reklama

Tabák křídlatý a nocenka jalapenská: Okouzlující krásky noci

Celý den jste v práci a na svou zahradu se dostanete až v podvečer? Pak jsou pro vás tabák křídlatý a nocenka jalapenská ty pravé květiny. Obě vykvétají až velmi pozdě odpoledne a jejich květy ráno uvadají, a tak je zastihnete každý den v nejlepší formě.

Existuje pár květin, které dávají přednost měsíčnímu svitu před slunečními paprsky, jako je tabák křídlatý a nocenka jalapenská. I když slunce rády mají a vysazujeme je na slunné stanoviště, krásné květy si tyto květiny schovávají až pro měsíc. Díky této vlastnosti je vyséváme pod okna ložnice nebo do míst pro večerní posezení.

Tabák křídlatý (Nicotiana alata)

Ve své domovině, v jižní Brazílii, patří mezi vytrvalé květiny, ale v našich podmínkách se pěstuje jako letnička. Rozvětvené, keřovité rostliny dorůstají do výšky asi 100 až 150 cm. Mají mírně lepkavé stonky a jemně chlupaté listy.

Tabák křídlatý
Tabák křídlatý (Zdroj: istockphoto.com)

Na koncích stonků vykvétají v řídkém hroznu květy. Květy tabáku křídlatého se otvírají až navečer a ráno se zase zavírají. Kvete bíle, od července do podzimu. Existují však i nízké kultivary, vykvétající červeně a žlutě, které kvetou i ve dne. Tabák křídlatý má rád slunné stanoviště.

Tabák křídlatý
Tabák křídlatý (Zdroj: istockphoto.com)

Nocenka jalapenská (Mirabilis jalapa)

I tato kráska se ve své původní vlasti pěstuje jako trvalka, u nás však spíše jako letnička. I když, i v našich podmínkách je možné hlíznatý kořen vyjmout ze země, uchovat v bezmrazé místnosti a na jaře opět vysadit. Nocenka upřednostňuje slunné stanoviště a výživnou půdu.

Nocenka jalapenská
Nocenka jalapenská (Zdroj: istockphoto.com)

Nocenka dorůstá do výšky 30 až 100 cm, lodyha je bohatě rozvětvená. Květy různých barev vykvétají v koncových svazečcích, od července do října. Zajímavostí nocenky je nepravidelná barevnost květů. Barva se nedědí, na jedné rostlině vykvétají květy ve více barvách a také květy odkvetlé se mohou barevně lišit od květů, které se teprve chystají vykvést. Nocenka je květina, u které nikdy nevíte, jakou barvou vás překvapí. Květy se otvírají v podvečer a ráno uvadají. Následující večer pak vykvétají další.

Nocenka jalapenská
Nocenka jalapenská (Zdroj: istockphoto.com)

Publikováno: 20. 7. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce