reklama

Letní zahrada a počasí: Sucho láká vosy, výkyvy teplot svědčí padlí

Letní počasí je mnohdy nevyzpytatelné. Letos zažíváme vedro a sucho i velké výkyvy teplot, kdy v noci klesají pod 10 °C, přes den stoupají 30 °C. Co mohou na zahradě způsobit? Nenechejte si zničit úrodu jen proto, že výkyvy teplot svědčí šíření padlí a sucho a horko přeje vosám.

i (Zdroj: istock.com)
Jak bojovat s padlím v různých podmínkách

Sucho a teplo láká do zahrady vosy

Při minimálních srážkách a vysokých teplotách začínají na zahradě více řádit vosy, a to hlavně na révě vinné. Vosy (Vespuila) u révy napadají především odrůdy se slabou slupkou bobulí a přednost dávají odrůdám se specifickou vůní. Není-li možné zlikvidovat celá vosí hnízda, zkuste síťované návleky na jednotlivé hrozny, což je však možné jen při menším počtu hroznů.

Proti vosám můžete hrozny chránit návleky
i (Zdroj: istock.com)
Proti vosám můžete hrozny chránit návleky

Účinné je ale i tzv. vylapávání vos do láhví naplněných zhruba do jedné třetiny až poloviny pivem. Ale pozor, vosy poznají nealko pivo, které jim nechutná, takže aby dostaly chuť se napít, potřebují ležák nebo aspoň „desítku“. Nepoužívejte ovocné šťávy a sirupy, protože ty jsou atraktivní i pro včely a jiný užitečný hmyz.

Výkyvy teplot svědčí šíření padlí

Velké výkyvy mezi denními a nočními teplotami vytvářejí ideální podmínky na šíření padlí – choroby rostlin a stromů způsobované mikroskopickými houbami (Erysiphales), která se přenáší pomocí spór větrem nebo kontaktem. Je velice častá a trápí spoustu zahrádkářů. Rozpoznáte ji velmi brzy. Napadá především listy a stonky rostlin, ale může se objevit na jakékoliv části rostliny. Jeví se jako bílý povlak na listech, které jsou jakoby pomoučené, ale jsou pokryty myceliem, které se rychle vyvíjí. Jak nemoc postupuje, skvrny jsou hustší a vetší. Napadená rostlina je oslabována. Její listy předčasně usychají, zakrňují a opadávají. Padlí najdete např. na jabloních, mrkvi, dýních, okurkách i okrasných rostlinách, například růžích či petúniích.

Padlí na růžích
i (Zdroj: bayergarden.cz)
Padlí na růžích

Aby se šíření padlí předešlo, je důležité dbát na správnou a vyváženou výživu, zejména nepřehnojovat rostliny dusíkem. Pokud se ale padlí už vyskytne, chce to aplikovat postřik proti padlí a tím rostliny vyléčíte. Zkusit můžete například Fungicidní přípravek Folicur®, který má preventivní a také částečně (léčebnou) účinnost nebo ZATO® 50 WG proti houbovým chorobám s dlouhodobým účinkem. Prevence je tedy taková: postřik každé 3 týdny vhodným fungicidem, rostliny by se neměly přehnojovat dusíkem, při výběru byste se měli hlavně soustředit na druhy netrpící tolik právě touto chorobou. Padlím napadené části rostlin okamžitě odstraňte, tak můžete částečně eliminovat rozsah škod. Odstraněné rostliny nikdy nekompostujte, ale vždycky hned spalte!

Padlí na jabloni
i (Zdroj: bayergarden.cz)
Padlí na jabloni

Prima tip: česnekový a pelyňkový odvar proti padlí

S padlím se dokáže poprat přírodní cestou třeba pelyněk pravý – 30 g sušené byliny (zalijte 1 litrem studené vody. Přiveďte k varu a vařte 30 minut. Nechte vychladnout. Po scezení zřeďte odvar vodou v poměru 1:3. Přelijte do rozprašovače. Napadené rostliny stříkejte roztokem každé 3 dny po dobu zhruba 3 týdnů. Pomáhá také odvar z česneku. Spařte 100 g nadrobno nasekaného česneku 10 litry vody, nechte vychladnout, potom sceďte, zřeďte vodou v poměru 1 : 5 a nalijte do rozprašovače.

Padlí na listech cukety
i (Zdroj: istock.com)
Padlí na listech cukety

Zdroj informací: zahradnictvi-flos.cz

Publikováno: 5. 7. 2018, Autor: Marta Pawlicová, Profil autora: Marta Pawlicová