reklama

Úklid listí – podzimní evergreen

Podzim s sebou přináší kromě barevných scenérií i spoustu práce. Bohužel celá ta barevná záplava listí končí nekompromisně na zemi a tak se úklidu nevyhneme.

i (Zdroj: Fiskars)
Úklid listí – podzimní evergreen (Zdroj: Fiskars)

Spadané listy začínají brzy zahnívat, takže není dobré nechávat listí ležet na zemi. Listy je potřeba průběžně odstraňovat a likvidovat.

Pokud nepotřebujete najednou uklidit několik hektarů pozemku, vyberte si vhodné ruční nářadí a úklid listí se rázem stane příjemným pobytem na čerstvém vzduchu.

Úklid trávníku

Asi první nářadí, které si každý v této souvislosti vybaví, jsou hrábě. Při jejich výběru mějte zejména na zřeteli velikost a charakter uklízené plochy. Platí pravidlo čím větší uklízená travnatá plocha, tím širší hrábě. Pružné plastové prsty pak zajišťují plynulé hrabání. Úzké hrábě se hodí převážně k hrabání mezi záhony. Střední velikost hrábí si vyberte pro práci na menších plochách a shrabování trávníku kolem stromů nebo pod keři. Velké pak hravě zvládnou práci na rozsáhlých plochách.

Fiskars_Garden_Action_Solid_Leaf_Rake_XL_1015645_(02)
i (Zdroj: Fiskars)
Asi první nářadí, které si každý s nástupem podzimu a padajícího listí vybaví, jsou hrábě

Úklid cest, terasy a dvora

Na tuto práci si vezměte na pomoc kvalitní koště. Podle účelu se liší nejen šířkou, ale i hustotou a tvrdostí štětin. Koště na terasy má tenké, měkké, hustě uspořádané štětiny, které se hodí pro jemné zametání. Koště je ideální pro dřevěné povrchy, například balkóny a terasy. Hlava koštěte je tvarovaná do oblouku, díky tomu vám při zametání neunikne žádný nepořádek.
Středně velké univerzální koště je určené pro čištění chodníků, cestiček a dalších zpevněných povrchů na zahradě. Kombinace měkkých a tvrdých štětin zajistí dokonalé zametení velkých i malých nečistot.
Koště s širokou pracovní částí je skvělým pomocníkem pro čištění velkých ploch. Robustní hlava koštěte dokáže spolehlivě zamést velké množství nečistot naráz. Ideální je pro zametání příjezdových cest a parkovacích ploch. Čistě zamete listí i jiný zahradní nepořádek, má i ostrou hranu pro odstranění odolných nečistot.

Fiskars_Garden_Action_All_Purpose_Yard_Broom_L_1025926
i (Zdroj: Fiskars)
Koště je ideální pro dřevěné povrchy, například balkóny a terasy, velmi dobře vymete všechno spadané listí

Co s listím v okapu

Čištění okapů je hračkou díky důmyslné kombinaci kartáče a škrabky v jednom nástroji. Používá se s teleskopickými násadami. Kombinace kartáče a škrabky umožňuje perfektní vyčištění i těžko přístupných okapů. Nastavitelný sklon kartáče zajišťuje jeho optimální polohu a bezpečnou práci ze země.

Fiskars_Action_Garden_QuikFit_Gutter_cleaner (5)
i (Zdroj: Fiskars)
Kombinace kartáče a škrabky umožňuje perfektní vyčištění i těžko přístupných okapů

Kam s ním

Ať už budete listí kompostovat nebo ho vyhazovat do sběrného dvora, na jeho odnos ze zahrady určitě využijete skládací koš na zahradní odpad. Má praktický skládací mechanismus pro úsporu místa při skladování. 

Fiskars_Garden_Ergo_Popup_bag_M_1028372_(02)
i (Zdroj: Fiskars)
Na odnos listí ze zahrady určitě využijete skládací koš na zahradní odpad

Publikováno: 10. 11. 2020, Autor: Fiskars (text a foto), Profil autora: Redakce