reklama

Svatojánská bylina plná slunce a pohody: Třezalka tečkovaná

Svatojánská bylina číslo jedna je plná slunce a pohody. Třezalka tečkovaná se jako léčivka používá od nepaměti. Nabízí pomoc zejména při depresích a stresu, při hojení ran nebo potížích s trávením. Traduje se, že natrháte-li ji v poledne při plném slunci na svátek sv. Jana 24. června, potkáte svou životní lásku!

i (Zdroj: Getty Images)
Třezalka je známá i tím, že působí antibioticky a protizánětlivě. Užívá se nejen vnitřně, ale také zevně

Charakteristickým znakem třezalky tečkované (Hypericum perforatum)  je drobné, na okraji zlatožlutých květů patrné jemné černé tečkování, proti světlu dobře viditelné. Při poškození z květu vytéká krvavě červená šťáva hořké chuti, a když květ rozetřete mezi prsty, zbarví se vám kůže dofialova, díky domu třezalku nelze zaměnit s jinou rostlinou. Kvete od června do srpna. Najdete ji na suchých mezích, stráních, na loukách, pastvinách, na lesních pasekách a podél cest.

Charakteristickým znakem je drobné, perforaci podobné tečkování květů
i (Zdroj: pixabay.com)
Charakteristickým znakem je drobné, perforaci podobné tečkování květů

Třezalka tečkovaná: sběr a sušení

Sbírají se nedřevnaté, zhruba 15 cm dlouhé vrcholky kvetoucí rostliny, ráno po opadnutí rosy. Léčivé (i čarovné) účinky třezalky jsou prý nejsilnější, když se trhá 24. června na svatého Jana;  je jedničkou proslulých svatojánských bylin. Na nálev a odvar se sbírá  kvetoucí nať, pro přípravu třezalkového oleje (Janův olej) pouze květy. Třezalku sušte zavěšenou ve svazcích  ve vzdušné, stinné a suché místnosti (pozor, velmi snadno vlhne a plesniví), umělým teplem při maximální teplotě 35 °C. Správně usušená třezalková nať má světle zelenou barvu a květy zůstávají jasně žluté. Je bez zápachu a má trpce nahořklou chuť.

Sbírají se nedřevnaté, asi 15 cm dlouhé vrcholky kvetoucí rostliny
i (Zdroj: istock.com)
Sbírají se nedřevnaté, asi 15 cm dlouhé vrcholky kvetoucí rostliny

Třezalka tečkovaná: proč a jak pomáhá

Třezalka tečkovaná obsahuje flavonoidní glykosidy (rutin, hyperosid, hyperin), třísloviny, silice, barviva (hypericin), organické kyseliny, triterpeny, provitamin A, vitamin C či steroly, které mají blahodárný vliv na mnoho zdravotních problémů. Má příznivý vliv na psychiku, pomáhá se zbavit mírných depresivních stavů, stresu, úzkostí a nespavosti, funguje tedy jako přírodní antidepresivum. Zlepšuje také krevní oběh a je vhodná do čajových směsí při všech menstruačních poruchách a problémech v klimakteriu. Třezalkový nálev pomáhá léčit nemoci jater a žlučníku, žaludku a močových cest. Obvykle se pije vlažný a po doušcích, nejlépe ráno a večer, vždy čerstvě připravený nejméně 3 týdny, aby se projevil účinek.

Ovšem pitná kúra by neměla přesahovat 6 týdnů a pak musí následovat nejméně tříměsíční přestávka, Třezalkový nálev: 2 lžičky sušené třezalkové natě zalijte 250 ml vroucí vody,  nechte 10 minut vyluhovat. A pak sceďte. K vnější aplikaci je nejvhodnější třezalkový neboli Janův olej. Kvalitní olej má sytě rudou barvu a pyšní se silně protizánětlivými, dezinfekčními a hojivými účinky na různá poranění kůže, drobné odřeniny, lehké popáleniny, kožní problémy, otoky a pohmožděniny. Pomáhá při bodnutí hmyzem.

Nejznámější je třezalkový neboli Janův olej
i (Zdroj: istock.com)
Nejznámější je třezalkový neboli Janův olej

Třezalka tečkovaná: na co si dát pozor

Užívání třezalky může ovlivňovat působení léků podávaných při léčbě depresí, antibiotik a hormonální antikoncepce. O vhodnosti používání třezalky s těmito léky je proto vždy nutné poradit se s lékařem. V době, kdy užíváte třezalku, vyhněte se pobytu na slunci, protože může vyvolat přecitlivělost na sluneční záření. Jejího užívání by se měli zříct lidé s nízkým krevním tlakem, těžšími formami cukrovky a také lidé trpící pylovými alergiemi.

Domácí třezalkové kapky
i (Zdroj: istock.com)
Domácí třezalkové kapky

Tip:

Domácí třezalkové kapky

Čerstvě nasbírané třezalkové květy vložte do sklenice a zalijte vysokoprocentním čirým alkoholem. Květy musí být alkoholem zcela zalité, aby nezplesnivěly. Uzavřené nechte 4–6 týdnů stát na slunci, občas protřepte. Pak sceďte. Vznikne červená tekutina, kterou přelijte do malé lahvičky s kapátkem. Používejte několik kapek v čaji nebo vodě. Většinou se dávkuje od 10 do 40 kapek podle hmotnosti. Pomáhá zklidnit pocuchané nervy, při nespavosti a potížích s trávením. Třezalkové kapky neužívejte před opalováním!

Zdroj informací: cs.wikipedia.org

Publikováno: 22. 5. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce