reklama

Na jednom keříku se můžete těšit ze záplavy barev

Libora měnivá, nebo proměnlivá, je tak trochu chameleon mezi květinami. Během rozkvétání totiž dokáže měnit barvu svých kvítků. Zahradník Jiří Pevný libory pěstuje už mnoho let, a proto nám může dobře poradit, jak na to.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Libory neboli lantany jsou balkonové rostliny, které se zatím pěstují velmi málo. Vzhledem k tomu, že jejich pěstování není příliš složité, jistě se na oknech a terasách brzy rozšíří. Jsou to milovnice slunce, které mají za svou domovinu jižní polokouli. V tropické Americe existuje zhruba 160 druhů. Pěstuje se ale především kříženec, který se označuje jako Lantana – Camara – hybrid v mnoha kultivarech. V tropických oblastech je lantana považována za invazní rostlinu, což u nás, vzhledem k mrazům, které nesnáší, nehrozí.

Libora proměnlivá

Motýli liboru přímo milují
i (Zdroj: istockphoto.com)
Motýli liboru přímo milují

Libora proměnlivá (Lantana Camara) je dřevnatý keřík, který miluje umístění na plném slunci, nevadí mu déšť. Do truhlíků jsou vhodné jednoleté mladé rostliny. Starší rostliny potřebují větší květináč, takže je možné je použít jako mobilní zeleň na terasách, balkónech nebo v zahradě. Mladé rostliny dosahují výšky 10–25 cm, dle kultivaru. Víceleté rostliny mohou být vysoké 80 cm. Květenstvím je strboul o průměru asi 4 cm, složený z drobných kvítků.

Některé kultivary jsou jednobarevné – bílé, žluté, oranžové, červené, fialové – v různých odstínech těchto barev. Nejkrásnější jsou však kultivary, u kterých se barva květenství postupně mění v závislosti na stáří jednotlivých kvítků. Květenství lantany vykvétá po obvodu nejprve ve žluté barvě, jednotlivé kvítky postupně přecházejí do červené, oranžové, fialové - dle kultivaru. Zcela vykvetlé květenství je již jen jednobarevné. Na lantanách není krásné jenom květenství ale i to, že květ má podobnou stavbu jako komule a láká množství motýlů a včel.

Růžová, oranžová, žlutá... To je barev!
i (Zdroj: istockphoto.com)
Růžová, oranžová, žlutá... To je barev!

Jak pěstovat liboru

Pro pěstování je vhodný substrát složený z kompostu, listovky, rašeliny, písku a perlitu v poměru 40 % - 10 % - 35 % - 10 % - 5 %, důležité je pravidelné, vydatné hnojení a pravidelná zálivka. Na lantanách mohou škodit, jako u většiny balkonovek, mšice a molice. Vzhledem k tomu, že lantana vytváří velmi hustý kořenový systém, je vhodné každoroční přesazení v jarních měsících. V dubnu – květnu rostlinu přesadíme, dotvarujeme (mladé výhony můžeme použít k nařízkování nových rostlin) rostliny co nejdříve začneme otužovat a umístíme na plném slunci. Musíme je ale ohlídat před případným mrazem, který absolutně nesnáší.

Včelkami oblíbená libora
i (Zdroj: istockphoto.com)
Včelkami oblíbená libora

Libora v zimě

Přezimování není nijak složité – před příchodem mrazíků rostliny ostříháme – ponecháme pouze 1-2 páry listů a uložíme na, pokud možno, světlé místo s teplotou minimálně 5 stupňů. Může být přezimována i při běžné pokojové teplotě. Důležitá je zálivka v zimním období – pokud lantana nepřežije zimu, je to většinou přeschnutím kořenového balu. Takže oproti jiným balkonovým rostlinám, třeba fuchsiím, je potřeba častěji zalévat i v zimním období.

Libora jako malý keřík
i (Zdroj: istockphoto.com)
Libora jako malý keřík

Zdroj: rostlinky.cz, zahradnictvi-flos.cz

Publikováno: 4. 7. 2024, Autor: Václav Postránecký, Profil autora: Václav Postránecký