reklama

4 nejčastější chyby při pěstování růží. Neděláte je taky?

Růže jsou jedny z našich nejkrásnějších květin a je jedno, jestli máte na zahradě velké tmavočervené květy s okouzlující vůní nebo veselé jasně žluté drobnokvěté růžičky. Růže jsou docela tolerantní rostliny, ale chtějí své, aby dobře prospívaly. Víte, jaké jsou 4 nejčastější chyby při pěstování růží?

Rod růže (Rosa) obsahuje více než sto druhů a nepřeberné množství kultivarů a hybridů. Jsou to většinou keře nebo popínavé rostliny, někdy též plazivé. Dosahují délky 2 až 5 metrů, někdy dokonce až 20 metrů! A dokážou kvést nepřetržitě celé léto až do zámrazu. Růže se už nevysazují do pravidelných řad v záhonech bez dalších květin, ale mnohem lépe vyzní ve větších skupinách. K moderním záhonům patří jejich kombinace s trvalkami (například kakosty, ostrožky,  levandule a třapatky) a okrasnými travinami.

1. chyba při pěstování růží: nevhodné umístění

Růže jsou královny zahrady, a proto jsou velmi vybíravé na správné místo pro pěstování. Potřebují alespoň 6 hodin dobrého světla a slunce denně, výborný je jihovýchod nebo jihozápad, protože celodenní úpal urychluje odkvétání. Růžím nejlépe vyhovuje opravdu kvalitní propustná hlinitopísčitá až hlinitá půda s dostatkem humusu. Nesnáší studené, mokré a jílovité půdy – a také čerstvý hnůj. Vyžaduje hodně prostoru, který nebudou okupovat kořeny jiných rostlin a stromů. Rozhodně od nich nečekejte zázraky, pokud je umístíte do stínu velkých stromů nebo zasadíte do velmi malé nádoby.

Růže jsou královny zahrady, a proto jsou vybíravé na správné místo pro pěstování
Růže jsou královny zahrady, a proto jsou vybíravé na správné místo pro pěstování (Zdroj: pixabay.com)

2. chyba při pěstování růží: nepamatujete si druh 

Asi se budete divit, ale existuje mnoho lidí, kteří vědí, že mají na zahradě růže, ale bohužel si nemohou vybavit jejich druh, natož kultivar č hybrid. Pak ale také nemohou vědět, jak se o ně starat. Pokud si kupujete růže k sázení, kupujte takové, které mají informační cedulku a které prošly zkouškami kvality a odolnosti v Německu a nesou označení ADR nebo mají nizozemský přívlastek špičkové TOP růže. Ani nevíte, jak se vám to pár měsíců po vysazení bude hodit.

Velmi odolná mnohokvětá růže Roseromantic
Velmi odolná mnohokvětá růže Roseromantic (Zdroj: archiv autorky)

3. chyba při pěstování růží: nedáváte jim správnou péči

Krásné a bohaté růže se bez pravidelné a správné péče neobejdou. Ignorování tří důležitých kroků – zálivka, hnojivo a odstraňování zvadlých květů, vede k tomu, že se rostlinám nedaří. Zalévejte v závislosti na počasí a obecně platí dvakrát týdně a důkladně. Brzy na jaře a na začátku léta pohnojte přírodním hnojivem. Jednou za dva týdny použijte tekuté hnojivo. Nezapomeňte také odlamovat zvadlé květy, protože ty berou rostlině sílu a  brání v růstu nových.

Nezapomeňt odlamovat zvadlé květy, protože berou rostlině sílu a brání v růstu nových
Nezapomeňt odlamovat zvadlé květy, protože berou rostlině sílu a brání v růstu nových (Zdroj: istock.com)

4. chyba při pěstování růží: špatně načasované stříhání

Pokud se vám růže pnou před okny a vy je stříháte, aby vám neblokovaly výhled, možná jim tak nevědomky ubližujete. Právě pnoucí růže by se měly stříhat na podzim a také navazovat, aby se pnuly tam, kam chcete. Velkokvěté čajohybridy a mnohokvěté polyantky, které kvetou několikrát do roka, se zastřihávají na  začátku jara a pak až na podzim.

Publikováno: 18. 6. 2018, Autor: Marta Pawlicová , Profil autora: Marta Pawlicová