reklama

Předpověď počasí na první letní víkend: Co dělat na zahradě

Jaká je předpověď počasí na víkend 23. a 24. 6. a co dělat na zahradě? Astronomické léto začalo ve čtvrtek 21. června zhruba 8 minut po poledni, ovšem o víkendu bude teploměr ukazovat letní teploty nad 25 °C jen výjimečně. Čeká nás tedy výrazné ochlazení. Ale když už nás sluníčko neohřeje, tak nám alespoň déšť zalije zahrady, kde teď všechno roste a zraje. Je vůbec potřeba ještě něco dělat? Samozřejmě, práce na zahrádce je teď sice méně náročná, přesto bychom ji neměli podceňovat. Naši péči potřebují zeleninové záhony, ovocné stromy nebo růže.

Předpověď počasí na první letní víkend 23. a 24. června

  • V sobotu by mělo být většinou oblačno, místy přeháňky nebo trvalejší déšť. Nejvyšší denní teploty 15 až 19 °C,  noční teploty klesnou k 12 až 7°C. Povane jen mírný severozápadní vítr. Slunce vychází v 04:51 a zapadá v 21:15. Bio 1, mírná zátěž.

  • Neděle bude polojasná až oblačná, místy s přeháňkami. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat v rozmezí od 16 do  20 °C, noční 13 až 8 °C  Slabý severozápadní vítr. Slunce vychází v 04:51 a zapadá v 21:15. Bio 1, mírná zátěž.

Lidové pranostiky a zahrada

Na neděli 24. 6. připadá svátek svatého Jana Křtitele, a tak pranostiky a lidové moudrosti směřují především k tomuto světci: Na svatého Jána otvírá se k létu brána. Od svatého Jana Křtitele běží slunce k zimě a léto k horku. Déšť na svatého Jana Křtitele, nenasbíráš ořechů do věrtele. Před svatým Janem modli se o déšť, po něm přijde bez říkání. 
Do Jana Křtitele nechval ječmene. Prší-li na Jana Křtitele, pršívá tři dni celé, je-li bez deště, bude pěkně ještě. Tak co, splní se předpovědi předků, nebo tomu bude letos jinak?

Lunární kalendář a zahrada

Měsíc dorůstá a to znamená, že je čas na výsadbu rostlin, které rodí nad zemí, můžeme tedy přesazovat, očkovat (třeba růže) a roubovat (rouby se ujmou rychleji). Také je ideální dělat činnosti spojené s vodou (hledání pramene, odvodňování, zpevnění břehů potoka či řeky, oprava studní). Je vhodné sekat trávu, sešlapávat kompost, sklízet květy i plody. Tenhle víkend se podle lunárního kalendáře vyplatí starat se o pokojové a balkonové rostliny, zalévat je, hnojit a ošetřovat.

Předpověď počasí a zahrada: péče o ovocné stromy

Ovocné stromy obtěžkané bohatou úrodou musíme vydatně zavlažovat, aby mohly své plody uživit. V období sucha jim proto přidáváme do závlahové vody i vícesložkové hnojivo. Navíc travnaté plochy pod ovocnými stromy pravidelně 1x za týden sekáme a posekanou trávu necháváme pod stromy ležet. Krátce střižený trávník koření jen mělce a posečená tráva postupným rozkladem dodá živiny a pomůže déle udržet půdu vlhkou. Třešně jsou většinou už sklizeny, pozdnější odrůdy na sklizeň právě čekají a zrovna teď můžeme vysoké koruny u třešní snížit řezem. Na vřetenech a palmetách ovocných stromů (především jabloně) začínáme s ohýbáním nových bujně rostoucích letorostů do vodorovné polohy, abychom omezili růst do výšky a podpořili vývin květních pupenů. V ohýbání pokračujeme i v červenci.

Předpověď počasí a zahrada: zrovna teď můžeme vysoké koruny třešní snížit řezem
i (Zdroj: pixabay.com)
Předpověď počasí a zahrada: zrovna teď můžeme vysoké koruny třešní snížit řezem

Předpověď počasí a zahrada: zalévání a hnojení zeleniny

Voda je nenahraditelná pro vypěstování kvalitní a křehké zeleniny. Už po jednom týdnu sucha je nutné ji bohatě zalévat. V závěru delšího období sucha a ve druhé polovině vegetace jsou ale vhodnější menší dávky vody v kratších intervalech. Pokud je vláhy najednou příliš mnoho, může to vést k praskání kedluben, rajčat, kapusty či ledového salátu. A nelze zapomínat na výživu. Důležité jsou snadno rozpustné a pomalu působící živiny v půdě. Ty poskytneme rostlinám mulčováním kompostem či přihnojením plným minerálním hnojivem bez chloru (20 až 25 g /m2 přibližně 1x za měsíc, vždy podle nároků plodiny a dané situace). Půdní pokryv mulčováním o výšce vrstvy asi 5 cm pomáhá šetřit nejen vodu a hnojivo, ale téměř zabrání klíčení a růstu plevelů. Přihrnování zeminy k rostlinám a tvorba zalévacích brázd zlepšuje odolnost rostlin a povzbudí lepší kořenění. Výhodné je hlavně u brambor, mrkve, fazolí, hrachu, rajčat, paprik, lilku, pórku a hlávkového zelí. Při přihrnování dejte pozor na listová srdéčka, ta nikdy nezahrnujte!

Prima tip: po lijáku odstraníme půdní škraloup

Po vydatnějších srážkách v období sucha odstraníme půdní škraloup kypřením. Omezíme tak nadměrné ztráty půdní vláhy, půdu i provzdušníme a odplevelíme.

Předpověď počasí a zahrada: už po týdnu sucha je nutné zelinářskou zahradu bohatě zalévat
i (Zdroj: pixabay.com)
Předpověď počasí a zahrada: už po týdnu sucha je nutné zelinářskou zahradu bohatě zalévat

Předpověď počasí a zahrada: květy růží

U čajohybridů (velkokvětých růží) pěstovaných zejména pro řez květů do kytic, má být na konci každého výhonu jedno dobře vyvinuté poupě. Postranní poupata proto včas vyštipujeme. Z keře řežeme zpravidla jen asi třetinu květů, abychom příliš nesnížili jeho asimilační plochu. Na zbývající části stonku mají zůstat alespoň 2 až 3 listy. Ostatní květy necháme na keři odkvést a po opadu okvětních plátků odstřihneme u velkokvětých růží odkvetlé květy se dvěma nejhořejšími listy. U mnohokvětých růží stříháme po odkvětu celé květenství těsně nad prvním vyvinutým listem. Z oček paždí horních listů vyraší nové letorosty s květy. Popínavé růže, které kvetou jen jednou za rok, po odkvětu silně ořežeme, abychom podpořili růst silných letošních výhonů důležitých pro květ v příštím roce.

Předpověď počasí a zahrada: u mnohokvětých růží stříháme po odkvětu celé květenství nad prvním vyvinutým listem
i (Zdroj: istock.com)
Předpověď počasí a zahrada: u mnohokvětých růží stříháme po odkvětu celé květenství nad prvním vyvinutým listem

 

Publikováno: 27. 6. 2018, Autor: Marta Pawlicová, Profil autora: Marta Pawlicová