reklama

Čas dělení trvalek: Srdcovka vyžaduje opatrné zacházení

Nastává čas, kdy si naše oblíbené trvalky říkají o trochu pozornosti. Velké trsy potřebují rozdělit a přesadit. Srdcovky mají velmi křehké, masité kořeny, proto při jejich dělení a následném přesazování postupujte opatrně. Zahradnice Martina Pšeničková nám o srdcovkách poví mnohem více.

Srdcovka nádherná (Lamprocapnos spectabilis)

Ačkoliv se jedná o trvalku ze záhonů našich babiček a prababiček, původ srdcovky nádherné je až z lesů a strání východní Asie (severovýchodní Čína a Korejský poloostrov v nadmořských výškách až 2800 m. n. m.). K nám se dostala až v 19. století do zámeckých a později venkovských zahrad. V asijských lesích tvoří jakýsi podrost pod řídkými a převážně listnatými stromy, proto se řadí mezi hajní rostliny. Právě v listnatých lesích se jí z jara dostávalo nejvíce světla, proto její přirozená doba největšího rozpuku nastává v době brzkého jara, doba kvetení v dubnu až květnu. Po odkvětu se přirozeně zatáhne a pod zemí sbírá energii na další jarní sezonu.

Srdcovka nádherná (Lamprocapnos spectabilis)
i (Zdroj: pixabay.com)
Srdcovka nádherná (Lamprocapnos spectabilis)

Rostlina roste v rozkladitých trsech až 80 cm vysokých, stonky jsou křehké dužnaté, má obvejčité, laločnaté listy a tvoří srdčité květy v převislých hroznech (15–25 cm dlouhých). Barva květu je od několika odstínů růžovo-bílé až po čistě bílou, některé kultivary mají zlatý list. Pod něžnou slupkou se nacházejí toxické látky, které mohou u citlivých lidí vyvolat po styku s pokožkou zánět a při požití se projevuje lehká otrava zvracením a nevolností.

Srdcovka nádherná (Lamprocapnos spectabilis)
i (Zdroj: pixabay.com)
Srdcovka nádherná (Lamprocapnos spectabilis)

Aby se rostlině dařilo, je dobré si vždy vzít příklad ze stanovišť jejího přirozeného výskytu. Nám z toho vyplývá, že rostlině vyhovuje mírný polostín a vhodné jsou humózní výživné, propustné půdy. Vhodné místo na vaší zahradě tedy bude zaručeně např. v romantickém zákoutí, pod nějakým listnatým stromem nebo ve stínu listnatého keře, jehož listí zajistí v podobě mulče zimní ochranu a polostín zároveň ochranu před vysycháním v letním období, a to je důležité, neboť rostliny kořenují velmi mělce a na slunných stanovištích mohou trpět nedostatkem vody. V takovém případě více zaléváme. Srdcovku neokopáváme, hrozí porušení křehkých dužnatých kořenů.

Množení srdcovky

Množit se dá jak vegetativně, tak generativně tzn. semeny, řízky a dělením trsů. Dělení trsů provádíme tak, aby se kořeny nepoškodily, vysazujeme mělce. Výsev provádíme hned po dozrání semen nebo na jaře do pařeniště.

Publikováno: 14. 8. 2018, Autor: Václav Postránecký , Profil autora: Václav Postránecký