Zahradní design v malém prostoru, zvaný minizahrádka, inspiruje stále více lidí. Není to jen osázená květinová nádoba, ale malý vlastní svět s dekoracemi a obyvateli. Minizahrádku můžete mít úplně všude, v truhlíku na balkoně, v betonovém korytu na zahradě, v míse na jídelním stole nebo ji věnovat jako originální dárek ve skleněné dóze. Mít vlastní minizahrádku je nový trend zahradničení, a tady máte návod, jak ji udělat.
Nejprve popřemýšlejte o tom, jaké téma by měla minizahrádka řešit. Zda to bude venkovní nebo vnitřní zahrádka a podle toho vyberte vhodné rostlinky. Pak si pořiďte nádobu. Může to být speciálně navržený květináč, ale také třeba starý oprýskaný hrnec, kufřík od babičky, zajímavý koš, dřevěná krabice a jiné. Často staré a zdánlivě zbytečné předměty mají jedinečné kouzlo, které dělá minizahrádku ještě více magickou. Naplánujte, jak má minizahrádka vypadat. Kde by měly rostliny stát. Kde budou cesty, mosty nebo ploty? Malá skica předem je velmi užitečná, ale není nutná. Pokud má vaše nádoba odtokový otvor, můžete ji ihned vyplnit půdou. Při výběru rostlin nezapomeňte kombinovat rostliny, které mají podobné potřeby na zalévání i zeminu. Zajímavé a na další péči velmi nenáročné jsou například minizahrádky se sukulenty.
Co na vlastní minizahrádku potřebujete
- nádobu na osázení
- vhodnou zeminu
- rostliny, ideální jsou sukulenty
- kameny
- miniatury (konývka, lavička, stolek..)
- zápichy holubičky a dalších zvířátek
- postavičky pohádkových bytostí
Jak při tvorbě minizahrádky postupovat
1. krok: připravte nádobu na vlastní minizahrádku
Připravte si nádobu na minizahrádku. Pokud má vaše nádoba odtokový otvor, můžete ji ihned vyplnit půdou. Pokud otvor nemá, vyvrtejte ho ve dně.

2. krok: do nádoby nasypte zeminu
Do připravené nádoby nasypejte kvalitní zeminu, která bude vyhovovat potřebám všech vybraných rostlin.

3. krok: zasaďte rostlinky, nejlépe sukulenty
Do zeminy zasaďte vybrané rostlinky. Nejvíce vhodné jsou sukulenty, protože jsou odolné, ale rozhodně to není podmínka.

4. krok: vhodná kombinace rostlin do minizahrádky
Rostlinky můžete kombinovat s cibulovinami nebo letničkami, ale musíte mít na paměti, že po určité době odkvetou. Také lze v některých případech použít i rostliny plastové.

5. krok: do vlastní minizahrádky dejte kameny a dekorace
Mezi zasazené rostliny dejte kameny a oblázky, které budou znázorňovat skály. Krásné bude, když budou porostlé mechem. Přidejte miniatury – zahradní nábytek, stůl, lavici nebo konývku, záleží na vašem vkusu.

6. krok: do minizahrádky zapíchněte ptáčky
Jako jsou v živé zahradě ptáčci a další zvířátka, tak i do minizahrádky zapíchněte holubičky, které jsou na drátu jako zápich.

7. krok: v minizahrádce nesmějí chybět pohádkové bytosti
V žádné kouzelné minizahrádce nesmějí chybět pohádkové bytosti víla nebo elf, které ji chrání a jsou její duší. Současně tak k práci s rostlinami a zahrádkou přivedete i děti.

Publikováno: 26. 6. 2018, Autor: Hana Hořáková, Profil autora: Hana Hořáková