reklama

Předpověď počasí na víkend 28. a 29. července aneb Rychlé rady do zahrady

Jaká je předpověď počasí na poslední červencový víkend? Čekají nás tropy, většinou má být jasno až polojasno. Nejvyšší denní teploty překročí třicítku a ani v noci se moc neochladíme. Z veder se budou tvořit bouřky, ale jen někde, takže všichni se asi neochladíme. Co dělat na zahradě? Tady jsou naše rychlé rady: likvidujeme hnijící ovoce pod stromy, připravujeme se na uskladnění úrody, množíme a zmlazujeme odkvetlé trvalky a zaměříme se na hmyz, který zasluhuje naši ochranu.

Předpověď počasí na víkend 28. a 29. července 

  • V sobotu má být jasno až polojasno, během dne přechodně až oblačno a odpoledne místy silné bouřky s přívalovými dešti, na horách budou četnější. Nejvyšší denní teploty 26 °C až 32 °C, noční v průměru 18 °C. Vát bude slabý severozápadní až severní vítr. Slunce vychází v 05:23 a zapadá v 20:53. Bio předpověď hlásí stupeň 2-3, tedy střední až vysoká zátěž.

  • V neděli  by mělo být polojasno, přechodně oblačno, na východě odpoledne místy, jinde ojediněle i silné bouřky s přívalovými dešti. Nejvyšší denní teploty 27 °C až 32 °C. Slabý severozápadní až severní vítr. Slunce vychází v 05:23 a zapadá v 20:53. Bio 3, vysoká zátěž.

Lidové pranostiky a zahrada

Ve čtvrtek 26. 7. bylo svaté Anny, což je v lidových pranostikách den, kdy končí parné léto a nastává období příjemných letních teplot a vlahých nocí. Tentokrát to tak asi nebude… Ale i tak si anenské lidové moudrosti připomeňme: Je-li svatá Anna prokřehlá, přijde zima studená. Když na svatou Annu mravenci pilně lezou a dělají si kopky, hádá se na tuhou zimu. Svatá Anna - chladna zrána.

Lunární kalendář a zahrada

Pátek byl měsíc v úplňku a teď bude postupně ubývat. O tomhle víkendu bychom podle lunárního kalendáře neměli zalévat, protože na rostlinách zalévaných v tyto dny se mohou objevit nemoci a škůdci. Ale když nebudeme zalévat, nebudeme mít brzy ani ty rostliny… Poslední červencový víkend bude přát sklizni ovoce. Také je nejvhodnější doba na hnojení rostlin, které jsou teď skutečně hodně oslabené, moc jim pomůže hlavně hnojení na list, zvláště u rajčat, paprik i okurek.

Předpověď počasí a zahrada: sbíráme padané ovoce

Pečlivě sbírejte padané hnijící ovoce pod stromy. Jednak nevypadá hezky, jednak láká vosy k hostině. Jablka a spol. nedáváme do kompostu, vhodnější je vykopat v zahradě asanační jámu, nasypat ho tam, mírně zasypat páleným vápnem a ihned zahrnout zeminou. Je nejvyšší čas se připravit na uskladnění ovoce na zimu. Sklepy a ostatní skladovací prostory je nutné v dostatečném předstihu vyčistit, vysířit a nakonec vybílit vápenným mlékem, do něhož můžeme přidat 3% modrou skalici. Při dezinfekci sirnými knoty je počítáno na 1 m3 prostoru spálení 8 g síry. Police a lísky na ovoce vydrhneme vodou s přídavkem sody nebo hypermanganu a dobře vysušíme na slunci.

Předpověď počasí a zahrada: sbírejte spadané hnijící ovoce pod stromy
i (Zdroj: istock.com)
Předpověď počasí a zahrada: sbírejte spadané hnijící ovoce pod stromy

Předpověď počasí a zahrada: množíme trvalky

Trvalky, které se příliš rozrostly a v důsledku vyčerpání půdy přestávají kvést, můžeme právě teď dělením zmladit nebo rozmnožit. Jedná se o rostliny odkvetlé, zatažené a trvalky s vlásečnicovými kořínky - nejvhodnější doba na tento zásah je zhruba 14 dní po odkvětu. Zkrátíme staré výhony asi na 10 cm a každou rostlinu po obrytí vyzvedneme z půdy s co největším množstvím kořenů. Opatrní musíme být zejména u druhů s křehkými masitými kořeny, jako jsou srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis) nebo pivoňky (Paeonia). Trvalky s vlásečnicovými kořínky snadno vytáhneme ze země pouze rukou, u dalších je dobré vzít si na pomoc nůž nebo zahradnickou lopatku. Kořeny očistíme a prohlédneme, případně odstraníme hnilobná ložiska. Pokud jsme poškodili masité kořeny, rány hladce zařízneme a poprášíme dřevěným popelem. Vlásečnicové kořínky nezkracujeme a trvalky zasadíme na stanoviště nové nebo na původní, ale v tom případě musíme zeminu vylepšit zahradnickým substrátem nebo uleželým kompostem.

Předpověď počasí a zahrada: srdcovku nádhernou (Dicentra spectabilis) teď můžeme zmladit nebo rozmnožit
i (Zdroj: istock.com)
Předpověď počasí a zahrada: srdcovku nádhernou (Dicentra spectabilis) teď můžeme zmladit nebo rozmnožit

Předpověď počasí a zahrada: škvor si zasluje ochranu

Jsou škodliví nebo užiteční? Někteří živočichové si skutečně zaslouží naši ochranu, protože nás zbaví dalších škůdců. Škvoři patří v zahradách k těm užitečným, patří mezi všežravý hmyz - živí se hlavně drobným hmyzem (mšicemi), jeho vajíčky a larvami. Z tohoto důvodu si škvor zasluhuje naši ochranu. Ovšem pokud nemá dostatek živočišné potravy ožírá květy - poškozuje květy jiřinek a chryzantém, rašící pupeny ovocných dřevin a zrající ovoce. Přitom přenáší moniliózu. Působí-li velké škody, je možné ho chytat do pastí ze zavěšených hliněných květináčků, vyplněných senem nebo dřevitou vlnou, které se musí dotýkat nejlépe hlavních stonků. Tyto pasti pak ve dne přemisťujeme k růžím a ostatním okrasným rostlinám, kde jsou pravidelně mšice.

Předpověď počasí a zahrada: škvoři patří k užitečným živočichům, pomáhají likvidovat mšice
Předpověď počasí a zahrada: škvoři patří k užitečným živočichům, pomáhají likvidovat mšice

 

 

Publikováno: 27. 7. 2018, Autor: Marta Pawlicová , Profil autora: Marta Pawlicová