Růže jsou jedny z našich nejkrásnějších květin a je jedno, jestli máte na zahradě velké tmavočervené květy s okouzlující vůní nebo veselé jasně žluté drobnokvěté růžičky. Růže jsou docela tolerantní rostliny, ale chtějí své, aby dobře prospívaly. Víte, jaké jsou 4 nejčastější chyby při pěstování růží?
Rod růže (Rosa) obsahuje více než sto druhů a nepřeberné množství kultivarů a hybridů. Jsou to většinou keře nebo popínavé rostliny, někdy též plazivé. Dosahují délky 2 až 5 metrů, někdy dokonce až 20 metrů! A dokážou kvést nepřetržitě celé léto až do zámrazu. Růže se už nevysazují do pravidelných řad v záhonech bez dalších květin, ale mnohem lépe vyzní ve větších skupinách. K moderním záhonům patří jejich kombinace s trvalkami (například kakosty, ostrožky, levandule a třapatky) a okrasnými travinami.
1. chyba při pěstování růží: nevhodné umístění
Růže jsou královny zahrady, a proto jsou velmi vybíravé na správné místo pro pěstování. Potřebují alespoň 6 hodin dobrého světla a slunce denně, výborný je jihovýchod nebo jihozápad, protože celodenní úpal urychluje odkvétání. Růžím nejlépe vyhovuje opravdu kvalitní propustná hlinitopísčitá až hlinitá půda s dostatkem humusu. Nesnáší studené, mokré a jílovité půdy – a také čerstvý hnůj. Vyžaduje hodně prostoru, který nebudou okupovat kořeny jiných rostlin a stromů. Rozhodně od nich nečekejte zázraky, pokud je umístíte do stínu velkých stromů nebo zasadíte do velmi malé nádoby.

2. chyba při pěstování růží: nepamatujete si druh
Asi se budete divit, ale existuje mnoho lidí, kteří vědí, že mají na zahradě růže, ale bohužel si nemohou vybavit jejich druh, natož kultivar č hybrid. Pak ale také nemohou vědět, jak se o ně starat. Pokud si kupujete růže k sázení, kupujte takové, které mají informační cedulku a které prošly zkouškami kvality a odolnosti v Německu a nesou označení ADR nebo mají nizozemský přívlastek špičkové TOP růže. Ani nevíte, jak se vám to pár měsíců po vysazení bude hodit.

3. chyba při pěstování růží: nedáváte jim správnou péči
Krásné a bohaté růže se bez pravidelné a správné péče neobejdou. Ignorování tří důležitých kroků – zálivka, hnojivo a odstraňování zvadlých květů, vede k tomu, že se rostlinám nedaří. Zalévejte v závislosti na počasí a obecně platí dvakrát týdně a důkladně. Brzy na jaře a na začátku léta pohnojte přírodním hnojivem. Jednou za dva týdny použijte tekuté hnojivo. Nezapomeňte také odlamovat zvadlé květy, protože ty berou rostlině sílu a brání v růstu nových.

4. chyba při pěstování růží: špatně načasované stříhání
Pokud se vám růže pnou před okny a vy je stříháte, aby vám neblokovaly výhled, možná jim tak nevědomky ubližujete. Právě pnoucí růže by se měly stříhat na podzim a také navazovat, aby se pnuly tam, kam chcete. Velkokvěté čajohybridy a mnohokvěté polyantky, které kvetou několikrát do roka, se zastřihávají na začátku jara a pak až na podzim.
Publikováno: 18. 6. 2018, Autor: Marta Pawlicová , Profil autora: Marta Pawlicová