reklama

Předpověď počasí na první víkend letních prázdnin: Co dělat na zahradě

Jaká je předpověď počasí na první víkend letních prázdnin 30. 6. a 1. 7.? Minulý víkend se ochladilo o dobrých deset stupňů a i začátek týdne byl spíše jarní než letní. Zahrádkáři sice konečně nemuseli zalévat, ale nízké teploty byly až příliš velkým skokem, tak snad rostliny přežily bez újmy. Na začátku prázdnin by se mělo objevit slunečné počasí s teplotami v rozmezí 18 až 23 °C, takže na žhavé léto to opravdu nevypadá! Na zahradě se můžete věnovat vinné révě, abyste měli hodně hroznů, mečíkům a jiřinkám, aby vám krásně kvetly, a taky ochraně rostlin před škůdci.

Předpověď počasí na první víkend letních prázdnin 30. června a 1. července 

  • Poslední červnovou sobotu má být jasno až polojasno, na severovýchodě přechodně až oblačno. Nejvyšší teploty přes den 18 až 23 °C, v noci se budou pohybovat kolem 12 °C. Vítr povane mírný severovýchodní, na Moravě a ve Slezsku čerstvý, místy s nárazy kolem 15 m/s. Slunce vychází v 04:54 a zapadá v 21:15. Bio předpověď hlásí stupeň 1 – mírnou zátěž.

  • První červencová neděla by měla být jarní – jasno až polojasno, během dne na severovýchodě a východě oblačno s přeháňkami. Nejvyšší denní teploty 18 až 22 °C, v noci klesnou na 7–5 °C. Mírný východní až severovýchodní vítr. Slunce vychází v 04:54 a zapadá v 21:15. Bio1, mírná zátěž

Lidové pranostiky a zahrada

Lidové pranostiky našich předků se zaměřují hlavně na den svatého Petra a Pavla. Většinou se týkají deště: Prší-li na svatého Petra a Pavla, bude mnoho myší, urodí se hodně hub. O Petru-li prší, po třicet dní déšť se vrší. Petr rozsévá houby, Pavel myši, když prší.  A ještě jedna věštící: Jaký je Petr a Pavel, takový bude i Havel (16. 10.). A teď nezbývá než čekat, jak to bude doopravdy.

Lunární kalendář a zahrada

Podle lunárního kalendáře bude první prázdninový víkend ve znamení Štíra. Nastává úplněk. Pro zahradníky to znamená sázet a vysévat rostliny, které rostou do výšky, například popínavé fazole nebo hrách. Vyvarujte se ale vysazování salátu, který by rostl do výšky a ne do hlávek. Nevytrhávejte plevel, který by se jen zbytečně rozrůstal. Když je úplněk, tak je zapovězeno také sušit, stříhat, zaštipovat. Můžete přihnojovat rostliny na tvorbu kořene, sbírat bylinky, kosit a zavařovat.

Předpověď počasí a zahrada: péče jiřinky a mečíky

Jiřinky (Dahlia) a mečíky (Gladiuolus) vám právě teď budou vděčné za pravidelnou zálivku a přihnojení. Mečíky přihnojujte po vytvoření třetího listu. U bujněji rostoucích jiřinek pamatujte na včasnou oporu s uvázáním, kdy je nutné poprvé uvázat při výšce asi 25 cm. Rostliny by neměly být hustě vysázeny a úvazky by je neměly příliš stahovat – praktické jsou kruhové držáky. U nejbujněji rostoucích druhů se vyplácí jejich sestřihnutí při dosažené výšce 30 cm až o 10 cm, rostliny reagují dalším rozvětvením a bohatě kvetou.

Předpověď počasí a zahrada: věnujte se jiřinkám a mečíkům
i (Zdroj: ibulb.com)
Předpověď počasí a zahrada: věnujte se jiřinkám a mečíkům

Předpověď počasí a zahrada: věnujte se vinné révě

Vinná réva má nasazenou úrodu a je jen otázkou času, kdy se hrozny začnou nalévat a dozrávat. Co musíte pro dobrou úrodu udělat teď? V případě vysoké násady stolních hroznů můžete jejich množství regulovat, tím zvýšíte nejen jejich kvalitu ale i vyzrálost. Jakmile mají bobule velikost hořčičného semínka je vhodné na místech se stísněnými plody vystřihnout špičatými nůžkami nejlépe celé hrozny. Zajistíte si tak lepší kvalitu vypěstovaných hroznů a zabráníte hnilobě. Pokud necháte na každém letorostu po jednom hroznu, dostanete úrodu mimořádně kvalitních hroznů s většími bobulemi. Pokračujte ve vyvazování letorostů. Vylamování zálistků v zóně hroznů je důležitým pěstitelským úkonem – pokud jej provedete dobře, jsou hrozny lépe osluněné a mají vyšší obsah cukru. U nejraněji zrajících odrůd révy vinné podpořte lepší vyzrávání letorostů zkrácením jejich konců. Za posledními dvěma listy ponecháme zálistky, aby očka předčasně nevyrašila. Listy révy již od června ohrožuje padlí, plíseň a obaleči – je proto důležité nevynechat případné chemické ošetření.

Předpověď počasí a zahrada: starejte se o vinnou révu
i (Zdroj: pixabay.com)
Předpověď počasí a zahrada: starejte se o vinnou révu

Předpověď počasí a zahrada: ochran rostlin před škůdci 

Pokud aplikujete během vegetace postřiky proti škůdcům, pamatujte, že u mnohých chemických není vhodné jejich použití při teplotách vyšších než 25 °C. Rychle se vypařující přípravky by mohly snadno poškodit vaše zdraví, nebo dokonce popálit ošetřované rostliny. Neošetřujte rostliny za květu, můžete ublížit včelám. Při aplikaci chemických postřiků nezapomeňte na případný úlet přípravku a možné zasažení okolních plodin, u nichž se blíží doba sklizně. Na menších plochách je zakryjte fólií, postřik aplikujte za bezvětří nebo dbejte správného směru větru. Postřiky v obchodě nabízené proti mouchám, komárům a jinému hmyzu – repelenty, nepoužívejte na likvidaci škůdců na zahradních rostlinách. Obsahují látky, které zpravidla rostliny poškodí tak, že mohou i zahynout.

Předpověď počasí a zahrada: ochrana rostlin před škůdci
i (Zdroj: istock.com)
Předpověď počasí a zahrada: ochrana rostlin před škůdci

 

 

Publikováno: 4. 7. 2018, Autor: Marta Pawlicová, Profil autora: Marta Pawlicová