijeme hnojivo bohaté na draslík, které podpoří vyzrávání letorostů do zimy. Za sucha zaléváme důkladně, nejlépe podmokem k rostlinám, 1 až 2krát týdně v dopoledních hodinách, aby listy co nejrychleji oschly a porostem se nešířilo padlí. Pokud musíme ošetřit chemicky proti chorobám a škůdcům, stříkáme ve večerních hodinách, abychom neohrozili užitečné živočichy, zejména včely.

Předpověď počasí a zahrada: řebčík královský (Fritillaria imperialis)
i (Zdroj: pixabay.com)
Předpověď počasí a zahrada: řebčík královský (Fritillaria imperialis)

Předpověď počasí a zahrada: první jarní cibuloviny

Od druhé poloviny srpna až do konce října postupně podle druhů vysazujeme jarní cibuloviny. Mezi prvními lilii bělostnou (Lilium candidum), která musí být vysazena co nejdříve, protože ještě do podzimu vytváří na záhoně růžici zelených listů. Má ráda dobrou hlinitou vápenitou půdu na slunném chráněném stanovišti. Sázíme ji mělčeji než ostatní cibuloviny, aby nad cibulkou byla jen 2 až 3cm vrstva půdy. Vysazujeme a přesazujeme řebčík královský (Fritillaria imperialis), v jehož nárocích je živná, chladná, dostatečně vlhká a propustná půda. Na záhon patří také drobné cibuloviny – sněženky, bledule, kandík psí zub (Erythronium). Platí obecné pravidlo, že cibulky mají být umístěné v hloubce odpovídající 2,5násobku výšky cibulky. Prohlédněte půdu nad víceletými cibulovinami, které jste letos z půdy nevyndávali a ani nad nimi půdu příliš nekypřili. Po odumřelých stvolech cibulovin vznikla ideální místa pro život plzáků španělských a kladení jejich vajíček v nejbližším období.

Předpověď počasí a zahrada: čemeřice černá (Helleborus niger)
i (Zdroj: pixabay.com)
Předpověď počasí a zahrada: čemeřice černá (Helleborus niger)

Předpověď počasí a zahrada: čas na čemeřici

Pro výjimečnou dobu jejího květu by neměla v naší zahrádce chybět čemeřice černá (Helleborus niger). Nejraněji kvetoucí čemeřice kvete bílými květy již od prosince do února, proto se jí někdy říká vánoční růže. Je to krásná a vděčná trvalka s vitálním stálezeleným olistěním během celého roku. Nejlepší dobou pro její výsadbu je srpen. Ideálním stanovištěm je polostín až stín s kyprou, čerstvou, vápenitohlinitou, humusovitou a přiměřeně vlhkou půdou. Je vhodné vybrat místo chráněné v podrostu a ve světlém stínu dřevin, kde nebude rušena našimi zásahy – nesnáší přesazování a citlivě reaguje i na poškození kořenů okopávkou.

Publikováno: 23. 8. 2018, Autor: Marta Pawlicová , Profil autora: Marta Pawlicová