reklama

Sporýš argentinský: Letnička, která se u nás žádné jiné nepodobá

Sporýš argentinský, patří mezi málo známé letničky a pokud už ji zahrádkáři znají, pak spíše pod latinským jménem, Verbena bonariensis. Její kulovitá květenství lákají motýly i včely z široka daleka na bohatou hostinu.

Sporýš argentinský (Verbena bonariensis)

Poměrně málo známá vysoká letnička, která je však ve své domovině, v Americe, trvalkou. I v našich podmínkách se jí občas povede přečkat zimu, ale spíše výjimečně.

Sporýš argentinský kvete bohatě a dlouho
i (Zdroj: istockphoto.com)
Sporýš argentinský kvete bohatě a dlouho

Tato verbena je mezi ostatními verbenami opravdovou výjimkou. Jiné druhy tvoří spíše poléhavé keříky, ale Verbena bonariensis vytváří dokonce až 180 cm vysoké, vzdušné a bohatě větvené lodyhy. Celá rostlina působí velmi zajímavým, moderním dojmem, jako by na její konstrukci bylo použito pravítko. Větvení stonků je vstřícné, téměř v pravém úhlu.

Verbenu včelky i čmeláci milují
i (Zdroj: Adam Sedláček)
Verbenu včelky i čmeláci milují

Verbena bonariensis se vysévá v březnu do skleníku či do misek za okno, rostlinky jsou citlivé na jarní mrazíky. Ven se vysazuje až koncem května. Na druhou stranu se ráda množí samovýsevem. Takové rostliny však později kvetou. Je nenáročná na půdu, postačí jí i písčitohlinitá půda s dostatkem slunce. Vykvétá až v červenci, ale zato kvete až do října. Květenství této verbeny, které láká motýli i včely z celého okolí, lze sušit a použít do suchých vazeb. Jednotlivé kvítky při sušení sice vypadají, ale zbyde zajímavý „kartáček“.

Sporýš argentinský dokáže krásně doplnit trvalkové i letničkové záhony
i (Zdroj: istockphoto.com)
Sporýš argentinský dokáže krásně doplnit trvalkové i letničkové záhony

Tato verbena se výborně hodí jako doplněk k ostatním letničkám i k trvalkám, které nijak nezastiňuje, naopak dodá květinovým záhonům potřebnou výšku.

Publikováno: 26. 7. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.