reklama

Izraelská horská bylinka, japonský vodní pepř nebo slanorožec – bylinky téměř neznámé

Netradiční bylinky, jako jsou izraelská horská bylinka, japonský vodní pepř, slanorožec nebo různé druhy šalvějí s ovocnými vůněmi, nám tentokrát představí zahradník Šimon Pachl. Znáte alespoň některou?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Tyto netradiční bylinky můžeme vysadit na zahradu, avšak za předpokladu, že je na zimu přeneseme do krytých prostor – tedy pěstujeme je jako přenosné čili od jara do října je můžeme pěstovat venku (na zahradě, terase). Na zimu je pak přenášíme například do zimní zahrady nebo do chladnějšího prostoru dle požadavku rostliny. Vždy pamatujeme na dostatek světla a omezenou zálivku. Teplota okolo 10–15 °C je pro ně optimální.

Izraelská horská bylinka

Micromeria fruticosa, izraelská horská bylinka, český název doposud nemá. Jedná se o endemit rostoucí pouze v horách Svaté země – Izraele a nikde jinde na světě. Je to malý silně vonný keřík se šedozelenými lístky, bílými vonnými květy a je medonosný. Bylinka je velká asi 60 cm v době květu, kdy tvoří krásné trsy obsypané záplavou květů. Vůně se nedá přesně popsat, jedná se o kombinaci jablek, máty, majoránky. Izraelci vůni přirovnávají ke květům datlovníku. V izraelských horských oblastech ji sbírají beduíni, kteří ji prodávají na trzích nebo míchají do kořenících směsí. V židovské kultuře se používá k dochucování jehněčího masa. Je součástí koření do humusu. Na jaře jí zakrátíme výhony až o 2/3, krásně nám obrazí. Substrát by měl být propustný hlinitopísčitý.

Izraelská horská bylinka (vlevo)
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Izraelská horská bylinka (vlevo)

Japonský vodní pepř

Persicaria hydropiper je velmi oblíbený v Japonsku, ale i Thajsku, Laosu, Myanmaru. Lístky má hnědozelené barvy s intenzivním pepřovým aroma. Je to velmi ostrá pepřovitá bylinka, která v japonské kuchyni má své přední místo. Především do sushi, sashmimi nebo tempury (japonská smažená zelenina). Vytváří pěkné keříky, vysoké okolo 40 cm. Prospívá v humózní půdě na slunečném i polostinném stanovišti. Můžeme ji i nasušit a nadrtit a jako sypké pikantní koření ji používat v zimě. Slouží jako dochucovadlo dušených mas, která připravujeme na japonský způsob. Výborně se snoubí s bílým masem, krůtím nebo kuřecím, které dostává hned jiný charakter. 

Japonský vodní pepř
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Japonský vodní pepř

Exotické jihoamerické šalvěje

Pochází z Jižní Ameriky. Mají intenzivně voňavé listy, které voní po ovoci. Všechny kvetou většinou červenými květy, které jsou také jedlé. Vyskytují se volně v přírodě v Brazílii, Mexiku či na Karibských ostrovech, kde rostou jako vytrvalé druhy. Na jaře zakrátíme výhony na čtvrtinu délky, podpoří se tím rozvětvení a lepší vzhled rostliny. Zeminu používáme výživnou, hlinito-písčitou, propustnou. Je prospěšné na dno květináče nasypat drenážní vrstvu z kamínků, keramzitu apod. Zabrání se tak nežádoucímu přemokření zeminy. Květy a listy jsou vhodné k dekoraci sladkých pokrmů a na lahodné čaje či do letních drinků. Používají se do ovocných salátů. Jsou výborné do džemů či želé.

Různé druhy šalvějí
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Různé druhy šalvějí

Slanorožec – slaná bylinka 

Zatímco v přímořských státech Evropy, severní Africe a na Blízkém východě je slanorožec (můžeme taky narazit na jméno sali, mořský chřest, mořské fazolky nebo slanomil) vcelku oblíbenou bylinkou, kterou seženete na farmářském trhu, k nám se teprve dostává. Roste ve slaných pobřežních půdách úplně na samém kraji moře, v deltách řek. Má tedy slanou chuť, na první chuť překvapivou, ale jakmile si na ni jednou zvyknete, budete ji milovat. Je velmi cennou rostlinou plnou výživných látek, minerálů, bílkovin, vitamínů a olejů.

Slanorožec je jednoletá bylinka, tedy v našich podmínkách. Potřebuje vlhčí půdy a vyžaduje sůl. Čas od času mu dopřejte zálivku slanou vodou. Je dobré ho pěstovat v nádobě nebo ve starých neckách jako polovodní rostlinu. Můžete použít i substrát na vodní rostliny, který se dá běžně koupit. Je dobré zasadit ho do děrovaného květináče nebo staré jutoviny. Prostě nasimulovat pobřežní prostředí v nádobě. Jednu sezonu může být i v květináči s jílovitější zeminou na terase nebo v letní kuchyni, kde se uplatní při letním kuchtění. 

Slanorožec
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Slanorožec

Je to perla mezi bylinkami, se kterou vykouzlíte nesmírné kulinářské zážitky. Křupe jako chřest. Dá se jíst syrový i různě upravovaný. Výrazná slaná chuť je propojena s chutí oleje, česneku, citronu. Tedy je jasné, který společník bude nejlepší na talíři – jsou to mořské ryby, mořské plody, těstoviny, rajčata, česnek apod. Fantasticky chutná v rizotu nebo jako salát s olivovým olejem a citronem. Můžete ho naložit do oleje nebo do octa. Výborný je s bílým jogurtem. Dalším způsobem úpravy je blanšírování nebo jemné opečení na másle na pánvi.

Zdroj informací: FTV Prima

Publikováno: 28. 5. 2024, Autor: Václav Postránecký, Profil autora: Václav Postránecký