reklama

Kalendář pro zahradníky: Červenec v zahradě je ve znamení vody

Každý správný zahradník dobře ví, jakou pozornost jeho milovaná zahrádka právě potřebuje. Náš kalendář je pro něho jenom malým připomenutím. Ovšem pak je tu i skupina nadšených zahrádkářů začátečníků, kterým kalendář pro zahradníky může pomoci překonat pochopitelnou počáteční bezradnost. Co všechno vyžaduje zahrada v červenci?

i (Zdroj: pixabay.com)
Jak vypadá zahrada v červenci?

Kalendář pro zahradníky: červenec v zahradě

Kalendář pro zahradníky je většinou do této doby plný, zahrádkáři si pro samou práci nemohli skoro ani chvilku posedět. Červenec v zahradě přináší ovšem čas i na odpočinek a příjemné lenošení ve stínu vzrostlých stromů. Pravidelná důkladná zálivka je nyní velmi důležitá. Přesvědčte se, že vláha pronikla hluboko do půdy a že není mokrý jen povrch. Většina rostlin potřebuje v tuto dobu přihnojit, aby měla dostatek živin i pro druhou polovinu sezóny. Odstraňujte přebytečná poupata tam, kde chcete dosáhnout větších květů (růže, chryzantémy, jiřinky)

Velkokvětá jiřinka
i (Zdroj: pixabay.com)
Velkokvětá jiřinka

Pravidelně odstraňujte odkvetlé květy před tvorbou semen (pokud o ně nemáte zájem), podpoříte tak další kvetení. Začněte s výsadbou na podzim kvetoucích cibulovin. Přišel čas pro letní tvarování živých plotů. V létě dochází k velkému odparu vody z jezírek – vodu doplňte. Na jezírka kladou své larvy komáři, o jejichž likvidaci se postarají rybky. Z begónií odstraňujte poupata samičích květu (mají výrazný semeník). Tyto květy jsou malé.

Květy s výrazným semeníkem odstraňte
i (Zdroj: pixabay.com)
Květy s výrazným semeníkem odstraňte

Květy levandule jsou připravené ke sklizni. Vyzvedněte ze země cibule tulipánů a hyacintů. Nechte je zaschnout, a pak odstraňte suché slupky a listy a odstraňte kořínky. Péče o balkónové květiny v truhlíku je nyní velmi náročná na zálivku a přihnojování. Pravidelně také odstraňujte zaschlé květy. Můžete vysévat macešky pro jarní kvetení. Angrešt a rybíz, který už přestal plodit, bude nutný řez. Zbavte se asi třetiny starých větví. Naposledy letos přihnojte růže. Později hnojené růže vytvoří ještě nové přírůstky, které může poškodit v zimě mráz.

Růže ještě naposledy letos přihnojte
i (Zdroj: pixabay.com)
Růže ještě naposledy letos přihnojte

Jakmile přestanou plodit jahodníky, odstřihněte jim listy. Zabráníte tak šíření chorob. Dejte si pozor na výskyt bělásků na květáku, jeho housenky pravidelně sbírejte.

Housenka běláska
i (Zdroj: pixabay.com)
Housenka běláska

Pravidelně zalévejte trávníky – lepší je občasné důkladné prolití než každodenní lehké kropení. Skliďte a dejte sušit cibuli, určenou pro zimní zpracování.  Naposledy letos můžete vysít karotku, hrášek či kedlubny pro podzimní sklizeň.

Zdroj: www.zahradnictvi-flos.cz, zahrada.cz, modernizahrada.cz

Publikováno: 1. 7. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce