reklama

Kakost Rozanne: Absolutní král mezi zahradními kultivary kakostů

Hledáte pro svou zahradu trvalku, která snese přímé slunce, zvládne i letošní suché počasí, a přesto vám bude na záhonech překrásně kvést po celou sezonu? Už nehledejte, zahradní kultivar kakostu zvaný Rozanne splní všechny vaše nároky opravdu dokonale.

Mezi kakosty najdete rostliny jednoleté i vytrvalé, vyžadující slunečné stanoviště i stín, ale i suchou či naopak vlhčí půdu. Jeden z nich, kakost Rozanne, však našim zahradám opravdu kraluje po celé léto. Vykvétá totiž začátkem května a v kvetení vytrvale pokračuje až do prvních mrazíků.

Kakost Rozanne (Geranium Rozanne)

Hodí se nejen na trvalkové záhony, umí skvěle doplnit záhon růží, ale stejně dobře se mu bude dařit i na balkoně v truhlíku. Vyžaduje slunné stanoviště, ale velmi dobře snáší i polostín. Preferuje vlhčí a výživnou humózní půdu, ale i suchá období dokáže ustát velmi dobře.

Kakost Rozanne
Kakost Rozanne (Zdroj: Adam Sedláček)

Kvete od začátku května až do října či listopadu, dokud jeho kvetení neukončí první mrazíky. Po celou dobu květu potřebuje hnojení, asi 1x měsíčně. Odkvetlé květy můžete odstraňovat, podpoříte tak novou tvorbu poupat. Tento kakost vyrůstá plazivými oddenky asi do výšky 40 cm i více. Oddenky mají tendenci k poléhání, proto se hodí velmi dobře mezi silnější trvalky, především růže, o které se opře.

Kakost Rozanne bohatě kvete po celé léto
Kakost Rozanne bohatě kvete po celé léto (Zdroj: istockphoto.com)

Kakost Rozanne je zimovzdorný (až do –30 °C), ale na zimu je dobré dopřát mu přikrývku z chvojí. Vysazuje se brzy na jaře na vzdálenost 30–40 cm. Množí se vegetativně, dělením větších trsů.

Kakost Rozanne
Kakost Rozanne (Zdroj: Adam Sedláček)

Tato odrůda kakostu pochází z Anglie, kde získala ocenění trvalka roku 2008 nebo také Rostlina století. Je to kříženec, který byl nalezen v roce 1990 na zahradě Rozanne Watererové v Somersetu. Od té doby se stal nejvyužívanějším a nejoblíbenějším zahradním kakostem.

Kakost Rozanne
Kakost Rozanne (Zdroj: Adam Sedláček)

Publikováno: 31. 7. 2018, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce