reklama

Víte, kdo miluje slimáky a každý den jich spořádá skoro kilo?

Indický běžec je podivuhodná kachna, která umí sprintovat, má ráda vodu, ale hlavně miluje slimáky a plzáky a za jeden den jich spořádá skoro kilo! Chová se nejen pro kvalitní dietní maso, ale i pro potěšení. V poslední době se stává oblíbeným pomocníkem pěstitelů v boji proti zákeřným škůdcům, hlavně invazivním plzákům španělským. Prozradíme, že je to zvíře, které miluje slimáky.

i (Zdroj: Ing. Zdeněk Štěpánek)
Indický běžec je přirozený nepřítel slimáků ve vaší zahradě

Indický běžec je úžasné a ohromně užitečné zvíře milující slimáky. Ve světě tyhle pozoruhodné kachny běžně využívají k hubení různého hmyzu a především slimáků, které aktivně vyhledává. Jedna kachna nasbírá za den v průměru osmdesát dekagramů plžů. Výhody tohoto ojedinělého druhu kachny začínají využívat i naši pěstitelé, především v boji proti invazi plzáků španělských. Chovatel Zdeněk Štěpánek z Dolní Libchavy o svých kachnách říká: „Miluji tyto zvláštní kachny. Když vidíte, jak se pohybují po zahradě jako malí tučňáci se stále veselým upřímným výrazem, vypadá to bláznivě, ale ony opravdu takové jsou. A jezdí po zahradě jako vysavače hmyzu a slimáků, což je opravdu úžasné.“

Indičtí běžci ráno vyběhnou ven, vykoupou se a pak luxují slimáky
i (Zdroj: Ing. Zdeněk Štěpánek)
Indičtí běžci ráno vyběhnou ven, vykoupou se a pak luxují slimáky

Proč kachna začala běhat?

Už název této kachny napovídá, že pochází z daleké Indie. Velký vliv na formování její netypické postavy mají i pasáci z některých asijských zemí, kteří pásli zvířata v odlehlých travnatých končinách a po vykrmení je hnali na výroční trhy do měst, vzdálených i přes 200 kilometrů. Kachny, které urazily tak velkou vzdálenost, si vypracovaly vysokou, štíhlou a vzpřímenou postavu na dlouhých běhácích. Samozřejmě také byly zdravé a otužilé.

Indický běžec je podivuhodná kachna, která miluje plzáky, a za jeden den jich spořádá skoro kilo
i (Zdroj: Ing. Zdeněk Štěpánek)
Indický běžec je podivuhodná kachna, která miluje plzáky, a za jeden den jich spořádá skoro kilo

Běžec doslova a do písmene

Chov indického běžce není nijak náročný, nelze si však myslet, že mu stačí metr výběhu a občas hodit pšenici. Rozhodně to není kachna pro každého, kdo někde slyšel, že žere slimáky, a tak se rozhodl, že musí běžce mít. Základním předpokladem pro úspěšný a hlavně zdravý chov je dostatečný výběh. Indický běžec doslova trpí na malém prostoru. Na rozdíl třeba od kachen pekingských nebo pižmových je čilý, celý den aktivní, shánčlivý. To mu samozřejmě umožňují jeho běháky posazené dozadu a jeho nízká hmotnost. Pro jeden pár se doporučuje přibližně 700 metrů čtverečních travnaté plochy pod ovocnými stromy. Jedině tak se běžci cítí spokojeně a nerušeně.

Indičtí běžci mají rádi vodu, tak jim pořiďte rybníček
i (Zdroj: Ing. Zdeněk Štěpánek)
Indičtí běžci mají rádi vodu, tak jim pořiďte rybníček

Kachní jídelníček není jen o slimácích

Indičtí běžci se samozřejmě krmit musí, jen slimáci jim rozhodně nestačí. Dostávají klasické granulky pro kachny, krmí se jednou denně před zavřením misku do kachníku. Ráno vyběhnou ven, vykoupou se a pak "luxují" slimáky. Pokud z nich chcete mít opravdu radost, tak jim pořiďte i rybníček, milují totiž vodu a vidět je na rybníčku znamená dívat se na radost v přímém přenosu. Na malých zahradách stačí dát bedýnku s výškou 10 cm a každý den vyměnit vodu. Například pro tři kachny na běžnou zahradu to vystačí. Jinak neničí vůbec nic, prý jen salát, tak ho raději nepěstujte. Když si pořídíte běžce, nemyslete si, že za 3 měsíce slimáci zcela zmizí, ale je jich podstatně méně.

Zdroj  informací: autorka článku

Publikováno: 19. 6. 2024, Autor: Marta Pawlicová, Profil autora: Marta Pawlicová