reklama

Víte, které trvalky milují slunce, snáší sucho a kvetou celé léto? Floxy!

Floxy kdysi zdobily každé venkovské stavení, každou zahrádku. Pak se objevily modernější trvalky a nenáročné floxy se skoro vytratily. Teď se naštěstí opět vracejí na výsluní, aby nám svou krásou a opojnou vůni zpříjemnily letní podvečery. A protože dobře snáší sucho a milují slunce, jsou dnes floxy ideální trvalkou. Poradíme, jaké druhy a jak je na zahradě pěstovat.

Rod plamenka (Phlox) je druhově velice bohatý. Jsou mezi nimi letničky (Phlox drummondii), skalničky (Phlox subulata, Phlox douglasii), ale hlavně trvalky - od několikacentimetrových trpaslíků až po rostliny vysoké přes metr. Mají různé barvy květů i odlišný růst (druhy plazivé, poléhavé nebo vzpřímené). Svou různorodostí zaujaly zahradníky už před víc jak třemi sty lety; dnes existuje několik stovek kultivarů. Barva květů původních druhů byla především růžová, nafialovělá nebo bílá. Šlechtěním se získaly všechny možné barevné odstíny od bílé, růžové, červené, fialové, po téměř čistě modré, s výjimkou žluté. Vznikly také vícebarevné květy s odlišným středem - barevným očkem.

Letnička Phlox drummondii
i (Zdroj: istock.com)
Letnička Phlox drummondii

Mezi nejvýznamnější druhy vysokých, v létě kvetoucích floxů patří Phlox paniculata, do kterého se  řadí téměř všechny současné odrůdy vysokých plamenek, souhrnně nazývaných Phlox paniculata - hybridy. Výška rostlin se pohybuje v rozmezí 60 až 180 cm. Kvete od července do září. Phlox maculata je velmi časně kvetoucí, má více stonků v trsu, lesklé, tmavě zelené listy a květní lata má protáhlý, až válcovitý tvar. Je celkově menší, jen kolem 45 až 90 cm a barva květů je bílá, růžová, popř. s nádechem do fialova.

Vysoké floxy
i (Zdroj: archiv)
Vysoké floxy

Floxy milují slunce a snesou sucho

Obecně plamenkám vyhovuje každá běžná zahradní půda bohatá na humus a dostatečně osluněné stanoviště, prospívají i v polostínu. Dobře snášejí suché a teplé letní počasí. Nepotřebují výraznější přihnojování, i když zahradní kompost jim vždy udělá dobře. 

Skalnička Phlox subulata
i (Zdroj: istock.com)
Skalnička Phlox subulata

Spolehlivě rostou, trsy se záhy rozrůstají. Po čtyřech až osmi letech na místě je dobré trs brzy na jaře vyjmout, rozdělit a opět vysadit. Mladé rostlinky můžete vysazovat i na podzim, ale je potřeba je důkladně zavlažovat a nenechat záhon zaplevelit. Dále můžete použít řízkování výhonů (stonkové řízky) v pozdně jarním a časně letním období (duben až červen). Zdravé sazenice vysazujte na dobře zkypřený záhon s živnou půdou a dostatkem vláhy na vzdálenost 40 až 50 cm.

Floxy potřebují dostatečně osluněné stanoviště
i (Zdroj: archiv autorky)
Floxy potřebují dostatečně osluněné stanoviště

Floxy se dobře kombinují s jinými trvalkami

Vysoké plamenky se hodí jak do volných trvalkových skupin, tak do pravidelných záhonových výsadeb. Jejich velkou výhodou je nejen velká přizpůsobivost k danému prostředí, ale především dlouhověkost a nenáročnost na ošetřování. Celá rostlina působí trochu „těžším dojmem“ vzhledem k velkým listům a květům. Můžete je kombinovat s dalšími běžnými záhonovými trvalkami, jako jsou krásnoočko (Coreopsis), ostrožka (Delphinium), slunečnice (Helianthus), denivka (Hemerocallis), třapatky (Rudbeckia) apod. Romantické a voňavé je spojení s pivoňkami (Paeonia), navíc floxy výborně vyplní místa po odkvetlých pivoňkách.

Vysoké floxy se hodí jak do volných trvalkových skupin, tak do pravidelných záhonových výsadeb
i (Zdroj: archiv autorky)
Vysoké floxy se hodí jak do volných trvalkových skupin, tak do pravidelných záhonových výsadeb

Publikováno: 9. 8. 2018, Autor: Marta Pawlicová , Profil autora: Marta Pawlicová