reklama

Svazenka vratičolistá: Užitečná kráska, která umí vylepšit půdu i nakrmit včelky

Všimli jste si někdy modrofialových lánů pole a marně přemýšleli, k čemu je ta záplava květin dobrá? Dala by se využít jak do květinových vazeb v čerstvém stavu, tak do dekorací sušených, ale ona má mnohem větší význam pro půdu, ve které roste, i pro včely, které na ni létají.

Svazenka vratičolistá (Phacelia tanacetifolia)

Jednoletá bylina, která dorůstá až do výšky 80 cm. Je velmi nenáročná na půdu, velmi dobře roste v nížinách i vyšších polohách a vyhovuje jí slunné stanoviště. Má ráda lehké propustné hlinitopísčité půdy s dostatkem humusu. Nesnáší půdy zamokřené a kyselé. Skvěle se hodí i do letošního horkého počasí, protože snáší sucho jako málokterá jiná rostlina. Jejím hlavním úkolem je tzv. zelené hnojení, ale je také výbornou medonosnou bylinou.

Svazenka pochází ze severní Ameriky. Není tedy u nás rostlinou domácí, pěstuje se až od konce 19. století. Tím pádem není s našimi kulturními rostlinami příbuzná a odpadá tak riziko přenosu rostlinných chorob.

Svazenka vratičolistá (Phacelia tanacetifolia)
Svazenka vratičolistá (Phacelia tanacetifolia) (Zdroj: pixabay.com)

Zelené hnojení

Svazenka má velmi krátkou vegetační dobu, od zasetí po kvetení jí postačí pouhých 55 až 60 dnů. Vysévá se tedy až po sklizni prvních plodin, klidně až v červnu. Je vhodná jako letní meziplodina na zelené hnojení. Potlačuje plevel, zlepšuje kvalitu půdy a chrání ji před erozí a vysycháním. Rostlina se po odkvětu zaorá. Tím se zvýší objem humusu a potřebných živin v půdě.

Kouzelně fialové lány svazenky
Kouzelně fialové lány svazenky (Zdroj: istockphoto.com)

Medonosná bylina

Svazenka se může vysévat i ještě později než v červnu, pak už ale většinou nevykvete a zelená hmota se pouze zaorá. To je však škoda, protože květy svazenky obsahují nektar s vysokým obsahem cukrů (až 40 %), který je skvělou potravou pro včely i motýly. Pokud svazenku pěstujete právě kvůli včelám, je dobré ji vysévat postupně od poloviny dubna v třítýdenních intervalech. Med, na který včely sbírají nektar ze svazenky, má hnědožlutou barvu a výraznou chuť i aroma.

Užitečný hmyz svazenku miluje
Užitečný hmyz svazenku miluje (Zdroj: istockphoto.com)

Svazenka se může využívat i jako krmivo, ale vzhledem k tomu, že by se musela sklízet ještě před vykvetením (později rostlina hořkne a stonky dřevnatí), zrušil by se tím medonosný význam rostliny.

Svazenka zvonkovitá (Phacelia campanularia)

Jako medonosnou můžete využít i svazenku zvonkovitou, která má podobné vlastnosti jako svazenka vratičolistá, jen vykvétá půvabně modrými kvítky.

Svazenka zvonkovitá (Phacelia campanularia)
Svazenka zvonkovitá (Phacelia campanularia) (Zdroj: istockphoto.com)

Publikováno: 22. 6. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce