reklama

4 nejčastější chyby při pěstování růží. Neděláte je taky?

Růže jsou jedny z našich nejkrásnějších květin a je jedno, jestli máte na zahradě velké tmavočervené květy s okouzlující vůní, nebo veselé jasně žluté drobnokvěté růžičky. Růže jsou docela tolerantní rostliny, ale chtějí své, aby dobře prospívaly. Víte, jaké jsou 4 nejčastější chyby při pěstování růží?

i (Zdroj: pixabay.com)
Růže jsou královny zahrady, a proto jsou vybíravé na správné místo pro pěstování

Rod růže (Rosa) obsahuje více než sto druhů a nepřeberné množství kultivarů a hybridů. Jsou to většinou keře nebo popínavé rostliny, někdy též plazivé. Dosahují délky 2 až 5 metrů, někdy dokonce až 20 metrů! A dokážou kvést nepřetržitě celé léto až do zámrazu. Růže se už nevysazují do pravidelných řad v záhonech bez dalších květin, ale mnohem lépe vyzní ve větších skupinách. K moderním záhonům patří jejich kombinace s trvalkami (například kakosty, ostrožky,  levandule a třapatky) a okrasnými travinami.

1. chyba při pěstování růží: nevhodné umístění

Růže jsou královny zahrady, a proto jsou velmi vybíravé na správné místo pro pěstování. Potřebují alespoň 6 hodin dobrého světla a slunce denně, výborný je jihovýchod nebo jihozápad, protože celodenní úpal urychluje odkvétání. Růžím nejlépe vyhovuje opravdu kvalitní propustná hlinitopísčitá až hlinitá půda s dostatkem humusu. Nesnáší studené, mokré a jílovité půdy – a také čerstvý hnůj. Vyžaduje hodně prostoru, který nebudou okupovat kořeny jiných rostlin a stromů. Rozhodně od nich nečekejte zázraky, pokud je umístíte do stínu velkých stromů nebo zasadíte do velmi malé nádoby.

Růže potřebují správné umístění
i (Zdroj: pixabay.com)
Růže potřebují správné umístění

2. chyba při pěstování růží: nepamatujete si druh 

Asi se budete divit, ale existuje mnoho lidí, kteří vědí, že mají na zahradě růže, ale bohužel si nemohou vybavit jejich druh, natož kultivar č hybrid. Pak ale také nemohou vědět, jak se o ně starat. Pokud si kupujete růže k sázení, kupujte takové, které mají informační cedulku a které prošly zkouškami kvality a odolnosti v Německu a nesou označení ADR nebo mají nizozemský přívlastek špičkové TOP růže. Ani nevíte, jak se vám to pár měsíců po vysazení bude hodit.

Velmi odolná mnohokvětá růže Roseromantic
i (Zdroj: Marta Pawlicová)
Velmi odolná mnohokvětá růže Roseromantic

3. chyba při pěstování růží: nedáváte jim správnou péči

Krásné a bohaté růže se bez pravidelné a správné péče neobejdou. Ignorování tří důležitých kroků – zálivka, hnojivo a odstraňování zvadlých květů, vede k tomu, že se rostlinám nedaří. Zalévejte v závislosti na počasí a obecně platí dvakrát týdně a důkladně. Brzy na jaře a na začátku léta pohnojte přírodním hnojivem. Jednou za dva týdny použijte tekuté hnojivo. Nezapomeňte také odlamovat zvadlé květy, protože ty berou rostlině sílu a  brání v růstu nových.

Nezapomeňte odlamovat zvadlé květy, protože berou rostlině sílu a brání v růstu nových
i (Zdroj: istock.com)
Nezapomeňte odlamovat zvadlé květy, protože berou rostlině sílu a brání v růstu nových

4. chyba při pěstování růží: špatně načasované stříhání

Pokud se vám růže pnou před okny a vy je stříháte, aby vám neblokovaly výhled, možná jim tak nevědomky ubližujete. Právě pnoucí růže by se měly stříhat na podzim a také navazovat, aby se pnuly tam, kam chcete. Velkokvěté čajohybridy a mnohokvěté polyantky, které kvetou několikrát do roka, se zastřihávají na  začátku jara a pak až na podzim.

Zdroj informací: Marta Pawlicová

Publikováno: 27. 5. 2024, Autor: Marta Pawlicová, Profil autora: Marta Pawlicová