reklama

Podzimní střih ovocných stromů

Většina stromů potřebuje prostřih na jaře před růstem nových listů. Ovocné stromy však potřebují sestříhat právě na podzim. Potřebujete k tomu ale spolehlivé nářadí, které vám jednak ulehčí práci a stromům příliš neublíží.

i (Zdroj: Depositphotos)
Podzimní střih ovocných stromů (Zdroj: Depositohotos)

Podzimní střih je vhodný pro starší stromy, kterým odstraníme suché, odumřelé a nemocné větve. Mladý strom potřebuje větve po sklizni ovoce jen zkrátit. Také mladé ovocné stromy, které se sází na podzim, vyžadují vaší pozornost. Aby stihly zakořenit ještě než začne zima, je vhodné při sázení rovnou zastřihnout větve i kořeny. Vzhledem k rozmanitosti úkolů, které vás na zahradě při péči o stromy čekají, určitě oceníte široký výběr nůžek. Aby vám práce s nimi šla opravdu od ruky a dělal vám radost, věnujte pozornost tomu, k čemu je ten který druh nůžek určen.

Nůžky pro stříhání větví dělíme podle několika hlavních kritérií. Nejdříve je potřeba si rozmyslet, jestli budeme stříhat suché nebo živé větve. Pro střih suchých větví používáme nůžky jednočepelové. Ostrá čepel se zatlačuje velkým tlakem do dřeva proti spodnímu dorazu,  jsou speciálně navrženy pro náročný střih tvrdých suchých větví, kde není zásadní čistý řez. Nedovolují stříhat blízko kmenu. Oproti tomu u dvoučepelových nůžek se obě čepele zatlačují při střihu do dřeva. Ostrá čepel se míjí se spodní a vytváří krásně hladký řez. Dovolují stříhat blízko kmenu.

Jednočepelové nůžky
Jednočepelové nůžky používáme pro střih suchých větví (Zdroj: Fiskars)
Dvoučepelové nůžky Fiskars_Garden_Action_PG_Lopper_Bypass_L78_1000584
Dvoučepelové nůžky jsou vhodné na střih čerstvého dřeva (Zdroj: Fiskars)

Další věc, kterou je potřeba vzít v úvahu je tloušťka větví. Nůžky pro silné větve jsou výkonnější než běžné zahradní nůžky a přesnější než pilky. Ve spojení s důmyslným mechanismem PowerGear™ a delšími držadly pro zvýšení síly je jasné, že máte v rukou nepřekonatelného pomocníka.

Malé zahradnické nůžky zastanou prostřihávání nízkých a tenkých větví stromů, jsou velice lehké a obratné. Také u malých nůžek můžete využít převodového mechanismu PowerGear™, se kterým získáte až 3x více střižné síly.

Fiskars_Garden_Action_PGX_Pruner_Bypass_L_PX94_1023628
i (Zdroj: Fiskars)
Malé zahradnické nůžky zastanou prostřihávání nízkých a tenkých větví stromů

A nakonec pro stříhání větví ve výškách a špatně dostupných částech stromů jsou řešením nůžky s dlouhou násadou. Zahradní univerzální nůžky PowerGear™ X byly vyvinuty pro zvýšení výkonu při stříhání větví ve výškách i u země - s teleskopickou verzí dosáhnete až do výšky 6 metrů. Střih v takové výšce už vyžaduje jistou dávku zručnosti. Pro usnadnění práce mají zahradní univerzální nůžky PowerGear™ X oranžový vodič na čepeli pro zlepšení viditelnosti ve větvích a otočnou hlavu v úhlu 230°. Převodový mechanismus až 3x ulehčuje střih oproti standardnímu mechanismu, a umožňuje tak snadnou a rychlou manipulaci.  

Fiskars_Garden_Action_PGX_Telescopic_Tree_Pruner_UPX86_1023624
i (Zdroj: Fiskars)
Pro stříhání větví ve výškách a špatně dostupných částích stromů jsou řešením nůžky s dlouhou násadou

Na stříhání stromu volíme jen opravdu ostré nástroje. Důležité je také dbát na to, aby řezné nástroje byly vždy čisté, jinak můžeme do stromu snadno zanést infekci.

www.fiskars.cz

Publikováno: 7. 11. 2020, Autor: Fiskars (text a foto), Profil autora: Redakce