reklama

Předpověď počasí na druhý srpnový víkend aneb Rychlé rady do zahrady

Jaká je předpověď počasí na víkend 11. a 12. srpna 2018? Po tropických dnech a nocích nás v sobotu čekají letní teploty kolem 25 °C, v neděli už zase začnou stoupat, ale i tak to bude jistě příjemné ochlazení. Na co se soustředit na zahradě? Lunární kalendář radí v udělat si v sobotu siestu a začít až v neděli. Tady jsou naše rychlé rady: postarejte se po dovolené o trávník, vrhněte se na živý plot a ochutnejte rané hrozny.

Předpověď počasí na víkend 11. a 12. srpna 

  • V sobotu poznamená počasí studená fronta. Zpočátku má být oblačno až zataženo, na východě s doznívajícím deštěm, během dne od severozápadu postupné vyjasňování. Nejvyšší denní teploty 23 až 27 °C, při dešti kolem 21 °C, noční v průměru 15 °C. Povane mírný západní až severozápadní vítr. Slunce vychází v 05:43 a zapadá v 20:31. Bio předpověď hlásí stupeň 1 – mírnou zátěž. 

  • Nedělní počasí ovlivní příliv vysokého tlaku vzduchu a návrat vyšších teplot. Obloha má být jasná až polojasná Nejvyšší denní teploty 26  až 30 °C, noční budou pohybovat okolo 13 °C.  Povane slabý jihovýchodní vítr. Slunce vychází v 05:43 a zapadá v 20:31. Bio 2, tedy střední zátěž.

Lidové pranostiky a zahrada

Ať si kdo chce, co chce, říká, v srpnu ještě do rybníka - tak tahle pranostika letos opravdu sedí! Připomeňme si i srpnové pranostiky, které předpovídají, jaká bude zima. Nejsou-li v srpnu hřiby, nebude v zimě sněhu, což by znamenalo, že žádná zima nás nečeká. Z počátku-li srpen hodně hřeje, budoucí se zima sněhem skvěje, tak to by znamenalo, že se na pěknou bílou zimu těšit můžeme. Nechme se překvapit. Hodně lidových pranostik patří sv. Vavřincovi (10.8.): Vavřinec ukazuje, jaký podzim nastupuje. Když o svatém Vavřinci slunce svítí, budem dobré víno míti. Na svatého Vavřince brambory do hrnce!
Jak Vavřinec navaří, tak se podzim podaří

Lunární kalendář a zahrada

Měsíc stále ubývá a v sobotu nás čeká novoluní. Od tohoto dne bude měsíc opět narůstat a nám začnou přibývat síly. V sobotu si máme udělat siestu a nedělat nic, zvláště ne přesazovat a sázet. To platí nejen pro lidi, ale i pro rostlinky, nechte tedy odpočívat i zahradu. Půda v tuto dobu hromadí energii. V neděli už ale můžeme sušit, zavařovat, sekat, ošetřovat nadzemní části rostlin, dále sbírat léčivé byliny a zralé plody k okamžité konzumaci, hnojit a přihnojovat.

Předpověď počasí a zahrada: trávník po dovolené

Po návratu z dovolené nevypadá trávník asi nic moc, protože se na něm podepsalo vedro, sucho a rozdílný růst travin. Pokud nebyl trávník delší dobu posekaný, objeví se v něm dlouhá stébla a i plevel. Je proto dobré hned začít se sekáním. Výšku sečení nastavme na poloviční výšku nejvyšších travin - stébel. Na velice krátký řez reaguje trávník špatně, vytvoří se v něm brzy holá místa a podpoří se růst plevelů. Je nutné naopak postupně snižovat výšku sečení při několika sečích v odstupu 4 až 6 dní, potom budeme mít zhruba během měsíce opět trávník, na který jsme zvyklí. Při zaschnutí trávníkové plochy, pokud se změnila i barva porostu, je nutné zalévat. Půdy písčité zadrží jen malé množství vody - tady lze použít při zálivce hrubší postřikovací trysku a zaléváme každé 3 až 4 dny po dobu přibližně půl hodiny. Na půdách těžších používáme jemný rozptyl se zálivkou v intervalu 5-7 dní, kdy zaléváme po dobu 2-3 hodin. Pro kontrolu je dobré při první zálivce malou vykopanou sondou kontrolovat zda jsme zavlažili dostatečně tak, aby byl napojen kontakt s vlhčí spodní vrstvou pod trávníkem v hloubce pod 5 cm. Nejlepší dobou pro závlahu je večer, ráno zaléváme jen při zatažené obloze. 

Počasí a zahrada: trávník po dovolené
i (Zdroj: pixabay.com)
Počasí a zahrada: trávník po dovolené

Předpověď počasí a zahrada: sklizeň raných hroznů

Už teď je možné sklízet rané stolní odrůdy révy vinné. Mezi prvními se v našich podmínkách sklízí odrůdy ´Vostorg´, ´Arkadia´ a ´Diamant´. Všechny jsou určené k okamžité spotřebě a nelze je dlouhodobě skladovat. Rané stolní odrůdy jsou často předmětem zájmu vos, které vysávají šťávu a zbylé poškozené bobule jsou pak zdrojem bakterií. Jednoduchým a účinným opatřením je použití po domácku vyrobených lapačů.

Počasí a zahrada: sklízíme rané hrozny
i (Zdroj: pixabay.com)
Počasí a zahrada: sklízíme rané hrozny

Předpověď počasí a zahrada: letní řez živých  plotů

Živé ploty teď potřebují letní řez a to stálezelené i opadavé druhy. V srpnu silně zkracujeme u opadavých i stálezelených živých plotů letošní přírůstky. Řežeme hlavně dřišťál (Berberis), buk (Fagus), habr (Carpinus), hloh (Crataegus), zimolez (Lonicera) či ptačí zob (Ligustrum). Pro správný řez platí, že čím rychleji plot roste, tím dříve ho seřezáváme. Stěny živého plotu z jehličnanů nesmí být nikdy svislé, dřeviny by snadno odspodu vyholovaly. Ideální tvar je dole širší, směrem vzhůru se mírně zužující. Sloupovité jalovce, cypřišky a zeravy je možné v první polovině srpna sestřihnout, abychom dostali husté rozvětvení a kompaktní keře. Z poléhavých jalovců je možné odstranit rušivé větve, které vyřezáváme v méně nápadných místech.

Počasí a zahrada: letní řez živých plotů
i (Zdroj: archiv Fiskars)
Počasí a zahrada: letní řez živých plotů

 

Publikováno: 10. 8. 2018, Autor: Marta Pawlicová , Profil autora: Marta Pawlicová