Šneka na zahradě moc rádi nevidíme, ale bylinkový nám bude dělat radost. Zasadíme si do něj bylinky, takže při vaření stačí jen si odskočit a utrhnout je čerstvé, a ještě k tomu bude tvořit dekorativní prvek zahrady. Dřevěná palisáda, kterou si vystavíme na míru naší zahradě, se dá zvládnout za jedno odpoledne a těšit se z ní můžeme několik let.
Jak při výrobě bylinkové spirály postupovat
1. krok: příprava materiálu
Použijeme půlkulatinky které se používají na ploty a lemovací palisády. Jsou hezké a především tlakově impregnované, to znamená, že nám dlouho vydrží. Použít ale můžeme i například borové plotovky, které opatříme kvalitním nátěrem v několika vrstvách. Připravíme si čtyři stanové nebo dřevěné kolíky. Těmi si na zemi vyznačíme tvar rozvinutého obalu našeho budoucího šneka. Na zem si připravíme trojúhelník bez špičky, tedy lichoběžník. Jeho spodní rovná hrana bude mít 400 cm, na ni kolmice na začátku 80 cm a na druhé straně 25 cm. Horní hrana oba vrcholy kolmic spojí a udělá nám tak vlastně šikminu, kterou pro stoupání šneka a palisády, ze které je postaven, potřebujeme.

2. krok: provázková šablonka pomůže s tvarem pláště spirály i s prořezem
Provázek posuneme na kolících kousek nad zem, abychom pod něj mohli podvléknout půlkulatinky naší spirály. Provázková šablonka nám pomůže nejenom s tvarem pláště spirály, ale i s prořezem. Prvních deset latěk podložíme na nejvyšší bod šablonky a označíme podle provázku. Laťky zakrátíme pilou motorovou nebo ruční. Odřezky umístíme do užšího místa šablonky. Takto postupně pokračujeme, až šablonku vyplníme celou. Na zemi bude vypadat jako rozbalený dřevěný chodník. Tím, že uříznuté konce latěk použijeme na nižší části pláště, budeme mít minimální prořez materiálu a tím pádem nebude šnek tak nákladný na výrobu.

3. krok: laťky pečlivě srovnáme k sobě
Poté, co máme laťky nachystané ve správných rozměrech, pečlivě je srovnáme k sobě, na jejich spodní stranu položíme textilní popruh a sponkovačkou připevníme.

4. krok: na laťky přisponkujeme popruh
Popruh přisponkujeme nejprve cca 10 cm nad spodní hranou, pak ještě jeden šikmo cca 10 cm pod horní hranou. Šneka stočíme jako koberec a přineseme na vybrané místo.

5. krok: doprostřed budoucího šneka zatlučeme laťku
Nejprve si doprostřed budoucího šneka zatlučeme laťku, tak aby vyčnívala nad zem stejně vysoko, jako je nejvyšší laťka šneka. K ní budeme šneka kotvit jako k opoře, aby se nám nekácel, než jej vysypeme půdou.

6. krok: postupně odbalujeme plášť šneka
Postavíme stočeného šneka na zem, k zatlučené laťce přišroubujeme nejvyšší laťku pláště. Postupně odbalujeme plášť šneka, rovnáme jej podle toho, jakou jsme si zvolili šířku záhonu. Pokud máme rozměrnějšího šneka, je vhodné zatlouci ještě opěrnou laťku na dalším místě, aby dobře držel tvar.

7. krok: šneka naplníme zeminou
Do připraveného šneka nasypeme zeminu několik cm pod okraj. Pokud máme místo pro šneka vybrané na hodně osluněném místě, můžeme jej ještě vyložit netkanou textilií, která zabrání zbytečnému vysychání. Textilii můžeme položit do šneka volně a vysypat půdou, nebo ji můžeme přisponkovat rovnou při připevňování popruhu.

8. krok: do šneka zasadíme bylinky
Bylinky zasázíme v dostatečné vzdálenosti postupně podle budoucího vzrůstu, ale také podle jejich nároků na vodu. Ve vrchní části by měly být ty byliny, které mají nejvíce rády sucho, protože vláha bude nejrychleji vysychat, do spodní části může zase voda např. při prudším dešti stékat po povrchu půdy.

Prima tip: mezi bylinky vložíme pěkné kameny
Abychom mezi bylinkami udrželi rozestup, můžeme mezi ně vložit pěkné kameny. Pomohou i proti splavení půdy při prudším dešti.

Publikováno: 25. 6. 2018, Autor: Pavel "Kutil" Zeman , Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman