reklama

Ibišek je král letní zahrady. Miluje slunce a teplo, v dešti a zimě chřadne

Králem sluncem zalité letní zahrady je ibišek. Pěstitelé pokojovek možná namítnou, že ibišky jsou přece jejich parketa. Je to pravda, ale jen napůl. Víte, jak ibišek pěstovat?

i (Zdroj: istock.com)
Ibišek je král letní zahrady. Miluje slunce a teplo, v dešti a zimě chřadne

V interiéru se pěstuje ibišek zvaný čínská růže (Hibiscus rosa – sinensis), ale na zahradě  ibišek syrský (Hibiscus syriacus) i méně známý ibišek bahenní (Hibiscus moscheutos).

Ibišek syrský

Opadavý dřevnatý keř (Hibiscus syriacus) původem z Asie může být až 3 metry vysoký. Díky krásným barevným květům patří mezi nejatraktivnější okrasné dřeviny našich zahrad.  Ibišek syrský kvete od června až do pozdního podzimu. Květ se většinou plně rozvíjí jen na jeden den, ale v teplém a suchém létě je rostlina obsypána tolika poupaty, že to ani nepostřehneme.

Pokud prší, květ se preventivně zavírá. Při deštivém a chladném počasí se poupata ibišků ani neotevřou a plesniví. Velké květy s nápadnými pestíky a bliznami jsou v odstínech bílé, růžové, rudé, fialové až modře fialové.

Ibišek syrský (Hibiscus syriacus) kultivar ‘Woodbridge‘
i (Zdroj: istock.com)
Ibišek syrský (Hibiscus syriacus) kultivar ‘Woodbridge‘

Kultivary bývají jednobarevné i žíhané, jednoduché i plnokvěté. Jedním z nejoblíbenějších je růžově fialový ‘Woodbridge‘, krásné jsou ale i modře kvetoucí ‘Oiseau Blue‘ a ‘Marina‘.

Ibišek syrský (Hibiscus syriacus) kultivar ‘Marina‘
i (Zdroj: istock.com)
Ibišek syrský (Hibiscus syriacus) kultivar ‘Marina‘

Komu se líbí více barva bílá, vybere si pravděpodobně půvabný kultivar s bílými okraji a červeným středem ‘Red Heart‘ nebo sněhobílou formu ‘William R. Smith‘. Ke krásným plnokvětým kultivarům patří tmavě růžová až slabě fialová ‘Purple Rufless‘, nebo světlejší ‘Lady Stanley‘, či čistě bílá ‘Jeanne d´Arc‘.

Ibišek syrský (Hibiscus syriacus) kultivar ‘Red Heart‘
i (Zdroj: istock.com)
Ibišek syrský (Hibiscus syriacus) kultivar ‘Red Heart‘

Jak ibišek syrský pěstovat

Ibišek syrský potřebuje pro úspěšné pěstování vhodné místo a starostlivou péči. Nejlépe se mu daří v bohaté a hluboké, středně vlhké půdě. Při hledání výsadbového místa se vyhneme mrazovým kotlinám a místům se silným nebo častým průvanem. Pěstujeme je zásadně na plně osluněném místě. Dostatek slunce přímo ovlivňuje kompaktnost vzhledu rostliny - a zejména bohatost a kvalitu kvetení. S ubývající intenzitou slunečního svitu výrazně ubývá i květů. Rostliny pěstované ve stínu jsou nevzhledné, více náchylné k nemocem a stávají se snadnou kořistí škůdců.  

Na podzim ibišky důkladně nasteleme mulčem v okolí kořenového krčku, podobně jako růže. Hlavně u mladých keříků chráníme nadzemní část netkanou textilií nebo krytem z chvojí či slámy, protože snadno namrzají. Mladé rostliny je také dobré ochránit před zimním sluncem. To může v teplejších dnech prohřát tenké větvičky a ibišek aktivovat k postupnému rašení. Návrat mrazů potom může způsobit poškození. Pro zdárné přezimování je důležité ukončit hnojení keřů nejpozději koncem srpna, aby všechny výhony stihly do příchodu zimy dobře vyzrát. 

Ibišek bahenní (Hibiscus moscheutos) neboli americký
i (Zdroj: istock.com)
Ibišek bahenní (Hibiscus moscheutos) neboli americký

Ibišek bahenní

Obří talířovité květy, které zaručené upoutají na zahradě pozornost, patří ibišku bahennímu (Hibiscus moscheutos). Tato statná bylina pochází ze Severní Ameriky, kde roste podíl řek, a proto se můžeme setkat také s označením americký ibišek. Květy v barevné paletě od bílé po růžovou a purpurovou mají neuvěřitelných 18 až 25 cm a rozvíjí se až do podzimu.  

Americký ibišek výborně snáší zimu a ani velký mráz ho nezaskočí. Během zimy  nadzemní část rostliny odumře, ale kořeny přezimují a zjara znova vyraší. Základem pěstitelského úspěchu je vhodné stanoviště, potřebují slunečné místo s humózní vlhkou půdou. Nemá rád sucho, takže potřebuje přes léto pravidelně  zalévat.

Zdroj: www.rostlinky.cz

Publikováno: 15. 8. 2018, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce