reklama

Předpověď počasí na první červencový víkend: Rychlé rady do zahrady

Jaká je předpověď počasí na první červencový víkend 7. a 8. 7.? Podle meteorologů to bude zase jeden z krásných víkendů s jasnou až polojasnou oblohou a letními teplotami. Jen ten deficit srážek nás pěstitele a zahrádkáře trápí... Ale i tak je třeba se pustit do práce, tady jsou naše rychlé rady do zahrady: můžete se vrhnout na záhony s jahodami, které už mají po sklizni, zasít keříčkové fazolky, ředkvičky nebo třeba špenát, nebo se zaměřit, jak omezit spotřebu vody při zalévání

Předpověď počasí na první červencový víkend 7. a 8. července 

  • V sobotu byl mělo být jasno až polojasno. Noční teploty 15 až 11 °C, přes by se měly pohybovat v rozmezí 23 až 27 °C. Povane slabý severovýchodní vítr. Slunce vychází v 04:58 a zapadá v 21:14. Bio předpověď hlásí stupeň 1 – mírnou zátěž.

  • V neděli se ranní teploty budou pohybovat od 13 do 7 °C, přes den od 24 do 29 °C. Jasno až polojasno, lokálně se objeví bouřky s prudkými dešti, kdy by mělo napršet kolem 25 mm. Severozápadní vítr. Slunce vychází v 04:58 a zapadá v 21:14. Bio1, mírná zátěž

Lidové pranostiky a zahrada

Pranostiky našich předků jsou na tyhle dny poněkud skoupé, takže jen jedna: Kolik žita narostlo do sv. Kiliána (8. 7.), tolik už ostane. Vyplývá z ní, že se již ani nemusíte bát o úrodu,  ani se těšit, že je se ještě zvětší, takže co už na zahradě nebo na poli máte, to máte.

Lunární kalendář a zahrada

Luna ustupuje, ubývá a to je pro přírodu chvíle odpočinku. Tedy se aktivujte alespoň vy a sklízejte ovoce i kořenovou zeleninu, vysévejte a sázejte květiny a kvetoucí bylinky. Tenhle víkend je vhodný čas na sekání trávy - tu pak můžete dát jako mulč v tenké vrstvě například k rajčatům či okurkám.

Předpověď počasí a zahrada: jahody po sklizni

Letošní úroda jahod je za námi, co teď? Především nesmíte zanedbat péči po sklizni. Záhony, u kterých počítáte se sklizní ještě v dalším roce zavlažte, pohnojte cereritem, okopejte a odplevelte. U zanedbaných porostů je dobré nejprve sežnout srpem všechny listy asi 5 cm nad srdéčky, aby rostliny obrostly novými listy. Tam kde se vyskytla skvrnitost listů a roztočík jahodníkový, chemicky ošetřete. Porosty po třetí sklizni už zrušte. Dobrým způsobem pěstování jahod je na černé fólii. Nemusíte okopávat a předejdete tak poškození kořenů. Nevýhodou je ale zvýšené riziko pomrznutí květů. Nové sazenice jahod pro naplánované výsadby v dalším roce odebírejte pouze z jednoletých porostů jahod (starší porosty bývají zdrojem virových chorob). Na jednotlivých šlahounech dejte navíc přednost prvním dvěma rostlinám. Nově založené záhony s jahodníkem namulčujte vyzrálám kompostem. Sazenice se lépe ujmou a navíc i bezpečněji přezimují.

Předpověď počasí a zahrada: pěstování jahod na černé fólii
i (Zdroj: istock.com)
Předpověď počasí a zahrada: pěstování jahod na černé fólii

Předpověď počasí a zahrada: věnujte se zelenině

Záhony s podzimními košťálovinami je nutné chránit netkanou textilií před dřepčíky a plodomorkou zelnou, jejíž larvy poškozují vegetační vrcholy, což podstatně snižuje sklizeň z těchto zelenin. Zeleninu náročnou na množství živin - zelí, kadeřávek, celer, pór - je vhodné přihnojit roztokem plného hnojiva s přídavkem ledku, zkvašeným trusem nebo vyzrálým kompostem. S přihnojením pamatujte také na rebarboru, aby se jejich rostliny zregenerovaly a zesílily pro další rok. Záhony uvolněné po sklizni raných zelenin využijte pro pěstování podzimních odrůd salátu, endivie, ředkvičky, pekingského zelí, hlávkové čekanky, sladkého fenyklu, špenátu atd. A nezapomeňte zasít keříčkové fazollky pro sklizeň šťavnatých lusků.

Předpověď počasí a zahrada: zasejte keříčkové fazolky
i (Zdroj: pixabay.com)
Předpověď počasí a zahrada: zasejte keříčkové fazolky

Předpověď počasí a zahrada: jak omezit spotřebu vody při zalévání

Připadá vám spotřeba vody na zálivku vysoká? Nemusí, stačí jen zalévat s rozmyslem a vědět, kde se dá ušetřit a kde naopak ne. V obdobích největších letních veder patří kypření půdy k nejdůležitějším pracím na zahrádce. Po každém větším dešti nebo zálivce, je nutné kypřením přerušit kapilaritu půdy. Pokud záhony správně mulčujete, odpadá práce s okopávkou a šetří se tím zároveň i množství zálivky. V květinové zahradě je nejvhodnějším  materiálem mulč z kůry o výšce vrstvy 2 až 3 cm. V době hlavních letních měsíců, za velkého horka a sucha, je nutné občas doplnit i srážky vydatnou zálivkou. Nejlépe brzy ráno a to ve větších dávkách vody v delších časových intervalech. Druhy zelenin náchylné k napadení houbovými chorobami - rajčata, okurky, celer, je nejlépe zalévat konví bez kropítka přímo ke kořenům jednotlivých rostlin, nebo do závlahových brázd - zálivka podmokem. Většina zelenin má v tomto období velmi vysoké nároky na vodu. Je proto dobré zvládnout techniku mulčování, která pomůže tyto nároky úspěšně vyřešit. Můžete na to použít v nízké vrtvě posekanou trávu.

Předpověď počasí a zahrada: posekanou trávu využijte jako mulč
i (Zdroj: istock.com)
Předpověď počasí a zahrada: posekanou trávu využijte jako mulč

 

 

Publikováno: 12. 7. 2018, Autor: Marta Pawlicová, Profil autora: Marta Pawlicová